Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Θα γράψεις όμορφα και ωραία "Προ του 1955" και θα το πάρει!!!!

Σωστά, το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ έτσι, αλλά μετά, για τον υπολογισμό του προστίμου μιας αυθαίρετης κατασκευής μετά του '55,  έβαλα Κατηγορία 5 αντί για 4 εφόσον δεν υπάρχει πραγματική άδεια για σύγκριση..

 

 

 

Σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας του '80 που αναφέρει πως το υπόγειο είναι διαμέρισμα (κύριος χώρος) με χωλ, υπνοδωμάτιο, τουαλέτα κτλ είναι αποδεικτικό παλαιότητας;;;

Πιστεύω πως αν αναφέρει τα σωστά τ.μ. του χώρου, ναι, είναι αποδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα καταστημα που στο υπογειο του εγινε αλλαγη χρησης το 1990 και λειτουργει ενιαία με το ισόγειο.Η λογίστρια δεν θέλει να το περασει στο Ε9 γιατι φοβαται οτι θα επιβληθουν αναδρομικα φοροι(!).

Η ιδιοκτητρια μου εδειξε οτι στο επισημο βιβλιων εσοδων εξοδων υπαρχει το εξοδο της εγκαταστασης κλιματισμου για το συνολικο ακινητο.Βέβαια δεν αναφερει τη μαρκα που ειχε εγκατασταθει.Αν ο μηχανολογος μου δωσει μια βεβαιωση οτι η εγκατεστημένη κλιματιστικη μονάδα ειναι μοντελο του 1990 και η αγορα της αντιστοιχει στο ποσο που αναγραφεται στα βιβλια της επιχειρησης, μπορω να το θεωρησω νομιμοποιητικο στοιχειο παλαιοτητας?

Επισης μου ειπε οτι η εφορια της ειχε κανει ελεγχο τοτε,μπορω να βγαλω κατι απο τα αποτελεσματα ελεγχου της εφοριας?

Link to comment
Share on other sites

-να δειξεις στην λογιστρια  το αρθρο 25 παρ. 8 του ν 4178...

[διορθωνω αρθρο 24 παρ. 8] :sad: :-(

οτι δεν οφειλονται αναδρομικοι φοροι..

-θα δεις το μισθωτηριο πως περιγραφει το ακινητο [ή υπαρχει μισθωτηριο ή ειναι ιδιοχρηση..]

-θα δεις  το Ε2 της ιδιοκτητριας...

-θα δεις την εγκατασταση του κλιματισμου οτι ειναι "μια και ενιαια εξ αρχης"

αυτο θα σου το δηλωσει η ιδιοκτητρια...χωρις εσυ να "υποστηριζεις τιποτε"

 

και

-θα αλλαξει το Ε9  στον σωστο και ωραιο και επωφελή για αυτην χαρακτηρισμο...

 

καλημερα

 

και

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας του '80 που αναφέρει πως το υπόγειο είναι διαμέρισμα (κύριος χώρος) με χωλ, υπνοδωμάτιο, τουαλέτα κτλ είναι αποδεικτικό παλαιότητας;;;

δεν θες τιποτε αλλο

 

Εχεις συμβολαιο μεταγεγραμμενο...

Link to comment
Share on other sites

-να δειξεις στην λογιστρια  το αρθρο 25 παρ. 8 του ν 4178...

οτι δεν οφειλονται αναδρομικοι φοροι..

-θα δεις την εγκατασταση του κλιματισμου οτι ειναι "μια και ενιαια εξ αρχης"

αυτο θα σου το δηλωσει η ιδιοκτητρια...χωρις εσυ να "υποστηριζεις τιποτε"

 

καλημέρα και χρόνια πολλα Δημήτρη!

 

α) Το χω στειλει το αρθρο στη λογιστρια η οποια ειπε "δεν εχω εμπιστοσύνη σε δαυτους, αν το αλλαξω στο Ε9  και επιβληθει προστιμο παιρνεις την ευθυνη εσυ.."(τι να της πεις τωρα...)

 

Επειδή "πεισμωσα" για αυτο ψαχνω εναλλακτικες, μπας και βγαλω ακρη και για αλλες υποθεσεις....

Η εγκατασταση ειναι μια και ενιαια,αυτο μου το δηλωνει η ιδιοκτητρια αλλα το βλεπω και γω.Δεν πρεπει ομως καπως να συνδεθει και με το εξοδο κλιματισμου που φαινεται στα βιβλια της (που ειναι επισημα και θεωρημενα), οτι δηλαδη προκειται για το ιδιο και το αυτο?Ετσι σκέφτηκα την "πραγματογνωμοσυνη " του μηχανολογου.....

Πιστευεις οτι ειμαι καλυμένη ετσι ως προς τη παλαιοτητα χρησης στο υπογειο, η να τα παρατησω και να παω με παλαιοτητα απο το 2004 και μετα?

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα

διορθωσα το αρθρο στο σωστο "24"...

 

προφανως..ουτε υπογραφεις ουτε "επιβαλλεις" τπτ

 

Αν η λογιστρια δεν θελει να δει  τι λεει  ο νομος

ή αν φοβαται οτι μπορει να αλλαξει

ειναι δικο της θεμα...

 

Η δηλωση κατασκευης ειναι της ιδιοκτητριας

Οφειλει να την αποδειξει με εγγραφο "φορολογικης αρχης"

Τετοιο ειναι και το Ε9...

 

αν δεν το φερει...εσυ βαζεις το 2004

απλο..

Link to comment
Share on other sites

α) Το χω στειλει το αρθρο στη λογιστρια η οποια ειπε "δεν εχω εμπιστοσύνη σε δαυτους, αν το αλλαξω στο Ε9  και επιβληθει προστιμο παιρνεις την ευθυνη εσυ.."(τι να της πεις τωρα...)

Να της πεις ότι εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα να δηλώσεις το αυθαίρετο χωρίς παλαιότητα αρκεί να αναλάβει η λογίστρια την ευθύνη του μεγαλύτερου προστίμου. Αν δηλαδή δηλωθεί χωρίς παλαιότητα και τελικά δεν αλλάξει ο νόμος και δεν επιβληθούν πρόστιμα σε όσους άλλαξαν το Ε9 τότε να πληρώσει η λογίστρια το εξτρά πρόστιμο που επιβαρύνθηκε ο πελάτης από την ξεροκεφαλιά της.

Link to comment
Share on other sites

α) Το χω στειλει το αρθρο στη λογιστρια η οποια ειπε "δεν εχω εμπιστοσύνη σε δαυτους, αν το αλλαξω στο Ε9  και επιβληθει προστιμο παιρνεις την ευθυνη εσυ.."(τι να της πεις τωρα...)

Ομοιοπαθής από τους ευθυνόφοβους λογιστές.

Τελικά το πάγωσα το θέμα και περιμένω να δηλωθεί στο φετινό Ε9 με την ελπίδα ότι μέχρι τότε δεν θα κληθούμε να ανεβάσουμε τα αρχεία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.