Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ευχαριστώ και τους 2! Εφόσον πάρω στα χερια μου δλδ ορθό Ε9 σε τετραγωνικά-χρήση-παλαιότητα αγνοώ και το συμβόλαιο!

Η αλλαγή χρήσης έγινε εξαρχής! Απλα, η άδεια ήταν για αποθήκη επομένως συμβολαιογραφικά και φορολογικά ο συγκεκριμένος χώρος

"σερνεται" λως αποθήκη! Οπως γινεται στο 99,9 των περιπτώσεων. Εγω θα ζητήσω, ηδη το εχω κάνει, ορθό Ε9 σε τ.μ και παλαιότητα-χρήση

και θα το προχωρήσω κανονικά! Ας το διορθώσει και σε βάθος ενος μηνα χωρίς πρόστιμο που λέει ο λόγος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτές τις μέρες μπορούμε να διορθώσουμε τα Ε9. Νομίζω ότι η ΓΓΔΕ βρίσκεται στη φάση που εισάγει τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ. Πρέπει να ρωτήσουμε λογιστή να μας πει πότε θα είναι ανοικτό το σύστημα για μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν διαφωνώ. Οι λογιστές θα κάνουν την διεκπεραίωση με τη δική μας όμως βοήθεια, για να καταλάβουν και αυτοί από τη δήλωσή μας τι θέλουμε να περάσουν στην τροποποίηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ, εμείς θα ενημερώσουμε έναν λογιστή ότι ένας χώρος είχε αλλάξει χρήση έστω το 2010, όμως το σκόπελο πως θα δεχτεί ο ιδιοκτήτης να γραφτεί στα Ε9 οχτώ χρονών του πλέον ότι η υπόγεια αποθήκη του θα αναφερθεί ότι 8 χρόνια, θα έχει κύρια χρήση. Φαντάζομαι θα έχει οικονομική επιβάρυνση οπότε ένα πρόβλημα θα είναι πως τον πείθουμε να δεχτεί?

Το δεύτερο ερώτημα είναι ο λογιστής μπορεί να το κάνει? Κόστος θα υπάρχει πάλι σίγουρα, επίσης όμως ένας λογιστής το 2018 σήμερα μπορεί να διορθώσει οχτώ Ε9 ότι μια υπόγεια αποθήκη είχε γίνει (έστω) διαμέρισμα?

Σε κάποιες συζητήσεις παλιότερα αναφέρθηκε ότι τα τελευταία Ε9 αλλάζουν. Εμείς όμως θέμε απόδειξη ότι ο χώρος φτιάχτηκε προ 28/7/2011 οπότε αν κάποιος σήμερα αλλάξει ένα Ε9, θα πρέπει να αλλάξει περισσότερα. Η δήλωση που γίνεται το 2011 θα πρέπει να δείξει ότι υπήρχε ο χώρος, ως χώρος κύριας χρήσης όσον αφορά το παράδειγμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άλλη επιλογή από το να δεχτεί. Ούτε είναι δική μας δουλειά η "συμπόνια" για την απόκρυψη φορολογητέας ύλης. Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι δεν το κάνει πριν την υπαγωγή, θα αναγκαστεί να το κάνει μετά. Για τις ανάγκες της απόδειξης παλαιότητας αρκεί το πρόσφατο τροποποιημένο Ε9. Αυτό θα γράφει τα σωστά τετραγωνικά που θα δώσουμε στο λογιστή βάσει της αποτύπωσης και των σχεδίων μας και τη σωστή παλαιότητα. Το τι θα κάνει ο λογιστής, τι πρόστιμο θα του βγεί για τα τελευταία 5 χρόνια που απέκρυπτε την πραγματική κατάσταση του ακινήτου, αυτό δεν είναι δικό μας θέμα και δεν μας αφορά. Εναλλακτικά αν θέλει ας πληρώσει αεροφωτογραφίες και ενδεχομένως φωτοερμηνείες των οποίων επίσης το κόστος είναι μεγάλο. Τέλος, αν του ιδιοκτήτη δεν του αρέσει καμία από τις παραπάνω λύσεις, τότε απλά δεν βάζουμε παλαιότητα και δεν έχει έκπτωση προστίμου κάνοντας χρήση μιας απλής εικόνας από το google earth ή το ktimanet.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να καταθέσουμε το τελευταίο Ε9, αυτό μου λύνει κάπως τα χέρια. Εγώ είχα το πρόβλημα ότι δήλωσα ακίνητο, έδωσα του ιδιοκτήτη 5σέλιδο και βεβαίωση και ίσως μεταβίβασε και τότε δεν είχα ζητήσει την απόδειξη ότι είναι προ του 2011. Δεν τίθεται κατ' εμένα θέμα αν θα τον δηλώσω το 2000 ή το 2005, κατά εμένα το πρόβλημα μου ήταν πως αποδεικνύω πως έχει γίνει προ Ιουλίου το 11.

Link to comment
Share on other sites

Ας το επαναλάβουμε μια φορά ακόμη για να εμπεδωθεί. Το Ε9 είναι ένα πολύ χρήσιμο δημόσιο έγγραφο για την απόδειξη της παλαιότητας. Το χρησιμοποιούμε όμως με προσοχή και μελέτη, συλλέγοντας και άλλες ενδείξεις που να συνηγορούν υπέρ της επιλογής μας. Αυτές μπορεί να είναι, παλιά συμβόλαια, βεβαίωση χρόνου ρευματοδότησης, μορφολογικά στοιχεία κτιρίου, ακόμη και αναφορές από "αξιόπιστες" πηγές για το χρόνο κατασκευής του κτιρίου που μας ενδιαφέρει. Αν για παράδειγμα, βλέπουμε μια κατασκευή σχετικά καινούργια και ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι είναι προ 75 και ακόμη χειρότερα προ 55, εκεί φυσικά θα τον "προσγειώσουμε" και θα αντιδράσουμε σε ένα Ε9 που αναφέρει έτος κατασκευής 1950. Εν κατακλείδι, "ναι" στο Ε9, αλλά με σύνεση και προσοχή.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μόλις βγήκα από help desk και ρώτησα αν το μεταλλικό πατάρι μπορεί να δηλωθεί κατ. 1 αν το Ε9 (διορθωμένο) δείχνει έτος κατασκευής 1971. Μου απάντησαν αρνητικά, θα πρέπει να διορθωθεί το Ε9 με χρονολογία 2004-2008 και ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί σε μελλοντικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vovos said:

Καλημέρα,

Μόλις βγήκα από help desk και ρώτησα αν το μεταλλικό πατάρι μπορεί να δηλωθεί κατ. 1 αν το Ε9 (διορθωμένο) δείχνει έτος κατασκευής 1971. Μου απάντησαν αρνητικά, θα πρέπει να διορθωθεί το Ε9 με χρονολογία 2004-2008 και ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί σε μελλοντικό έλεγχο.

Θεωρώ λάθος το help desk !!!

Την έλαβες γραπτή την απάντηση ?

Θεωρώ ότι μπορείς να διορθώσεις το Ε9 και να δηλώσεις όποια χρονολογία νομίζεις και η ελέγχουσα ΥΔΟΜ είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί .

Εαν έχουν διαφορετική άποψη να στο απαντήσουν γραπτώς και βάση ποιας νομοθεσίας ..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.