Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

μετα την αποδοχη

ρυθμιση μπορει να κανει ο καθε ενας για το ποσοστο του δηλωνοντας  "100%"   στο  "25%"

αναφεροντας στις σημειωσεις τον 4ο κληρονομο  που δεν δηλωνει.

Πώς θα λειτουργησει η υπηρεσια και αν θα επιβαλλει προστιμο στην 4η που αρνειται...δεν ειναι και πολυ ξεκαθαρο...

 

θεωρω οτι οι τρεις που δηλωνουν "διασωζονται" και την 4η την αναμενουν  τα σχετικα προστιμα.

 

[και επειδη προκειται για...εμφυλιο μεταξυ αδελφων...ας λυσουν αυτοι το προβλημα μεταξυ τους...εσυ μονον με  εντολη απο τον καθε ενα που θελει να τακτοποιησει... προχωρας..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

δεν ήξερα που να ''ποστάρω'' την ερώτηση μου οπότε συγχωρέστε με αν είμαι σε λάθος κατηγορία.Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου και δεν ξέρω πώς να την αντιμετωπίσω.Ο πελάτης μου έχει αγοράσει 2 ιδιοκτησίες η μία δίπλα ακριβώς από την άλλη.Την 1η την αγόρασε πριν 30 χρόνια με το λόγω τιμής,χωρίς συμβόλαιο και την δηλώνει στο Ε9 του και την 2η κανονικά με συμβόλαιο.Σε αυτήν που έχει συμβόλαιο έχει κτίσει με άδεια του 1979 μια διώροφη οικοδομή-κατοικίες-με υπερβάσεις τις οποίες θέλει να τακτοποιήσει.Στην άλλη με το λόγω τιμής έχει κτίσει ένα γκαράζ και 2 αποθήκες.Το γκαράζ όμως είναι το μισό μέσα στην άλλη ιδιοκτησία που υπάρχει και η διώροφη.Πώς αντιμετωπίζω αυτήν την περίπτωση/?Δεν έχει κάνει λέει συννένωση οικοπέδων με κάποιον τίτλο.Μπορώ να δηλώσω μόνο την διώροφη??Πρέπει να βάλω και το γκαράζ στην δήλωση??Ή ακόμα χειρότερα μπορεί να δηλώσει τις παραβάσεις του αν δεν πάει πρώτα να κάνει συννένωση??

Link to comment
Share on other sites

"συνενωση" δεν μπορει να κανει,

αν ειναι και τα δυο δικα του, τα θεωρει "συνενωμενα τοις πραγμασιν",  χωρις ιδιαιτερη πραξη.

 

εδω ομως δεν εχει τιτλο κυριοτητας για το ενα...απλα και  μονο επικαλειται χρησικτησια

.Μια λυση θα ηταν να χωρισει αυτη την αποθηκη

εσυ βλεπεις ενα τμημα αυτοτελες   "λογος του λεγειν"    στην δικη του πλευρα και το τακτοποιεις.

 

[υπαρχει και ενα προβλημα με την ενιαια στεγη..που παταει μιση απο εδω ...μιση απο εκει....] :sad:

 

και πατε  "χτες"  μαζι με τον πελατη  στον συμβ/φο του να συζητησετε πώς θα αποκτησει τιτλο για το αλλο το εκ χρησικτησιας.

 

Μετα,  ειναι ευκολο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  έχω μια ερώτηση που αφορά στο ιδιοκτησιακό & ίσως θα έπρεπε να ποστάρω στο thread περι ΟΙ μα εντόπισα κάπου εδώ στη σελ 44+ συζήτηση περί παρακολουθημάτων :

Σε κτήριο με ΥΠ - ΙΣ - Α - Β υπάρχει και δωμάτιο 12 τμ. στο δώμα  ως παρακολούθημα του Ισογείου με αποκλειστική χρήση τμήματος του δώματος και φέρει 20/1000.  
Στη σύσταση,προβλέπονται και 300/1000 για μελλοντικούς ορόφους αν ποτέ το επιτρέψουν οι πολεοδομικές διατάξεις, τα οποία δεν αποδίδονται σε κανέναν. 
 

Ο ιδιοκτήτης του Β΄ αγνοώντας την ΟΙ έβγαλε άδεια προσθήκης στέγης (αφού είχαν εξαντλήσει το σδ) και αντ αυτού κατασκεύασε στο δώμα οροφοδιαμέρισμα 108τμ, ενσωματώνοντας και το δωμάτιο των 12 τμ. 

Ας πούμε ότι υπάρχει συναίνεση για την όποια τακτοποίηση καθότι 3 ιδιοκτήτες μέλη της ίδιας οικογένειας.
1. Ποιος κάνει την αίτηση? όλοι καθώς είναι αυθαιρεσία επί κοινοχρήστου της ταράτσας ή θεωρείται αυθαίρετη επέκταση του δωμάτιου του δώματος και την κάνει ο ιδιοκτήτης του ισογείου που το έχει παρακολούθημα με τη συναίνεση του 51% ?

