Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Όχι δεν είναι ΥΔΚΧ η επέκταση ιδιοκτησίας στον ΚΧ διάδρομο. Όταν ελέγχεις ΥΔ, τσεκάρεις αν η επιφάνειά σου είναι εντός περιγράμματος του ορόφου, στην Ο.Α. ή όχι. Τα υπόλοιπα πάνε με αναλυτικό. Επίσης διαμερισμάτωση ως ξεχωριστή παράβαση έχεις όταν οι αλλαγές στα διαμερίσματα έχουν οδηγήσει στον να διέρχονται τα Η/Μ σου από κοινόχρηστους χώρους ή άλλους ορόφους. Αλλιώς και αυτές οι αλλαγές πάνε με αναλυτικό.

 

Αν έχεις αλλαγές μετά το 1983 στο πετάει όλο κατηγορία 4 ή 5. (κρατάς τους συντελεστές 0,15 όμως για τα πριν το 1982.

 

Μικρο-αλλαγές του τύπου: τοίχος 5εκ πιο πέρα ή εσωτερικό άνοιγμα 10εκ πιο μεγάλο δεν τα λαμβάνεις υπόψη. Δες και τι μικροδιαρυθμίσεις επιτρέπονταν κατά τον ΓΟΚ του 85 χωρίς Ο.Α. Αυτά τα αναφέρεις στην ΤΕ, και κάνεις μνεία τον ΓΟΚ, γιατί δεν λαμβάνονται ως αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα και εγώ την βοήθειά σας σε μια περίπτωση που έχω και παρόλο που διάβασα μεγάλο μέρος της συζήτησης δεν βρήκα άκρη.

 

Εχω άδεια ''2οροφου οικίας'' του 2007 με αναθεώρηση το 2009 σε ''δυόροφη οικία με υπόγειο'' Ο φέρων οργανισμός του κτιρίου και η τοιχοποιία του κατασκευάστηκε προ του 2011

 

Σήμερα το κτίριο βρίσκεται στην παρακάτω φάση εργασιών:

 

 

1/Στο υπόγειο   έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία η οποία έχει ολοκληρωθεί εκτός από τα εξωτερικά επιχρίσματα που είναι με τα τούβλα γιατι ο ιδιοκτητης θέλει να κάνει θερμοπρόσοψη

 

2/Στο ισόγειο και στον πρώτο όροφο έχει κατασκευαστεί μόνο η τοιχοποιία .

 

3/Υπάρχουν κάποιες παραβάσεις τις οποιες θα τακτοποιήσω καθώς ο χρόνος κατασκευής τους (προ του 2011) αποδεικνύεται λόγω του οτι αποτελούν μέρος του φέροντος οργανισμού

 

Επειδή θέλω να κάνω αναθεώρηση της άδειας για κάποια πράγματα που θα κατασκευαστούν όπως μια διαφορετική σκάλα η θερμοπροσοψη κλπ στην πολεοδομία μου ζητούν να αποδείξω την παλαιότητα αλλαγής της χρήσης του υπογείου σε κατοικία.

Σημειώνω εδώ ότι δεν είναι δηλωμένο στο Ε9 και δεν μπόρεσα να βρω κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο, Επίσης ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι δεν έχει ούτε τιμολόγια που να αποδεικνύουν κάτι  αλλά ούτε έχει ρολόι ΔΕΗ καθώς έπαιρνε ρεύμα από διπλανό κτίριο.

 

Ρωτώ λοιπόν

 

Α/ Ισχύει και γι αυτή την περίπτωση αυτό που διάβασα πιο πάνω ότι αν δεν μπορεί να αποδειχτεί ο χρόνος αλλαγής χρήσης με δημόσιο έγγραφο τότε πιάνεται η 1/1/2004 στην δικια μου περίπτωση   το 2009  Δηλαδή χωρίς να χρειαστεί να αποδείξω ότι έγινε προ του 2011

 

Β/ Αν ο ιδιοκτητης διορθώσει σήμερα το Ε9 ετσι ωστε να αναγράφονται τα τετραγωνικά και η ημερομηνία αλλαγής χρήσης (καθώς οπως διάβασα πιο πάνω δεν φαίνεται πουθενά ποτε αυτό διορθώθηκε)  μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως αποδεικτικό.

