Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

σωστα

ο λογιστης διορθωνει στην σωστη χρονολογια, όπως  δηλωνει και υπογραφει ο πελατης.

 δινει στον μηχανικο το Ε9. Ενα Ε9.

Αυτος ελεγχει μην τυχον "φαινεται" απο καπου οτι αυτο το παταρι ειναι προσφατο.

ό,τι δει αυτος θα δει και ο ελεγχος...

[και δεν ρωταει το HD τπτ]

[ο "αλλος",  ακομα δεν εκλεισε τα σκαψιματα  στον τοιχο και στο πατωμα ειναι ακομα τα ρινισματα της ηλεκτρ/σης  απο μια πρόσφατη επεκταση σε παλαιοτερο παταρι...]

καλημερα λυκε..

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε έχει λογική. Ο νόμος είναι ασαφής καθώς δεν δίνει λεπτομέρειες σχετικά με το Ε9.....

Το θέμα είναι πως αν το χρησιμοποιήσεις σαν παραθυράκι απόδειξης παλαιότητας, ποιός εγγυάται πως δεν θα ακυρωθεί μελλοντικά η δήλωση.....

Διαφορετικά θα ήταν αποδεκτή απλά η ΥΔ του ιδιοκτήτη..

Link to comment
Share on other sites

μα παραπανω ο Συναδελφος αλλα λεει... πως μπορουμε με ενα Ε9 του 2017 να το αποδεχτουμε σαν αποδεικτικο παλαιότητας? Μηπως ο νομοθέτης θέλει να πει οτι "δηλωστε μου τωρα που τακτοποιειτε οτι γραφονται οι χωροι στο Ε9 και ειστε συνομοι πια και 'παραβλεπω οτι θελω αποδεικτικο παλαιότητας,"' υπαρχει ασαφια.

Ναι μεν το Ε9 κανει σαν δικαιολογητικο, ομως νομιζω αρκετοι δεν γνωριζουν τινος χρονος. Δηλαδη αμα του βαλουμε του 2015 ειμαστε εντάξει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται για κανενα   "παραθυρακι"

επιτρεπεται ρητα η χρηση του Ε9, που

"θεωρειται ως δημοσιο εγγραφο απο το οποιο αποδεικνυεται ο χρονος ολοκληρωσης της κατασκευης ή/και ο χρονος εγκαταστασης της χρησης"

με την εγκ.4 παρ.22.

Το θεμα ειναι οτι, αυτο το Ε9 που θα σου φερει, να γραφει ετος κατασκευης πριν το 2011.

[ό,τι διορθωσεις θα κανει ο πελατης,  θα τις κανει με τον λογιστη του και δεν σε νοιαζει.

Οι μισοι δεν εγραφαν τα επι πλεον μετρα  ...και δεν τα γραφουν ακομα. Ο νομοθετης το ξερει γι΄αυτο επιτρεπει τις διορθωσεις]

 

Κατα τα λοιπα, όποιος θελησει να "προσβαλλει" αυτο το εγγραφο, θα πρεπει να το κανει με τις κειμενες διαταξεις, προσβαλλοντας το περιεχόμενο του ως πλαστο.

Ο δε ελεγτης δεν δικαιουται να παρει "σβαρνα" τις γειτονιες και να ρωταει τον καθε "απεναντι"  πότε εγινε αυτο το κλεισιμο του ΗΧ ή της πυλωτης.

Το μονο που μπορει να κανει ειναι να ανοιξει το γκουγκλ στριιτ

και αν δεν υπαρχει η κατασκευη να προβει στις νομιμες ενεργειες.

Γι αυτο λεμε:

Δες τε το  ΚΤΙΜΑΝΕΤ ή το γκουγκλ στριιτ...αυτα που εσεις "ειδατε"  θα δει  και ο ελεγκτης.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

δεν προκειται για κανενα   "παραθυρακι"........

 

 

Δεν μιλησα εγω ποτε μου "για κανενα "παραθυρακι"..." Εγω διαφωνησα με τη δηλωση νομιζω του Παυλου 33 παραπάνω οτι, αρκει το Ε9 του τελευταίου έτους.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγω μιλησα για σενα

[που δεν ελεγες τπτ για παραθυρακια...]

αναφερθηκα στον vovos

Απλα γραφαμε μαζι και  νόμισες  οτι απαντησα σε σενα

ξαναδες τα.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.