Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί προηγουμένως το ερώτημά μου, δεν βρήκα κάτι.

Σε περίπτωση λυόμενης οικοδομής, με οικοδομική άδεια του 1970, όπου δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης τί καταθέτουμε; Φτιάχνουμε καινούριο; (Στον φάκελο της πολεοδομίας υπάρχουν τοπογραφικό, κάτοψη, τομή και όψη)

Στις άδειες εκείνης της εποχής το ΔΚ συνήθως (αν όχι πάντα) ήταν στο ίδιο σχέδιο με το τοπογραφικό. Ξανατσέκαρε το τοπογραφικό που έχεις μήπως σε κάποια μεριά λέει "Διάγραμμα κάλυψης".

Link to comment
Share on other sites

Με βάσει τα λεγόμενα του νόμου "......Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, καθώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος......".

Ιασονα που αναφερεται αυτο οτι ειναι για περιπτωσεις αναλυτικου προυπολογισμου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει επεισόδια, υπάρχει κάπου πίνακας που να λέει ποια δικαιολογητικά υποβάλλουμε όπως υπήρχε στον 4014;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας (κατ 4) κάνουμε κάτοψη όλου του ορόφου?? αν κάνουμε μόνο την κάτοψη της ιδιοκτησίας ??ο νόμος ζητάει εγγεκριμένη κάτοψη ορόφου..πως χειριζόμαστε τέτοιες περιπτώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει επεισόδια, υπάρχει κάπου πίνακας που να λέει ποια δικαιολογητικά υποβάλλουμε όπως υπήρχε στον 4014;

 

Αναφέρονται αναλυτικά στο κυρίως "σώμα" του νόμου (δικαιολογητικά ανά κατηγορία ακινήτου).

 

 

Σε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας (κατ 4) κάνουμε κάτοψη όλου του ορόφου?? αν κάνουμε μόνο την κάτοψη της ιδιοκτησίας ??ο νόμος ζητάει εγγεκριμένη κάτοψη ορόφου..πως χειριζόμαστε τέτοιες περιπτώσεις??

 

Υποβάλλουμε την εγκεκριμένη κάτοψη του ορόφου με σημειωμένες πάνω σε αυτή τις αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι πότε είναι η προθεσμία υπαγωγής;

6 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου; (παρ.1, αρ. 2, ΦΕΚ 2184/13)

Σε κάποια πλησιάζει το 6μηνο και ακόμα δεν έχει ανοίξει το σύστημα.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχουμε φτάσει στον 8ο μήνα..... Μην ανησυχείς θα το πάρουν πίσω τελικώς....

Link to comment
Share on other sites

αυτο καταλαβαινω και εγω οτι τα απαιτουμενα δικαιολογητικα ειναι συμφωνα με την κατηγορια της αυθαιρεσιας. 

εστω λοιπον κατηγορια 5 δηλαδη χωρις αδεια και χωρις παλαιοτητα πχ στεγαστρο ή περιτοιχηση πρεπει να φτιαξω και κατοψη και τομη. 

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.