Εννοείται ότι έχω την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη. 

 

Γ/Τέλος αν τίποτα απ'όλα αυτά δεν ισχύει ποια είναι η τύχη αυτού του υπογείου διαμερίσματος ? Σημειώνω εδώ ότι είναι πλήρως εξοπλισμένο με κουζίνες μπάνια  κλπκλπ .

Με άλλα λόγια τι να κάνω? please help

 

Ευχαριστω πολυ 

Edited by ifanik
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει υπαγωγή στο ν. 4178/13 για αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία. Με πληρωμή του 30% πας τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή και κάνεις αίτηση στην ΥΔΟΜ για άδεια αποπεράτωσης του κτιρίου.

Για αποδεικτικό παλαιότητας στη δήλωση θα αναφέρεις τα σχετικά που παραθέτεις και ημερομηνία μετά το 2004.

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει υπαγωγή στο ν. 4178/13 για αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία. Με πληρωμή του 30% πας τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή και κάνεις αίτηση στην ΥΔΟΜ για άδεια αποπεράτωσης του κτιρίου.

Για αποδεικτικό παλαιότητας στη δήλωση θα αναφέρεις τα σχετικά που παραθέτεις και ημερομηνία μετά το 2004.

Παύλο σε ευχαριστώ πολύ . Υπαγωγή έχω κάνει και έχει πληρωθεί ολόκληρο το πρόστιμο άπλα δεν την εχω οριστικοποιηση ακόμα,  όμως οταν λες  να αναφέρω στη δηλωση  τα σχετικά που παραθετω εννοείς το Ε9 διορθωμένο?. Ρωτάω γιατι δεν ειναι μονο η δήλωση αλλα και ο υπάλληλος που θα ελέγξει την νομιμοτητα της τακτοποιησης με τον 4178

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος δεν έχει καμία δικαιοδοσία να ελέγξει τη δήλωση, πέραν ίσως των μετρικών στοιχείων επιφανειών και χρήσεων.

Εννοείται ότι θα βάλεις τον ιδιοκτήτη να τροποποιήσει το Ε9 του σύμφωνα με την αποτύπωση που έκανες. Πρέπει να έχεις διασφαλιστεί από κάθε πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε συμβόλαιο αγοραπωλησιας του 2003 οικοπέδου με διοροφη κατοικία, αναφέρεται οτι "το οικόπεδο περιήλθε μετά απο δωρεά στην κυριότητα του πωλητή κ.ου ταδε απο το έτος 1954, στη συνέχεια ανήγειρε σε αυτό με δικές του δαπάνες την παλαια διόροφη κατοικία, ο οποίος εκτότε το νέμεται και το κατέχει, συνεχώς και αδιαλείπτως πλέον της εικοσαετίας, χωρίς να αμφισβητηθεί το δικαίωμα του αυτό..." .

Το συμβόλαιο αυτό συνοδεύεται με τοπογραφικό της ίδιας χρονολογίας όπου αναφέρεται στο υπομνημα από τη μηχανικό οτι η κατοικία προυφίσταται του 80...

 

Με καλύπτουν τα προηγούμενα για να θεωρήσω οτι η κατοικία είναι προ του 83 ή πρέπει να αναζητήσω ως αποδεικτικό αεροφωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

προκειται για πωληση με βαση την χρησικτησια.

Ο πωλητης ισχυρισθηκε οτι εχει  το οικοπεδο απο το 1954....

 

Δεν γραφει πότε εχτισε, απλα λεει "στη συνεχεια"...που θα μπορουσε να ειναι το 1956....

Αυτό ειναι "λιγο" αοριστο....

