Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλημέρα! Να ρωτήσω και γω κάτι. Αντιμετωπίζω μία περίπτωση όπου διαμέρισμα τρίτου ορόφου( αυτοτελής ΟΙ) σε πολυκατοικία του 69, Αθήνα, διαθέτει ως παρακολούθημα αποθήκη υπογείου, η οποία σύμφωνα με τους τίτλους δεν αποτελεί ΟΙ ούτε κι έχει χιλιοστά. Σε αυτοψία που έκανα διαπίστωσα ότι η εν λόγω αποθήκη δε φαίνεται στην κάτοψη υπογείου της ΟΑ κι ότι επίσης καταλαμβάνει εξολοκλήρου χώρο ακαλύπτου μαζί και με άλλες αποθήκες. Πώς τακτοποιώ προκειμένου να δωθεί βεβαίωση; Διότι θεωρώ πως έτσι όπως είναι η κατάσταση βεβαίωση δε δίνεται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφου αναφερεται η αποθηκη σαν "παρακολουθημα"

θα πρεπει να τακτοποιηθει

 

Θα συννενοηθουν ολοι οι "ενδιαφερομενοι " να τακτοποιησουν με  "συναινεσεις"

 

και μαλλον εχετε και μια διαμερισματωση αφου ο "ενας" υπογειος χωρος, εγινε   πολλες αποθηκες

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε. Η αποθήκη δεν υπάρχει καν στα σχέδια της ΟΑ και ουσιαστικά είναι καθ υπέρβαση της κάτοψης της ΟΑ μέσα στον εγκεκριμένο ακάλυπτο χώρο της οικοδομής. Άρα είναι μέσα σε κοινόχρηστο σύμφωνα με την ΟΑ. Σχέδια της σύστασης δεν έχω ακόμα στα χέρια μου. Αν στα σχέδια της συστασης φαίνεται η συγκεκριμένη αποθήκη-παρακολούθημα, τότε προκειμένου να τακτοποιήσω απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών οικοπέδου ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ισχύουν τα εξής:

 

Η άδεια δεν δείχνει κανένα υπόγειο και έχει ενα ακάλυπτο τμήμα στο ισόγειο

 

Η σύσταση αναφέρει ότι η ιδιοκτησία σου έχει υπόγεια αποθήκη ως παρακολούθημα

 

Στην πραγματικότητα υπάρχει μια ισόγεια αποθήκη που βρίσκεται στον ακάλυπτο της οικοδομής

 

 

Η αποθήκη σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τακτοποιηθεί ως υπέρβαση δόμησης (μειωτικού) και κάλυψη και έλεγχο αν έχεις και παραβίαση Δ. Εκτός αν υπάγεται στην κατηγορία 3

 

Αν στα σχέδια της σύστασης φαίνεται η αποθήκη-παρακολούθημα στη θέση που είναι δεν χρειάζεσαι συναίνεση. Αν ο χώρος που βρίσκεται σήμερα η αποθήκη σου φαίνεται στη σύσταση ως κοινόχρηστος χρειάζεται συναίνεση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες. Η αποθήκη είναι σε υπόγειο, κατ' επέκταση αυτού του υπογείου που φαίνεται στην ΟΑ. Απλά επειδή το οικόπεδο είναι υπό κλίση, ο υπόγειος χώρος προς την πίσω πλευρά του οικοπέδου (στο σημείο που υπάρχει τώρα και η εν λόγω αποθήκη) συνορεύει με τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας. Εγώ απλά αυτό ήθελα να ρωτήσω. Εάν σε περίπτωση που η αποθήκη αυτή φαίνεται στα σχέδια της σύστασης απαιτείται συναίνεση ή όχι. Επειδή θεωρώ ότι αν φαίνεται στα σχέδια της σύστασης τότε δεν απαιτείται συναίνεση.

Έτσι αυτό που έχω να κάνω τώρα θεωρώ πως είναι το τσεκάρισμα της κάτοψης υπογείου της σύστασης. Εάν εμφαίνεται η εν λόγω αποθήκη σε αυτά, τότε προχωράω σε τακτοποίηση δίχως συναίνεση. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτων κατασκεών σε οροφοδιαμέρισμα Δ' ορόφου (κατά την Ο.Α. του '89, νόμιμης επιφάνειας 113,00τμ ),  έχουν κλείσει ημιυπαίθριοι χώροι και ένα τμήμα κατ' επέκταση του ενός ημιυπαίθριου , συνολικής επιφάνειας 24τμ. Τελικό εμβαδόν διαμερίσματος: 137,00τμ.  Επίσης υπάρχει και κερμοσκεπές στέγαστρο στον υπαίθριο χώρο γύρω από το διαμέρισμα. Από πάνω υπάρχει η κοινόχρηστη ταράτσα με την απόληξη.Στο συμβόλαιο και στην κάτοψη της σύστασης δεν περιγράφονται οι Ημιυπαίθριοι χώροι , ούτε συμπεριλαμβάνονται στον πίνακα χιλιοστών. Ο ιδιοκτήτης θέλει να ρυθμίσει τις αυτές αυθαίρετες κατασκευές, πολεοδομικά. Το ερώτημά μου είναι να χρειάζεται κάποια συναίνεση των υπόλοιπων ενοίκων της πολυκατοικίας για την αίτηση του ιδιοκτήτη στο νόμο. Στο συμβόλαιο δεν περιγράφονται ως χώροι αποκλειστικής χρήσης και δεν έχω προς το παρόν δει τη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ..."υπαίθριος χώρος γύρω από το διαμέρισμα" τι ακριβώς εννοείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη διατύπωση. Εννοώ την ταράτσα που υπάρχει στη στάθμη του Δ1, γιατί το διαμέρισμα είναι ένα στη στάθμη αυτή, στους παρακάτω ορόφους είναι δύο διαμερίσματα ανά όροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ακριβώς όσον αφορά αυτήν την ταράτσα Συνάδελφε, θα πρέπει να κάνεις ένα έλεγχο.

Μπορεί, η ταράτσα να άνηκε σε άλλο διαμέρισμα που πχ είχε την αποκλειστική χρήση ή χιλιοστά στον συγκεκριμμένο αέρα και ο άλλος να έκανε επέκταση πάνω του??

Αρχικά κατάλαβα οτι, έκανε επέκταση στους ημιυπαίθριους - εξώστες του. Και αναφέρομαι στο τμήμα που ονοματίζεις σαν "επέκταση ημιυπαίθριου", εγώ φαντάστηκα οτι πρόκειται για εξώστη. Και έκανα την σκέψη  οτι ο κύριος θα μπορούσε να τακτοποιήσει χωρίς συναινέσεις, αφού όλες οι αυθαιρεσίες βρισκόταν σε δικούς του χώρους, όπως ιδιοκτησία, ημιυπαίθριοι, "χώρος κατ' επέκταση ημιυπαίθριου", όμως αναφέρεις ότι βγήκε σε μια ταράτσα, δηλαδή το εμβαδόν των μέτρων που μετρούσαν στον συντελεστή δόμησης της δικιάς του κατοικίας δεν βρίσκεται ακριβώς από πάνω από τα μέτρα της υποκείμενης. Πιθανολογώ λοιπόν, οτι μπορεί να έχει επέκταση σε "αερα - ξενη ιδιοκτησία" που θα έπρεπε να εξεταστεί,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.