Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Τελικά συνάδελφοι έχει ξεκαθαριστεί  (γιατί δεν έχω βγάλει άκρη) ,αν για τον υπολογισμό του προστίμου (πχ ΥΔ) σε Οριζόντιες Ιδιοκτησίες που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη (1 δήλωση), συγκρίνουμε το άθροισμα των υπερβάσεων όλων των ΟΙ με τις επιφάνειες που αντιστοιχούν στα συνολικά χιλιοστά των ΟΙ, ή οι υπερβάσεις σε κάθε ΟΙ συγκρίνονται με την επιφάνεια που αντιστοιχεί στα χιλιοστά της αντίστοιχης  ΟΙ;

 

 Ειδικά για ΟΙ στο υπόγειο (ελάχιστα χιλιοστά) και στην πυλωτή  (0 χιλιοστά) η διαφορά είναι τεράστια.Αν δε με τον Ν4014 η μετατροπή υπόγειου σε κατοικία είχε υπολογισθεί ως ΥΔΒΧ,το πρόστιμο για ένταξη στον Ν4178  μπορεί να αυξηθεί κατά 3,8 φορές.

 

Αν υπάρχουν παραβάσεις σε όλες τις ΟΙ (πχ εξώστες με συνολικό προϋπολογισμό για όλες τις ΟΙ <15.000 €) υπολογίζονται σαν 1 παράβαση  για το σύνολο των ΟΙ  (500,00 €) ή σαν 1 παράβαση για κάθε ΟΙ  (500,00 Χ αριθμ. ΟΙ);

Edited by kskan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διόροφη οικοδομή του 1972 με εξωτερική κλίμακα σε εκτος σχεδίου σε κατα χρήση τμήμα με υπάρχουσα σύσταση  κάθετης ιδιοκτησίας.

Στο αγροτεμάχιο υπήρχαν πολλές κάθετες ιδιοκτησίας και έχουν χτιστεί πολλές οικοδομές, με τις τότε καθετες.

Σήμερα λόγω ένταξης του αγροτεμαχίου εντός σχεδιού εμφανίζεται ποσοστό ιδιοκτησίας (έχει αλλάξει σχήμα και εμβαδό το οικόπεδο, μετα από τις εισφορές σε γη και ρυμοτομία, δρόμοι κλπ)

Το αρχικό αγροτεμάχιο χωρίστηκε σε 2 οικοδομικά τετράγωνα με ποσοστό συνιδιοκτισίας και στα 2 οικοδομικά τετράγωνα εξ αδιαιρέτου

Η οικοδομή έχει προσθήκη κλειστού κλιμακοστασίου (αυθαίρετο, επιπλέον της αδείας) και 2 τουαλέτες που είναι τμήμα του ισογείου καταστήματος (εντός της τότε κάθετης ιδιοκτησίας)

Μπορώ να κάνω δήλωση για την προσθήκη χωρίς συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών σήμερα;

Edited by panoss89
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι έχει ξεκαθαριστεί  (γιατί δεν έχω βγάλει άκρη) ,αν για τον υπολογισμό του προστίμου (πχ ΥΔ) σε Οριζόντιες Ιδιοκτησίες που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη (1 δήλωση), συγκρίνουμε το άθροισμα των υπερβάσεων όλων των ΟΙ με τις επιφάνειες που αντιστοιχούν στα συνολικά χιλιοστά των ΟΙ, ή οι υπερβάσεις σε κάθε ΟΙ συγκρίνονται με την επιφάνεια που αντιστοιχεί στα χιλιοστά της αντίστοιχης  ΟΙ;

 

 Ειδικά για ΟΙ στο υπόγειο (ελάχιστα χιλιοστά) και στην πυλωτή  (0 χιλιοστά) η διαφορά είναι τεράστια.Αν δε με τον Ν4014 η μετατροπή υπόγειου σε κατοικία είχε υπολογισθεί ως ΥΔΒΧ,το πρόστιμο για ένταξη στον Ν4178  μπορεί να αυξηθεί κατά 3,8 φορές.

 

Αν υπάρχουν παραβάσεις σε όλες τις ΟΙ (πχ εξώστες με συνολικό προϋπολογισμό για όλες τις ΟΙ <15.000 €) υπολογίζονται σαν 1 παράβαση  για το σύνολο των ΟΙ  (500,00 €) ή σαν 1 παράβαση για κάθε ΟΙ  (500,00 Χ αριθμ. ΟΙ);

Δεν έχει ξεκαθαριστεί κάπου συγκεκριμένα, αλλά η λογική λέει ότι παρά το ότι γίνεται η διευκόλυνση της 1 δήλωσης (άρα 1 παράβολο), κάθε αυθαιρεσία εξετάζεται ξεχωριστά, δηλαδή με τα δικά της χιλιοστά στην ΟΙ που ανήκει.