2. και ποιανού τα χιλιοστά υπολογίζω για την τακτοποίηση?

- Του ισογείου και του παρακολουθήματος του αθροιστικά ως μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας 110+20 ? 
- Τα του παρακολουθήματος 20?

- Τα 20 + 300 μελλοντικού ορόφου (ως 'παρανομος ' μεν μελλοντικός όροφος που 'εκπληρώθηκε' δε) ? 
- κάνουν προσύμφωνο όπου αποδίδουν όπως νομίζουν την περίσσεια χιλιοστών και υπολογίζω επ'αυτής? ('ισως δύσκολο)

οποιαδόποτε σκέψη ευπρόσδεκτη  :)


 

Edited by sour
Link to comment
Share on other sites

Μ' έχει προβληματίσει κι εμένα το θέμα αυτό (λίγο τροποποιημένη ήταν η δικιά μου περίπτωση).

 

Εγώ θα έλεγα στη δική σου περίπτωση να θεωρήσεις το διαμέρισμα στο δώμα, ως επέκταση της

οριζόντιας ιδιοκτησίας του δώματος (με τα 20 χιλιοστά). Επειδή λες ότι έχει ενσωματωθεί στο μικρό

διαμερισματάκι του δώματος. Αλλιώς τι θα δείξεις;

 

Γενικά δε νομίζω να υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο πώς δηλώνονται οι αυθαιρεσίες στο δώμα όταν

έχουν δοθεί χιλιοστά στο δικαίωμα υψούν. Από κάποια post συναδέλφων, έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι κλίνουν

προς την περίπτωση να δηλώνονται στα κοινόχρηστα οι αυθαιρεσίες του δώματος (δηλαδή να συγκρίνεις

με τα συνολικά επιτρεπόμενα του οικοπέδου, και να δηλώνεται από ένα εκ των συνιδιοκτητών με τη συναίνεση

της πλειοψηφίας κλπ κλπ).

 

Αλλά στη δικιά σου περίπτωση που ήδη έχουν δοθεί χιλιοστά στο διαμερισματάκι του δώματος εγώ θα το

αντιμετώπιζα διαφορετικά. Μη σε πάρω βέβαια και στο λαιμό μου. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με μπερδεψε αρχικά ήταν και η έννοια του παρακολουθήματος , διάβασα εδώ διάφορες θέσεις σχετικά με το αν συνυπολογίζονται και τα χιλιοστά του χώρου που 'παρακολουθείται', του ισογείου, ως μίας ιδιοκτησίας ? 
 

Όντως, αν δεν υπήρχε το 'δωμάτιο με τα χιλιοστά' και ήταν παράβαση στον κοινόχρηστο, θα σκεφτόμουν να συγκρίνω με τα συνολικά επιτρεπόμενα, με τη δήλωση ενός και τη συναίνεση των 501/1000 . 
Εντόπισα και μια Ε/Α 19 από το ΤΕΕ/ΤΚΜ http://bit.ly/1PmXGzr  για δώμα με ποσοστό κυριότητας στο οικόπεδο όπου συστήνεται δήλωση με συναίνεση εκτός από την περίπτωση που η κατ’ επέκταση προσθήκη του δώματος έλαβε χώρα σε χώρο αποκλειστικής χρήσης του δηλούντα   - που δεν είναι η περίπτωση μου, καθώς η αυθαιρεσία είναι σε όλη την επιφάνεια της ταράτσας , κοινόχρηστης και αποκλειστικής χρήσης. 

Και για τα μελλοντικά χιλιοστά που δεν αποδίδονται σε κανέναν: 'δύνανται να ανακατανεμηθούν σε μελλοντικά τυχόν ανεγεθησόμενους ορόφους επί του ανεγερθησομένου δώματος'  στη σύσταση. Υποθέτω αυτό θα γινόταν με κάποια δικαιοπραξία μετά την τακτοποίηση ?

Ευχαριστώ πολύ Teta για την άμεση απάντηση. Θα το αναζητήσω λίγο ακόμα αλλά τείνω προς τη λύση που προτείνεις - αφού ενημερώσω τον ιδιοκτήτη του Β' για το 'δώρο' που έχει κάνει στον ιδιοκτήτη του ισογείου. .

