Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι,

 

έχω κτίσμα προ του '55, για το οποίο δεν έχω κανένα άλλο αποδεικτικό παλαιότητας παρά μόνο ένα συμβόλαιο (αποδοχή κληρονομιάς) του 2013, όπου αναγράφεται το κτίσμα με τα σωστά τ.μ. και ως ημερομηνία κατασκευής του το 1951.

Το κτίριο είναι όντως παλιό, αλλά θεωρείτε πως ένα πρόσφατο συμβόλαιο με τα σωστά τ.μ. αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας?? Γιατί εγώ αμφιβάλλω.. και προσανατολίζομαι στην ανεύρεση παλιάς αεροφωτογραφίας για να το αποδείξω..

Τί λέτε??

Link to comment
Share on other sites

να μου επιτρεψετε να πω οτι,

το  ερωτημα εχει τεθει και σε αλλο σημειο...

και εχει ηδη δοθει η παρακατω απαντηση...

 

[και καλο θα ειναι να μην γινονται πολλαπλες δημοσιευσεις...στο ιδιο θεμα...και δεν βοηθουν ...και μας μπερδευουν...]

 

http://www.michanikos.gr/topic/24055-Μεταβίβαση-οικοπέδου-με-κτίσμα-προ-του-1955/?p=692563

 

Και, χωρις να διαφωνω με οσα αναφερθηκαν...

"αλλο" ειναι ενα συμβολαιο μεταβιβασης...οπου συμβαλλονται  δυο μερη..

 

και "αλλο"  η  αποδοχη κληρονομιας, που ειναι μονομερης πραξη...

Επομενως,

δεν θεωρω την αποδοχη "συμβολαιο", αφου ολα οσα λεγονται εκει ειναι    "κατα δηλωση" και δεν παραγει   την "πληρη αποδειξη" για οσα  απαιτει ο 4178...

 

ειδικα για την συγκεκριμενη περιπτωση οπου η αποδοχη εγινε  προσφατα...το 2013.

.και  δεν υπαρχει  κανενα προγενεστερο  συμβολαιο...

 

Στην περιπτωση αυτη, καλο θα ηταν να συνδυαζεται και με αλλο στοιχεια

 

[και τι  καλυτερο απο ενα Ε9, με βαση και την εγκ4 παρ.  22 !!!!]

 

[Προφανως, διαφορετικα κρινεται μια   αποδοχη του 2000, η οποία  παραγει  τα δικα της αποτελεσματα για οσα- σε ανυποπτο χρονο- αναφερει..ή αν  αναφερεται σε αυτην προγενεστερος τιτλος κτησης..]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το πράγμα με το Ε9 είναι τελείως ΚΟΥΦΟ πάντως !!! Παραθέτω παράδειγμα.

 

Διαμέρισμα 55Μ2 του 1970 ρύθμισε επέκταση 5Μ2 που έκανε το 1980 με τον 4014/11. Το Ε9 πριν την ρύθμιση με τον 4014/11 έγραφε :

 

Διαμέρισμα 55Μ2 - έτος κατασκευής 1980

 

Μετά την ρύθμιση με τον 4014 δηλώθηκαν τα 5Μ2 στο Ε9. Ο λογιστής δεν το έψαξε και πολύ απλά πρόσθεσε τα 5Μ2 που ρυθμίστηκαν. Έτσι το νέο Ε9 (του 2013) γράφει   :

 

Διαμέρισμα 60Μ2 - έτος κατασκευής 1980

 

Και ρωτάω εγώ τώρα...Τώρα που θα μεταφέρω την δήλωση του στον 4178, αυτό το Ε9 με καλύπτει για παλαιότητα προ83 ?!!! Δεν είναι ΚΟΥΦΟ αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αποδεικνύω την Παλαιότητα του 4178 μέσω της ρύθμισης του 4014 για την οποία δεν είχα αποδεικτικό !!!!! Ό,τι να ναι είναι ο νόμος !!!

Link to comment
Share on other sites

(εν δuναμει) πελατης εκλεισε την πυλωτη σε διαμερισμα, το οποιο δε δηλωσε ποτε στο Ε9.

Μπορει να το κανει τωρα ή αυτα περι χρησης του Ε9 για αποδ. παλαιοτητας εχουν νοημα

οταν απλως χρειαζεται διορθωση πχ στο εμβαδον?

Διαφορετικα δεν ειναι επιφοβο να δηλωθουν στο Ε9 αυθαιρετα μετα την 28/7/11?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.