Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

σε περιπτωση υπαγωγης ,που ο ιδιοκτητης απο αυτα κ αυτα (βλεπε 4178,κατασχεσεις),απεβιωσε κ που μας αφησε κληρονομια τα προβληματα του...που ομως ειχε προλαβει να υπογραψει τα δικαιολογητικα,αλλαζω κατι στη δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας στην υπόθεση μου. Apier , κάπως έτσι νομίζω ότι θα πρέπει να πράξω..Η αποδοχή κληρονομιάς έγινε πρίν λίγες μέρες  dimitri και νομίζω και ο θάνατος φέτος. Όπως και να έχει εγώ της ζήτησα να μιλήσει με το λογιστή της και να κοιτάξει αν μπορεί να το περάσει στο Ε9 το δικό της τώρα έτσι ώστε να ανεβάσω στο ΤΕΕ όλα τα δικαιολογητικά ακριβώς όπως απαιτούνται. Περιμένω να μου απαντήσει έπειτα από συνεννόηση με το λογιστή της , για το τι μπορεί να γίνει. Ευχαριστώ Ιάσονα για τη παράθεση του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νικο καλημερα,

 

 

πριν απο ολα...

 

αποδοχη  απο τους κληρονομους....

 

[αλλα, ...πρίν την αποδοχη...ας μετρηθουν ολα,  να μην τρεχετε  μετα και ξανακανετε νεες δηλωσεις στην εφορια  και διορθωτικες της αποδοχης...]

Καλησπέρα και καλή χρονιά το 2015!!!

Σχετικά με την αποδοχή κληρονομιάς που πρέπει να προηγηθεί

'Αρα αν εχω διαθήκη δημοσιευμένη, πιστοποιητικά πλησιεστέρων συγγενών,πιστοποιητικά μη αποποίησης κληρονομιάς και ανάθεση από τους νόμιμους κληρονόμους, δεν μπορώ να προχωρήσω σε υπαγωγή???? 

Πρέπει να προηγηθεί η αποδοχή κληρονομιάς και στην περίπτωση αυτή??? Είναι μετρημένα όλα (όπως θα υποβληηθεί η δήλωση 4178) και έχουν υποβληθεί-τροποποιηθεί  σωστά τα Ε9 μέχρι και το 2013, στα οποία σημειωτέον τα δήλωναν οι κληρονόμοι μετά τον θάνατο του αρχικού δικαιοπαρόχου

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με όλα αυτά που αναφέρεις η γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να προηγηθεί η αποδοχή και στη συνέχεια η υπαγωγή στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με όλα αυτά που αναφέρεις η γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να προηγηθεί η αποδοχή και στη συνέχεια η υπαγωγή στον 4178.

ιασονα 

τις καλησπερες μου

σωστα

να προηγηθει

Ετσι λεει ο νομος και η κοινη λογικη

 

 

Καμμία άποψη για το #834 ???

ευχ

 

εσυ της δινεις τα παντα ολα  "καταμετρημενα" και ετσι πρεπει να  τα δηλωσουνστην εφορια και να τα γραψουν στην αποδοχη τους...

 

[κι αφου εχουν μαζεψει ολα τα 15 χαρτια που χρειαζονται...πού κολλησαν..??

Η αποδοχη θελει μιση-μια μερα γραψιμο...ποιο ειναι το προβλημα???

Κι αν γινει καμμια στραβη με καποιο ΚΑΕΚ???

 

Κι αφου δοθηκε  και  η παραταση..

 

να προηγηθει

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα και Dimitris GM κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Α.

Ο Δικηγόρος των πελατών διαφωνεί, αφήνοντας ισχυρές αιχμές για την νομική ερμηνεία από το ΤΕΕ, γιατί θεωρεί ότι εφόσον στον νόμο προβλέπεται ότι τη δήλωση την υποβάλει ο φερόμενος ιδιοκτήτης, τέτοιος φερόμενος είναι και ο νόμιμος κληρονόμος κατά πλήρη κυριότητα, νομή και κατοχή. Το γεγονός ότι στη συνέχεια ο νόμος μιλάει για ψιλό κύριο, επικαρπωτή, μισθωτή, εργολάβο κλπ λέει ότι ο νόμος θέλοντας να προσθέσει νομείς και όχι πλήρεις κυρίους προσθέτει και μιλάει ξεχωριστά γι αυτές τις περιπτώσεις. 

