Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 11 (Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13) του Ν. 4178/13.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι!Έχω την εξής περίπτωση!!Συνιδιοκτήτες σε οικόπεδο εξ αδιαιρέτου με ποσοστά 40% και 60% ο άλλος.Ο δικός μου έχει το 40%.Μέσα υπάρχουν 2 οικίες προ του 1955 που προέρχονται από διαχωρισμό της αρχικής χωρίς να έχει γίνει σύσταση απλά ο κάθε ιδιοκτήτης έχει το δικό του κομμάτι με μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο.Ο πελάτης μου έχει κάνει προσθήκη κατ επέκταση 0,48 μ*12μ (μία μικρή λωρίδα σε επαφή με το διπλανό οικόπεδο,δηλ ο δικός μου είχε 0,48 μ κενό απόσταση με το διπλανό και την κάλυψε(στο δικό του οικόπεδο πάντα)).Μπορεί να τακτοποιήσει ή θέλει συναίνεση από τον άλλο ιδιοκτήτη?Διότι δεν πρόκειται να την πάρει ποτέ..Και ρωτάω διότι για τόσο μικρό κομματάκι που στην ουσία δεν εμποδίζει την πρόσβαση του άλλου στο κοινόχρηστο χώρο του οικοπέδου απλά ο δικός μου πελάτης το κανε για να αποφύγει πλημμύρες από τα όμβρια στην ουσία για αυτή τη περίπτωση τίθεται θέμα συναίνεσης εφόσον δεν του τρώει σ.δ. ή δεν έχει καμία σχέση με την δική του είσοδο ή πρόσβαση στο οικόπεδο? 

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά..

 

α] αρχικο οικοπεδο εξ αδιαιρετου με δυο οικιες

β] εκαναν διανομη και ελαβε ο ενας ενα τμημα και ο αλλος το αλλο

γ] στο δικο "του" τμημα   ο ενας εχτισε  ό, τι εχτισε....δεν λες τι προσθηκη εκανε...

 

Παντως, ό,τι   εχτισε   στο δικο του τμημα

 

το τακτοποιει χωρις συναινεση του διπλανου

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς έτσι.Λοιπόν ένα το οικόπεδο μία κατοικία παλιά προ του 1955.Την χώρισαν σε 2 ξεχωριστά σπίτια ο καθένας αλλά δεν κάναν κάποια σύσταση για το οικόπεδο γενικά έχει ο καθένας το ποσοστό του και την ιδιοκτησία του με μεταγραφή (από τα 2 σπίτια που δημιουργήθηκαν).Και τα 2 σπίτια απέχουν 0,48 μ απόσταση από το διπλανό οικόπεδο.Ο δικός μου αυτό το 0,48 μ απόσταση το έχτισε μέχρι το όριο με το διπλανό.Μπορεί να το τακτοποιήσει αυτό το κομμάτι ή πρέπει να έχει συναίνεση από το συνιδιοκτήτη για αυτό το 0,48 που έχει κάνει επέκταση το σπίτι του στο 0,48 περιθώριο που έχει το οικόπεδο από το διπλανό οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να
"χωρισαν"  τα κτισματα  χωρις συσταση...

να δεις τα συμβολαια...

μηπως εχουν κανει και καποια καθετη.. καποια απολειστικη χρηση...

και

τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σπίτι ήταν ενιαίο από το 1923 και ο παππούς το πέρασε στους 2 γιους.Ο μπαμπάς του πελάτη μου έβγαλε μέχρι σήμερα 3 άδειες για το σπίτι του που το δείχνουν χωριστά από το άλλο τμήμα.Μια το 1959 μια το 1975 και μία το 2003 και όλες αφορούσαν διάφορες προσθήκες,1 μπαλκόνι στο σπίτι,πλάκες μπετον και 1 δωματιάκι επιπλέον.Άρα ως αυτόνομο έχει άδειες οικοδομικές και ως ιδιοκτήτες του οικοπέδου είναι εξ αδιαιρέτου ο πελάτης μου και ο συγγενής του.Ο πελάτης μου έκανε επέκταση μισό μέτρο το σπίτι ως το όριο του οικοπέδου (του εξ αδιαιρέτου οικοπέδου).Αυτό τακτοποιείται χωρίς συναίνεση?Δεν παίζει να δώσει συναίνεση ο συνιδιοκτήτης. 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι από λάθος της πράξης εφαρμογής το συγκεκριμένο τμήμα είχε καταχωρηθεί στο γείτονα,έκανε συμβόλαιο τακτοποίησης όμορων ιδιοκτησιών με τη πελάτισσα μου και της το παρέδωσε σε αποκλειστική χρήση και μετά έγινε διορθωτική πράξη εφαρμογής και το έδωσε το κομμάτι αυτό στο οικόπεδο σε όλο το οικόπεδο.Άρα μπορώ να επικαλεστώ εγώ αποκλειστική χρήση του πελάτη μου για αυτό το κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

εχεις οικοπεδο με διαφορα κτισματα...εχτισε ο ενας....εχτισε ο αλλος...

Η πραξη εφαρμογης εγινε σε ενα ονομα προφανως γιατι ο δευτερος δεν ειχε προσκομισει εγγραφα.

Μετα εκανε διορθωτικη και καταχωρηθηκε σαν συνιδιοκτητης.

Οταν λες του αφησε "κοματι" ο αλλος...δεν λες αν εγινε συσταση καθετης...

 

Το προφανες ειναι οτι ο ενας περιορισθηκε στα κτισματα που εχτισε και διεμενε......

και ο αλλος στα υπολοιπα

 

Εκει καταληγω απο οσα ειπες....

Ωστε, αν ειναι ετσι, τοτε

και οι δυο ειναι "εξ αδιαιρετου"

 

και αφου δεν εχει συσταθει οριζοντια ιδιοκτησια

δεν εισαι στο 11/1/δ i,  ii,  iii...   αφου αυτα προυποθετουν συσταση...

 

 απομενει το 11/1δ/ iv

 

και αυτο αφορά και τους δυό...για οσες αυθαιρεσιες εχουν κανει...

Αρα ειναι προς το συμφερον τους να  συμφωνησουν και να τακτοποιησουν...

 

[παμε Βραζιλια] :smile: :-) :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.