Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

ευχαριστώ για τη συμπλήρωση ως προς το χρόνο κτήσης / γέννησης

ομολογώ δεν το σκέφτηκα

 

(για την ταμπακιέρα όμως δεν είδα τίποτα !)

Link to comment
Share on other sites

Mεταφέρω απόσπασμα του ν.4178/2013 όπως έχει συμπληρωθεί από τις εγκυκλίους: ".......3. Την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση ανεξαρτήτως αν έχουν δηλωθεί επί αυτού οι αυθαίρετες κατασκευές.

22. Κληρονόμοι ακινήτων με αυθαιρεσίες καταθέτουν συμπληρωματικά το Ε9 του αποβιώσαντος δικαιοπαρόχου. Στις περιπτώσεις που στο έντυπο Ε9 αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή και ο χρόνος κατασκευής της, θεωρείται ως δημόσιο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης. Σε περίπτωση που έχει μεταβιβαστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έχει ρυθμιστεί με το ν. 4014/11, τη διαδικασία μετάβασης της δήλωσης στο ν. 4178/13 μπορεί να κάνει ο νέος ιδιοκτήτης.......".

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει διαφοροποιηθεί η στέγη σε κτίριο, είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε καινούργια κάτοψη στέγης; Ακόμα και αν δεν έχουμε πρόσβαση για μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει διαφοροποιηθεί η στέγη σε κτίριο, είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε καινούργια κάτοψη στέγης; Ακόμα και αν δεν έχουμε πρόσβαση για μετρήσεις;

από τις τομές (που προκύπτουν και από μέσα συνήθως) δεν μπορείς να κάνεις κάτοψη στέγης έστω και με προσέγγιση;

(εκτός αν έχει ίσια πλάκα κάτω από τη στέγη, οπότε μάλλον πρέπει να φέρεις ταχύμετρο; καλό έ; )

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως είναι αδύνατο να μετρηθεί. Απ' αυτή την άποψη. Δεν έχω σκοπό να κρύψω κάτι. Ούτως ή άλλως έχω κάνει σχέδιο καινούργιο στέγης, για να το βάλω στις Πολεοδομικές παραβάσεις με αναλυτικό. Το θέμα μου είναι πώς θα πάρω την ευθύνη να το υποβάλω αυτό το σχέδιο με διαστάσεις και τα λοιπά, αφού αυτές είναι τελείως στον αέρα. Άσε που στη μία από τις δύο περιπτώσεις που μου χει τύχει η συγκεκριμένη αυθαιρεσία, δε βρήκα καν σχέδιο κάτοψης στέγης στην οικ. άδεια.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως είναι αδύνατο να μετρηθεί. Απ' αυτή την άποψη. Δεν έχω σκοπό να κρύψω κάτι. Ούτως ή άλλως έχω κάνει σχέδιο καινούργιο στέγης, για να το βάλω στις Πολεοδομικές παραβάσεις με αναλυτικό. Το θέμα μου είναι πώς θα πάρω την ευθύνη να το υποβάλω αυτό το σχέδιο με διαστάσεις και τα λοιπά, αφού αυτές είναι τελείως στον αέρα. Άσε που στη μία από τις δύο περιπτώσεις που μου χει τύχει η συγκεκριμένη αυθαιρεσία, δε βρήκα καν σχέδιο κάτοψης στέγης στην οικ. άδεια.

βάλε εκεί ένα σχέδιο, και σου εύχομαι να είναι το μόνο πράγμα στις δηλώσεις σου που θα έχει θέμα (ο Θεός να το κάνει θέμα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει διαφοροποιηθεί η στέγη σε κτίριο, είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε καινούργια κάτοψη στέγης; Ακόμα και αν δεν έχουμε πρόσβαση για μετρήσεις;

 

 

Ξεκίνα από το αν υπάρχουν υπερβάσεις σε δόμηση, ύψος κλπ .......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.