Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

σωστά τα λέει ο georgegaleos.

το πρόβλημα είναι πολύ έντονο ειδικά σε διανομές με διαμάχες, όπου χρειάζονται τίτλοι για τη δήλωση και δήλωση για τους τίτλους.

προσοχή: η εγγραφή στο περιθώριο επίσης δεν ισχύει ως τίτλος. Χρειάζεται κανονική εγγραφή του δικαιώματος για να γίνει δήλωση.  

ούτε τα πιστοποιητικά εγγυτέρων συγγενών κλπ επαρκούν. Πρώτα εγγραφή αποδοχής και μετά δήλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ (εκτός από το ότι τι τίτλο θα ανεβάσω στο τεε , δεν ζητάει πουθενά να ανεβάσεις τίτλο). Το θέμα είναι τι γίνεται για να προχωρήσει η περίπτωση...Με βάση αυτά που αναφέρεις δεν λύνεται το πρόβλημα , ούτε αυτοί μπορούν να προχωρήσουν , ούτε εγω..Επίσης στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει διαμάχη , είναι 2 φερόμενοι ιδιοκτήτες που έχουν συμφωνήσει στο τι θα πάρουν..

Και να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να προχωρήσω σε τακτοποίηση 2 αποθηκών δεν είναι μόνο βεβάιωση νομιμότητας(εκέι αν ήταν όλα οκ πολεοδομικά θα το σκεφτόμουν και ίσως να έδινα)

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

Σύμφωνα με το άρθρο 11 παράγραφος 1δi :

"για αυθαίρετες κατασκευές επί κοινοχρήστων χώρων ακινήτου, στο οποίο έχει συσταθεί οριζόντιος ή κάθετη ιδιοκτησία η αίτηση γίνεται από το συνιδιοκτήτη μετά από απόφαση της πλειοψηφίας (σύμφωνα με τον κανονισμό της οροφοκτησίας) ή με απλή πλειοψηφία)"

Στη δική μου περίπτωση επί οριζόντιας ιδιοκτησίας ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος (οροφοδιαμέρισμα) έχει κλείσει έναν φωταγωγό και τα τ.μ. του έχουν ενταχθεί στο διαμέρισμά του.

Προκειμένου να ενταξεί στις διατάξεις του Ν.4178/2013 τον κλειστό φωταγωγό (που πλέον είναι μέρος του διαμερίσματός του), μπορεί ο ιδιοκτήτης να ζητήσει Υ.Δ. από την πλειοψηφία των συνιδιοκτητών (πάνω από το 51% σύμφωνα με τον πίνακα σύστασης) ότι του επιτρέπουν να προχωρήσει στην τακτοποίηση με το Ν.4178/2013;

Αν ναι τι πρέπει να γράφουν στην Υ.Δ. οι συνιδιοκτήτες;

 
Αναμένω την απάντησή σας.
 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να γίνει προσύμφωνο τροποποίησης της σύστασης;

γιατί αν του δώσουν τη συναίνεση, μπορεί μετά αυτός να λέει ότι έμμεσα συμφώνησαν και στην αύξηση των χιλιοστών του.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο Ε9 δεν αναγράφεται το ακίνητο που μας ενδιαφέρει λόγω πολύ πρόσφατης απόκτησης του (π.χ. Μάρτιος 2014) και επομένως θα δηλωθεί από τον Οκτώβρη του 2014 και μετά τι κάνουμε ? 

 

1) Υποβάλλουμε το τελευταίο Ε9 και ας μην αναφέρει το ακίνητο ?

 

2) Υποβάλλουμε αντί για Ε9 αποσπάσματα από συμβόλαιο κτίσης ?

 

3) Υποβάλλουμε κάποιο άλλο φορολογικό έγγραφο ?

 

4) Συνεννοούμαστε με τον πελάτη να μας δώσει το Ε9 τον Οκτώβρη..? Το θέμα είναι ότι πρόκειται να μεταβιβαστεί το ακίνητο οπότε αυτή η επιλογή δεν εφαρμόζεται...

Link to comment
Share on other sites

 nik,

για να  εχει   γινει το συμβολαιο τον "Μαρτη του 2014"

 

εξυπακουεται οτι τα εχει ολα  ....τακτοποιημενα...με βεβαιωση και ολα τα καλα..

 

υγ

ο αγοραστης εντος 30 ημερων θα το δηλωσει ηλεκτρονικα στο Ε9

 

και στην,  νεα,   μεταβιβαση που αυτος θα κανει,    θα προσκομισει τα απαραιτητα εγγραφα που ζηταει ο συμβ/φος...

 

[και καινουργια   βεβαιωση....]..

 

.οπότε και θα ελεγχθει και η "ακριβεια" της προηγουμενης βεβαιωσης...

Link to comment
Share on other sites

το Ε9 πλέον δεν υποβάλλεται περιοδικά αλλά ανά πάσα στιγμή εντός 30 ημερών από την πράξη, 

όπως λέει πολύ σωστά ο Δημήτρης.

Η ερώτησή σου αφορά βεβαίωση (οπότε όλα καλά, μάλλον) ή δήλωση (οπότε υπάρχει πρόβλημα, μάλλον) ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κατή σχετικό...

 

Αναφέρομαι στην ΥΔ του ιδιοκτήτη  ένα από αυτά που ζητάει να αναγράφει η ΥΔ στο  άρθρο 11 παρ 2  v) το εμβαδόν και η χρήση της αυθαίρετης κατασκευής.

 

Εγω που εχω 10μ2 ΥΔΚΧ, 30μ2 ΥΔΒΧ, μια εξωτερική σκάλα και μια βεράντα με αναλυτικό και 2 παραβάσεις μικρής κλίμακας κατηγορίας 3 (ΒΒQ και αποθήκη,<15μ2)

 

Τι πρέπει να γράψω στη Υ. δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

αν το κρίνεις σκόπιμο, όλα αυτά που είπες αναλυτικά. Εναλλακτικά, το σύνολο των αυθαιρέτων τ.μ. και "λοιπές παραβάσεις"

αυτό που εννοεί το άρθρο 11 είναι νομίζω η δήλωση που ανεβάζουμε (με τα φκ, τα στοιχεία κλπ κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία ερώτηση: στο πεδίο 6 των αρχείων που ανεβάζουμε, σύμφωνα με την παρ. 6αi του άρθρου 11, ανεβάζουμε μόνο στέλεχος και απόσπασμα ρυμοτομικού ή στέλεχος, απόσπασμα και όλα τα αρχιτεκτονικά (κατόψεις, όψεις, τομές) της οικοδομικής άδειας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.