 

Αν ηταν αχτιστο οικοπεδο, σαν ετος δημιουργιας [για ελεγχο παρεκκλίσεων]

θα παιρναμε το 2003, όπου μεταγραφεται για πρωτη φορα συμβολαιο που εχει σχεση με το οικοπεδο.

 

Εδω, ειναι θεμα δικης σου κρισης και απόφασης, για το ποσο παλαια ειναι η οικοδομη, θα δεις εαν υπαρχουν α/φ

ή λογαριασμο ΔΕΗ /νερου

και σιγουρα θα πρεπει να ειναι σωστο και το Ε9

 

[δες το σαν  προ 75...]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συμβόλαιο αγοραπωλησιας του 2003 οικοπέδου με διώροφη κατοικία, αναφέρεται οτι "το οικόπεδο περιήλθε μετά απο δωρεά στην κυριότητα του πωλητή κ.ου ταδε απο το έτος 1954, στη συνέχεια ανήγειρε σε αυτό με δικές του δαπάνες την παλαια διώροφη κατοικία, ο οποίος έκτοτε το νέμεται και το κατέχει, συνεχώς και αδιαλείπτως πλέον της εικοσαετίας, χωρίς να αμφισβητηθεί το δικαίωμα του αυτό..." .

Το συμβόλαιο αυτό συνοδεύεται με τοπογραφικό της ίδιας χρονολογίας όπου αναφέρεται στο υπόμνημα από τη μηχανικό ότι η κατοικία προϋφίσταται του 80

 

Με καλύπτουν τα προηγούμενα για να θεωρήσω οτι η κατοικία είναι προ του 83 ή πρέπει να αναζητήσω ως αποδεικτικό αεροφωτογραφία?

Δεν σε καλύπτουν όπως λέει ο Δημήτρης (με τις καλησπέρες μου).  Έχεις σοβαρές ενδείξεις για την παλαιότητα, αλλά όχι αποδείξεις. Μετά την αποτύπωση, θα δώσεις στους ιδιοκτήτες τις επιφάνειες και θα προβούν σε διόρθωση του Ε9, ώστε αφενός οι επιφάνειες που θα καταχωρηθούν να ταυτίζονται με αυτές της αποτύπωσης, αφετέρου να υπάρχει η ανάλογη χρονολογία (παλαιότητα) του κτιρίου. Φυσικά θα εξετάσεις και το ενδεχόμενο (μέσω google ή βάσει άλλων ενδείξεων) μήπως υπάρχουν αυθαίρετες προσθήκες με ημερομηνία μετά το 2011, οι οποίες δεν τακτοποιούνται.

προκειται για πωληση με βαση την χρησικτησια.

Ο πωλητης ισχυρισθηκε οτι εχει  το οικοπεδο απο το 1954....

 

Δεν γραφει πότε εχτισε, απλα λεει "στη συνεχεια"...που θα μπορουσε να ειναι το 1956....

Αυτό ειναι "λιγο" αοριστο....

 

Αν ηταν αχτιστο οικοπεδο, σαν ετος δημιουργιας [για ελεγχο παρεκκλίσεων]

θα παιρναμε το 2003, όπου μεταγραφεται για πρωτη φορα συμβολαιο που εχει σχεση με το οικοπεδο.

 

Εδω, ειναι θεμα δικης σου κρισης και απόφασης, για το ποσο παλαια ειναι η οικοδομη, θα δεις εαν υπαρχουν α/φ

ή λογαριασμο ΔΕΗ /νερου

και σιγουρα θα πρεπει να ειναι σωστο και το Ε9

 

[δες το σαν  προ 75...]

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σας pavlos και dimitris!

Περιμένω το Ε9 να μου το φέρουν για να δω τι γράφει και τους εχω πει ήδη να ψάξουν και για λογαριασμο δεη κ.τ.λ

Αν το ε9 όμως θέλει τροποποίηση και τελικά δε βρουν λογαριασμό δεη ή νερου, με τη διόρθωση αυτή καλυπτομαι αν δηλωθει προ του 75???

Τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες τις έχω ελέγξει απο google earth και ειναι πριν το 2011!

 

Επίσης για μια άλλη περίπτωση υπογείου που στο ε9 δηλώνεται ως χρονολογία κατασκευης του το 2004 αλλά στις ειδικές συνθήκες γράφει 99(ημιτελές) με καλύπτει οτι είναι πριν το 2011 και μπορεί να δηλωθεί με τον ν.4178?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Ξενοδοχείο με άδεια του 2010, θεώρηση για έναρξη εργασιών αρχές του 2011, στο οποίο λόγω συμμετοχής μου στο έργο είμαι σε θέση να ΓΝΩΡΙΖΩ ότι τον Ιούλιο του 2011 είχε σχεδόν αποπερατωμένο σκελετό.

 

Ελλείψει Α/Φ και επειδή ήμουν ΒΕΒΑΙΗ ότι είχε αποπερατωμένο σκελετό τον Ιούλιο του 2011, το έβαλα στο Ν.4014  (ΚΑΙ με τη σιγουριά της υπεύθυνης δήλωσης των ιδιοκτητών που γινόταν τότε δεκτή) και στη συνέχεια αναθεωρήθηκε η άδειά του (που ήταν σε ισχύ) για νομιμοποίηση των αυθαιρέτων του και αποπεράτωση των εργασιών τόσο στα νομιμοποιούμενα όσο και σε τμήματά του που τακτοποιήθηκαν (κυρίως στα υπόγεια του κτιρίου).

 

Δεν προλάβαμε όμως την έκδοση της άδειας πριν την ισχύ του 4178, οπότε εάν και ήταν εξωφλημένο όλο το πρόστιμο δεν ήταν σε οριστική υπαγωγή.

 

Τώρα με τον 4178 στον οποίο μεταφέρθηκε ο φάκελλος..... και ελλείψει Α/Φ (από όσες πηγές έψαξα) μια και ούτε το Ε9 με εξυπηρετεί (δεν υπήρχε τίποτα την 1/1/2011) :

 

Επειδή οι χρόνοι είναι οριακοί....

 

Το μόνο που μπορώ να επικαλεστώ πλέον είναι οι ΑΠΔ του ΙΚΑ που δείχνουν ότι τον Ιούλιο του 2011 υπολείπονταν ελάχιστα ένσημα για την ολοκλήρωση του σκελετού. (Το όλο έργο κατασκευάστηκε με τα ελάχιστα ένσημα του ΙΚΑ)

 

Επιπλέον η πλειοψηφία των αυθαιρέτων ήταν :

 

1. Δημιουργία χώρων σε ξεμπαζωμένα τμήματα (φατνώματα εντός περιγράμματος) του Β' υπογείου που δε θα μπορούσαν να έχουν ξεμπαζωθεί εκ των υστέρων μια και δεν έγινε και εξωτερικό ξεμπάζωμα, δηλ. διατηρήθηκαν τα τοιχεία περιμετρικά.

 

2. Μετατροπή χώρων αποθηκών του Α' υπογείου που έγιναν ισόγεια δωμάτια (ΚΧ) ( εξαρχής εξωτερικό ξεμπάζωμα)  με ανοίγματα (μπαλκονόπορτες) στα περιμετρικά τοιχεία που εννοείται δεν θα αφήνονταν εάν οι χώροι παρέμεναν βοηθητικοί.

 

Σκέφτομαι ότι οι ΑΠΔ του ΙΚΑ θεωρούνται δημόσιο έγγραφο και  ελλείψει δυνατότητας χρήσης άλλου δημοσίου εγγράφου να χρησιμοποιήσω αυτό ως αποδεικτικό για το χρόνο κατασκευής.

 

Πώς το βλέπετε??????

 

Υ.Γ. Στην τελική..... αφού δεν έχουν ανεβάσει τις περίφημες Α/Φ ας αποδείξουν αυτοί ότι δεν υπήρχε........

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.