Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Προφανως, δεν γινεται να διαφωνησω με τους εκλεκτους συναδελφους σε οσα σωστα αναφερουν.

Το ερωτημα αφορα εσενα:

Εχεις  σήμερα στα χερια σου αποδοχη, εστω και μετα την τακτοποίηση/εκδοση αδειας?

Υπολογισες τυχον αυθαιρεσιες κατα την εκδοση της αδειας?

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι επιπλέον.

Εφόσον πληρωνουν ενφια κλπ και στρογγυλές σφραγίδες και κώδικες πολιτικής δικονομίας και και και..

Για ποιο λόγο δεν κάνουν αποδοχή.? Ώστε κατόπιν να είναι επίσημοι ιδιοκτήτες?.

Αν με ρωτούσε πριν 2 χρόνια θα σού λεγα έλα μωρέ αφού δικό του είναι,

Σήμερα αφού συζήτησα, μεταξύ άλλων με @dimitris GM=εγγύηση , έχω πειστεί ότι για να γίνει

ρύθμιση πρέπει να υπάρχει κάποιος τίτλος ιδιοκτησίας. 

 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Εχεις  σήμερα στα χερια σου αποδοχη, εστω και μετα την τακτοποίηση/εκδοση αδειας? (όχι δεν έχω, είναι προς σύνταξη και δεν είμαι σίγουρη ότι προλαβαίνω ως 3/11)

Υπολογισες τυχον αυθαιρεσιες κατα την εκδοση της αδειας? (υπολόγισα τις αυθαιρεσίες πριν την έκδοση της αδείας. για ποιο λόγο πρεπει να το κανω και μετα;)

Εγώ ακάλυπτη είμαι μόνο σε περίπτωση αποποίησης κληρονομιάς. Σωστά; Όταν πηγαίνουν 4 άνθρωποι και πληρώνουν φόρο κληρονομιάς δεν έχω δείγμα για κάτι αντίθετο όμως. Ούτε προκύπτει δόλος από εμένα τουλάχιστον. Θεωρείτε άκυρη την δήλωσή μου;

@laxanos συμφωνώ μεν, αλλά δεν θα μπορούσα να γνωρίζω νομικά. Επίσης το γεγονός οτι στον τίτλο αναγράφονται όλα τα ονόματα των κληρονόμων τα οποία ταυτίζονται με τα ονόματα των "πλησιεστέρων συγγενών" είναι ένα στοιχείο που μου επισήμαναν ως "ασφάλεια" τόσο ο δικηγόρος όσο και ο συμβολαιογράφος. 

Να συμπληρώσω και το άλλο. Τελικά ποιον θα βλάψει ή ποιον θα ωφελήσει η τακτοποίηση; Αυτοί φέρονται ως ιδιοκτήτες στο όλο πλαίσιο. Αυτοί μου κάνανε ΥΔ ...δεν είμαι νομικός... Γιατί να προσβληθεί αυτό;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

 

Το ερωτημα αφορα εσενα:

Εχεις  σήμερα στα χερια σου αποδοχη, εστω και μετα την τακτοποίηση/εκδοση αδειας?

Υπολογισες τυχον αυθαιρεσιες κατα την εκδοση της αδειας?

 

 Να μην το περιπλεκουμε  χωρις λογο....

Αυτη η υποθεση ειναι απο περυσι

Αποποιηση γινεται εντος 4 μηνων απο τον θανατο.

Επομενως, παραμενουν  μονον  τα   ανωτερω   αρχικα ερωτηματα.

Αυτα

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Συγχωρέστε με για την κάπως ''περίεργη''' ερώτησή μου, αλλά επειδή είναι η πρώτη μου δήλωση αυθαιρέτων με το Ν.4178 κ ούσα ολίγον άπειρη, έχω κολλήσει στο εξής: Όσον αφορά τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο πεδίο Ε9 του συστήματος του ΤΕΕ , που στο νόμο αναγράφει «τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9 στην οποία αναφέρεται το ακίνητο» το Ε9 ποιου έτους θέλει; Δηλ. αν η ημερομηνία υπαγωγής είναι σεπτεμβριος του 2017 θα βάλω το Ε9 του 2017; 

Edited by EllieR
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις υπαγωγή θεωρείται ότι είχες ελέγξει το Ε9 και τις περισσότερες φορές αυτό είναι λάθος και τους βάζουμε να το διορθώνουν διότι το χρησιμοποιούμε και ως αποδεικτικό παλαιότητας. Επομένως αν αυτό ήταν σωστό βάζεις και του έτους 2017.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

είχε κατασκευαστεί μια αυθαίρετη πέργκολα (με σκοπό να κλειστεί να γίνει δωμάτιο), όπου έγινε καταγγελία και ο ιδιοκτήτης την κατεδάφισε και του χρεώθηκε κάποιο πρόστιμο από την πολεοδομία. Η πολεοδομία για να διαγράψει τα πρόστιμα ζήτησε να υπαχθεί η πέργκολα στον νόμο 4178, το οποίο και δηλώσαμε (υπενυμίζω είχε ήδη γκρεμιστεί πριν την δήλωση)

Τώρα όμως έχει κατεδαφιστεί και δεν υπάρχει πια, η δήλωση είχε γίνει απλά για την διαγραφή του προστίμου από την πολεοδομία, τι σχέδια ανεβάζω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στη δήλωση δεν τίκαρες την επιλογή "κατεδαφ.προ 2011"? Νομίζω δεν σου βγάζει στην περίπτωση αυτή άλλα δικαιολογητικά πέρα από ΥΔ ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση, αμοιβές & τέτοια.

Εκτός αν στη δήλωση συμπεριλαμβάνονταν και άλλες αυθαιρεσίες προς ρύθμιση οπότε ανεβάζεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα, σε άλλο thread συνάδελφος ενημέρωσε ότι πιθανώς πάμε για παράταση της προθεσμίας υπαγωγής των δικαιολογητικών έως 03/11/19 (6 μήνες ακόμα). Έχει ακούσει κανείς κάτι?  ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.