Edited by sour
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν και η άλλη απορία μου: Είναι άλλος ο ιδιοκτήτης του ισογείου και άλλος του β' ορόφου;;;

 

Κι αν ναι, πώς γίνεται ο ιδιοκτήτης του β' ορόφου που έχτισε το διαμέρισμα στο δώμα, να

ενσωμάτωσε σ' αυτό, το μικρό διαμερισματάκι του δώματος που ανήκει στον ιδιοκτήτη του ισογείου;;;

Link to comment
Share on other sites

το δωματιο   τμ. 12 τμ. ειχε τα δικα του χιλιοστα και αποκλειστικη χρηση  "σε τμημα" της ταρατσας

Ανηκε   στο ισογειο  σαν παρακολουθημα.

 

Καποιος εχτισε γυρω/δίπλα.... και άλλα τμ. και "ενσωματωσε" και  αυτα τα 12 τμ.

 

- Φυσικα τα 12 τμ. ανηκουν στο ισογειο

- φυσικα τα υπόλοιπα  τμ. ειναι αυθαιρετα και θα μπορουσαν   να τακτοποιηθουν απο το ισογειο εφοσον ειχαν κατασκευασθει εντος του τμηματος οπου ειχε την αποκλειστικη χρηση

- φυσικα τα υπολοιπα τμ. που ειναι εκτος του τμηματος αποκλειστικης χρησης του ισογειου και εχουν καλυψει ολοκληρη την υπολοιπη κοινοχρηστη και κοινοκτητη ταρατσα

θα μπορουσαν να τακτοποιηθουν με συναινεση απο όποιον τα ειχε φτιαξει.

 

Μεσα σε αυτο το  ιδιοκτησιακο και πολεοδομικο αλαλουμ καλειται ο μηχανικος να δοσει "λυση" :mrgreen:

 

Πες τους να σου φερουν τα συμβολαια τους   να δεις το πώς δηλωνουν τα ακινητά τους στα Ε1/Ε2/Ε9/κτηματολογιο κλπκλπ

 

 μετά....

ας  αποφασισουν τι θελουν να κανουν   και εσυ με τον συμβ/φο τους   το  τι μπορει να γινει.....

 

καλυτερα δεν γινεται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια ιδιοκτησία του δώματος ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μπορεί να ενσωματωθεί στο αυθαίρετο διαμέρισμα του Γ' ορόφου.

Έχει το δικό της ιδιοκτήτη και του ανήκει, ανεξαρτήτως αν αυτός .....κοιμάται!

Επίσης τα χιλιοστά του δικαιώματος υψούν δεν "ανήκουν" και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από κανέναν!

Θα μπορούν όταν κι αν αλλάξει η σύσταση, η οποία έτσι όπως τα έχουν κάνει τώρα δεν δύναται ν' αλλάξει!

Υποθέτω ότι, το υπόλοιπο δώμα (ταράτσα εκτός της οριζόντιας ιδιοκτησίας) είναι κοινόχρηστος χώρος.

Οπότε "ανήκει" σε όλους, στον καθένα με τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας του.

Ο "μάγκας" του β' ορόφου χρειάζεται συναίνεση των 501 χιλιοστών του ακινήτου για να ρυθμίσει το αυθαίρετο που έφτιαξε στο δώμα!

Και με τα 300 χιλιοστά που λείπουν να δω πως θα μαζέψει ....όσα χρειάζεται!

Εκτός βεβαίως του τμήματος που ανήκει στον ιδιοκτήτη του ισογείου, ο οποίος προφανώς το δηλώνει και στο Ε9 του (κακώς αν δεν το κάνει), έχει τίτλο ιδιοκτησίας και πρέπει να το ..."διεκδικήσει"!

Βεβαίως πρέπει "πρακτικά" και "σχεδιαστικά" να έχουμε τη διαφοροποίηση αυτή στον Δ' πλέον όροφο, δηλαδή, το διαμερισματάκι και το αυθαίρετο διαμέρισμα (π.χ. τοίχοι, είσοδοι κ.λπ.).

Μάλλον δύσκολο αν δεν υφίσταται ήδη αυτή η "διαφοροποίηση....

Οι υπολογισμοί θα πρέπει να γίνουν με τους max συντελεστές (αναγκαστικά αυτό θα συμβεί) καθότι το συγκεκριμένο αυθαίρετο δεν έχει από τη σύσταση χιλιοστά!

Το συνολικό πρόστιμο θ' ακουμπήσει το ....Θεό!

Προφανώς και η Κατηγορία του αυθαιρέτου είναι η 5!

Στη συνέχεια για να διορθωθεί η σύσταση απαιτείται συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών!

Επίσης θα πρέπει ο "μάγκας" του Β' ορόφου να δώσει χιλιοστά από την οριζόντια ιδιοκτησία του (μειώνοντας έτσι κατά πολύ την αξία της) σε αυτό το ρυθμισμένο για 30 χρόνια "διαμέρισμα" (για ν' αποκτήσει κάποια αξία).

Πιασ' τ' αυγό και κούρευτο!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.