 

Αυτό με τους εξώστες που λες, εκεί, ίσως και να μπορείς να τα δηλώσεις όλα μαζί με 1*500 και όχι με Χ*500.

 

Ξέρω ότι φάσκω και αντιφάσκω στις 2 απαντήσεις μου, αλλά ιδίως για την 1η, η λογική μου λέει ότι πας (δυστυχώς για τον πελάτη) ξεχωριστώ.

 

Για την πυλωτή που έχει 0 χιλιοστά, άρα είσαι σε κοινόχρηστο χώρο???

Link to comment
Share on other sites

σωστες ολες οι αναφερθεισες παρατηρησεις...

 

αλλά εγω καταλαβα οτι

εχει διαμερισμα στον 4ο οροφο "εν εσοχη" "...δ/σμα 4ου...σε εσοχή..το οποίο καταλαμβάνει ολόκληρη την κτισμένη επιφάνεια του ορόφου αυτού πλην των κοινοχρήστων, εμβαδού..." αυτό μήπως σημαίνει ότι έχει αποκλειστική χρήση του ορόφου?

και "επεξετεινε" το διαμερισμα στο..."μπαλκονι" μπροστα του...σε χωρο ο  οποιος  κατα πασα πιθανότητα  να ειναι δικος του(έτσι είναι το... μπαλκόνι, είναι στην ουσία το δώμα του 4ου ορόφου, όπου δεν έχει πρόσβαση κανένας άλλος, ούτε το κλιμακοστάσιο, μόνο το δσμα του)

 

Ο "αερας"  του οικοπεδουχου δεν ειναι για να χτισει "μπροστα" στο διαμερισμα.....αλλά "πανω" απο το διαμερισμα  ενδεχομένως να είναι έτσι, δεν έχω διαβάσει ακόμα το συμβόλαιο που αναφέρει για τον αέρα, στη σύσταση του πελάτη μου δεν αναφέρεται.. αναφέρεται όμως το εξής: " ο αγοραστής δεν αποκτά κανένα δικαίωμα επέκτασης της οικοδομής προς τα πάνω με την προσθήκη και άλλων ορόφων πέρα από αυτούς που προανέφερα. έχει υποχρέωση να δεχτεί οχλήσεις από οικ εργσίες επέκτασης υψούν κλπ"

 

[εκτος και αν προκειται για μεγαλου εμβαδου  τελευταια πλακα...εβαλαν εκει το ενα διαμερισμα και κρατησαν το δικαιωμα της  περαιτερω ανοικοδομησης...διπλα απο το αλλο...]συμφωνα με τα προηγούμενα μάλλον υπονοεί επέκταση σε.. πιθανό 5ο όροφο ε?

 

ας μας διευκρινησεις...ποσο εμβαδον εχει η πλακα του 4ου απο τα σχέδια δε στέκει να γίνει άλλο δίπλα δσμα γιατί δεν έχει όύτε πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο. φανταστείται ότι η μόνη επαφή είναι η... πλάτη του ασανσέρ... δε στέκει για 2ο δσμα στον 4ο

ποσο εμβαδον εχει το διαμερισμα. καθαρά 23τμ και η αυθαίρετη επέκταση στο δώμα- μπαλκόνι (άλλα τόσα περίπου)το καλύπτει όλο εκτός από τους προβόλους

Η διευκρινηση για το

τι γραφει σε κατοψη και συμβολαιο για τον  υπολοιπο  χωρο μπροστα απο το διαμερισμα  ή  "διπλα" απο το διαμερισμα...

θα μας βοηθησει...δεν αναφέρει τπτ σε "μπροστά " ή "δίπλα"

 

υγ

και ξαναδες την χρηση ...ποιός την εχει αυτό μήπως έχει να κάνει με αυτό το "καταλαμβάνει όλη την κτισμένη επιφάνεια του ορόφου πλην κοιν/στων"? όμως κοινόχρηστα θεωρείται το κλιμ/σιο μόνο ή και το δώμα , αν και αφού δεν έχει πρόσβαση από το κοινόχρηστο κλιμ/σιο ρε παιδιά... τί σόι κοινόχρηστο είναι το δώμα χωρίς πρόσβαση?κανονισμός υπάρχει -δεν τον έχω ακόμα

 

συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις που εχουμε   ενα διαμερισμα να καλύπτεται τη   "μιση" τελευταια πλακα..