 

Β.

Επίσης, σε άλλη περίπτωση έχω δικαστική απόφαση για οικόπεδο διανομής Συνοικισμού Υπ. Γεωργίας,  με 2όροφη οικοδομή με Ο.Α πριν το 1975, το οποίο στο Κτηματολόγιο (έκλεισε το 2004) εμφαίνεται ως γεωτεμάχιο με ΚΑΕΚ Ελληνικού Δημοσίου( δεν έκαναν δηλώσεις ιδιοκτησίας) όπου  αναγνωρίζονται κύριοι τα παιδιά του αποθανόντος, χωρίς να υπάρχει αποδοχή κληρονομιάς.

 

Η απόφαση δεν καταχωρείται στο Κτηματολόγιο, αν δεν προηγηθεί η ρύθμιση των αυθαιρεσιών της 2όροφης οικοδομής.

Πως θα κάνω ρύθμιση, αφού δεν υπάρχει αποδοχή???  Εν τω μεταξύ έχω κάνει αποτύπωση πλήρη, έχουν διορθώσει τα Ε9 με τα σωστά μ2 , όπως και στην περίπτωση (Α) της διαθήκης και μου έχουν κάνει ανάθεση οι νόμιμοι κληρονόμοι .

 

Και η δικηγόρος και η συμβολαιογράφος διαφωνούν και δεν μπορούν να κάνουν λένε αποδοχή, μάλιστα μου είπαν για το άρθρο 1045 Α.Κ., που αναφέρει για αδιατάρακτη νομή επί 20ετία και ότι η δικαστική απόφαση δεν έγινε για αναγνώριση κυριότητας, αλλά για τη χρησικτησία στα ονόματα των κληρονόμων.

Το θέμα το έθιξα και στο νήμα "Ψευδής βεβαίωση μηχανικού".

Απορίες.......  Θεωρείτε ανάλογη την περίπτωση (Α) με την (Β)???

 

Ευχ για το ενδιαφέρον σας 

Link to comment
Share on other sites

Α  

δεν ειναι θεμα να  διαφωνησω  με τον συναδελφο σε οσα λεει..και μαλλον  δεν τα λεει ετσι...

Παντως,

Το αρθρο 11 αναφερει ποιος ειναι ο "φερομενος"  αναλυτικα...

Αλλα εδω εχουμε θανατο και αποδοχη...

Αρα, όποιος αποδεχθει,  αυτος δικαιουται να δοσει εντολη για τακτοποιηση.

 

Β

 

θα δειτε αυτο

τα λεει ολα...

και εχει επιλυσει και το θεμα της δικαστικης αποφασης και της  χρησικτησιας,  σε σχεση με την τακτοποιηση...οριστικα...

 

υγ

ειδα και το προηγουμενο θεμα σου...ήδη ελαβες απαντηση...και  απο εμενα και απο τον terry

και ειχα επισυναψει το ίδιο  αρχειο...

και απομενει να μελετησετε την εγκυκλιο του κτηματολογιου,

ή να ρωτησετε στη νομικη υπηρεσια του κτηματολογιου...

κουκουτση.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

κρίμα που διαφωνούν για την αποδοχή που πρέπει να προηγηθεί..... Πως να τους πείσω.....

 

Όσο για το (Β) θα τους ξαναδώσω  (είναι διαφορετικοί) την εγκύκλιο με την επισήμανσή σου , αν και μου είπαν ότι την υπαγωγή στον 4178  (και άρα και βεβαίωση μηχανικού) την ζήτησε η προισταμένη του Κτηματολογικού Γραφείου, αφού είδε την δικαστική απόφαση

Ό,τι προκύψει θα ενημερώσω

ευχ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.