ο αγοραστης παιρνει και το δικαιωμα της αποκλειστικης χρησης...για να μην ανεβοκατεβαινουν και τον ενοχλούν...νομίζω το παραπάνω μπορεί να εξηγεί το γιατί

 

υγ2

 

ειδες αν υπαρχει κανονισμος ... και τι αναφερει σχετικα με την χρηση του..."δωματος"...δεν το διάβασα ακόμα γιατί δεν μου το έφεραν, αλλά αν αναφέρει κοιν/στο δώμα γενικά και αόριστα και όχι συγκ/μένα του 4ου, μπορεί να αναφέρεται και στην οροφή του 4ου και όχι στην πλάκα δαπέδου που μας αφορά. έτσι δεν είναι? δεν θα πρέπει να το διευκρινίζει?

 ευχαριστώ πολύ για τις εύστοχες παρατηρήσεις... κρέμομαι από τα χείλη σου (χεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

 ευχαριστώ πολύ για τις εύστοχες παρατηρήσεις... κρέμομαι από τα χείλη σου (χεχεχε)

εχεις ενα ωραιο-ωραιο ρετιρε...οροφοδιαμέρισμα......δικο σου καταδικο σου...

 

επεξετεινες το διαμερισμά σου  "λιγο" στο δικο σου ρετιρε...στον δικο σου χωρο....στο "μπαλκονι σου"....στην ιδιοκτησια σου

ο απο κατω εκει ειχε εναν Η/Υ και τον εκλεισε...

ο πιο κατω εκανε κατι αλλο...

τακτοποιεις μονος σου...και δεν ρωτας κανεναν...

 

υγ

και κατεβα απο εκει που κρεμεσαι...αμεσως... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα ωραιο-ωραιο ρετιρε...οροφοδιαμέρισμα......δικο σου καταδικο σου...

 

υγ

και κατεβα απο εκει που κρεμεσαι...αμεσως... :smile:

ευχαριστώ φίλε μου..και εκ μέρους του πελάτη μου!γλυτώσαμε από πολύ ταλαιπώρια,ουφ!

:grin: να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Τριωροφη  οικοδομη ,καθ ολα νομιμες  οι ΟΑ  εχουν  εξαντλησει  το ΣΔ.Υπαρχει  συσταση  οριζοντιας  ιδιοκτησιας με  ενα  αδιαθετο ποσοστο  100/1000 που κρατηθηκε  για  τη  περιπτωση  που αλλαγη  των  πολεοδομικων  ορων  επιτρεψει  την ανεγερση  μελλοντικου οροφου.

Στο  δωμα υπαρχουν  δυο  αυθαιρετα   που  καταλαμβανουν  το  50/100 περιπου  της  ταρατσας  και  που  χρησιμοποιουνται  απο τους  ιδιοκτητες  του πρωτου  και  του δευτερου οροφου οι  οποιοι  απο  τη συσταση  συγκεντρωνουν τα  678/1000.

Ο  ιδιοκτητης  του  ισογειου αρνειται  τη   συναινεση  η  τη συναψη  προσυμφωνου  και  αξιωνοντας   σαν αποζημιωση  αδικαιολογητα υψηλα  ποσα.

Σημειωστε  οτι  εχει  γινει  εκτιμηση  απο  πιστοποιημενο  εκτιμητη.

Παρακαλω  να  εχω  τη  γνωμη  σας  στα  εξης  ερωτηματα

1. Εχει  εφαρμογη  η  χρηση  του αρθ  5  παρ  3  (χρηση  του  65/100 με  καταθεση αγωγης) ?

2  Εχει  εφαρμογη  η  χρηση  του  αθρ  11 παρ 1.δi (Υπαγωγη στο 4178/13 με  απλη πλειοψηφια  μιας  και  δεν  υπαρχει  κανανισμος).

 Ευχαριστω  εκ  των  προτερων.

Link to comment
Share on other sites

1..οχι...αυτο αφορά τα εκτος σχεδιου

 

2. ναι...11/1/δ/i...

δεν εχεις κανονισμο...αρα δεν ψαχνεις εκει τιποτε

Πας με την "απλη πλειοψηφια" δλδ. το 50+1% επι του οικοπεδου, το οποιο οσοστο το εχεις..

 

Πιο πανω εχει αναρτηθει υποδειγμα  περι συγκλησης της ΓΣ των  συνιδιοκτητων και περι του  περιεχομενου του πρακτικου που συντασεται...

 

Τωρα...εσεις, μια τριοροφη οικοδομη εισαστε...

μπορει να μην εχετε κανει ποτέ γενικη συνελευση και ουτε πρακτικα να εχετε ουτε τπτ..

Αρα, ή κάνεις την τυπικη διαδικασια της συγκλησης ΓΣ...που μαλλον ειναι υπερβολική τυπολατρεια...

 

ή παιρνεις μια ωραια συναινεση απο τον καθενα συνιδιοκτητη προς τον αλλον...

και τακτοποιεις  κανονικά και με τον νομο...

 

και δεν δινεις στον  ισογειο ....  "μια"

 

υγ

και δεν επρεπε να τον ανακατεψετε καθολου τον...ισογειο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.