Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

μα με τον 4178 μπορείς να κάνεις κάτι που έχει δομηθεί... τι να εντάξεις στον 4178 τον αέρα??

 

Αλλά σου είπα το πρόβλημα δεν το λύνουν έτσι... ακόμα και κάτι να είχε δομηθεί αφού είναι κοινόχρηστο ο συνιδιοκτήτης θα μπορούσε να πάρει κι αυτός την αναλογία του.

Επιτρεψε μου να διαφωνησω

Ο Ν.4178/2013 σου διδει τη δυνατοτητα να τακτοποιησεις αλλαγη χωροθετησης θεσεων σταθμευσης, εννοωντας τις υποχρεωτικες του Ν.1221

Δεν ειναι δομημενες, ομως ενδεχεται να υφισταται παραβαση σε αυτες.

 

Ο συνοδιοκτητης μπορει ακομα και τωρα να παρει την αναλογια του, δεν του απαγορευει κανενας να παρκαρει σε αυτες τις θεσεις...

Ο Ν.4178 μου επιτρεπει να τακτοποιησω αυθαιρετη αλλαγη χρησης εντος κοινοχρηστου με το 51% της συναινεσης, οποτε θεωρητικα μπορει το 51% να συμφωνησει και να τακτοποιησει αυτον τον χωρο που χρησιμοποιει παρα τη αδεια ως χωρο σταθμευσης...

 

Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η τακτοποιηση  της διαφορετικης χωροθετησης  με τον 4178,  αφορά τις   "μεταγεγραμμενες" ΘΣΑ του 1221

 

εσυ εχεις αλλαγη χρησης στην κοινοχρηστη πρασια  -  ίσως και παραβιαση ορων πρασινου.

τακτοποιουνται με το 51%   για λογαριασμο της επιτροπης πολυκατοικιας.

σαν "κοινοχρηστες αυθαιρεσιες".

 

Ποιός θα "παρκαρει"??

 

όποιος προλαβει. :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορετικη χωροθετηση θεσεων σταθμευσης την ανεφερα μονο ως αντολογο στον ισχυρισμο του Didonis αναφορικα με αυθαιρεσιες μονο σε δομημενες επιφανειες.

Δεν εκανα αντιπαραβολη με την περιπτωση μου.

Αλλαγη χρησης δεν εχω γιατι δεν εχει χρηση το τμημα του προκηπιου ωστε να την αλλαξω.

Παραβιαση πρασινου δεν εχω γιατι στο ΓΟΚ του 1955 βασει του οποιου εκδοσηκε η ΟΑ δεν υπηρχε ο ορος του ποσοστου φυτευσης.

Επι της ουσιας εχω εγκαθιδρυση συγκεκριμενης χρησης σε χωρο κοινοχρηστο ανευ χρησης.

 

Μου επιτρεπεται? Αυτο θελω να αποσαφηνισω.

Ο δικομανης θα μπορεσει να προσβαλει την τακτοποιηση με καποιο τροπο ως συνιδιοκτητης?

Η αστυνομια με ποιο τροπο θα παψει να κοβει προστιμα?

Θα πρεπει να τοποθετηθουν ταμπελες και σημανση?

Τι αριθμο αδειας θα αναγραφει? Τον Α/Α της Δηλωης του Ν.4178/2013?

Θα πρεπει να ληφθει σχετικη αδεια απο το Δημο για εισοδο απο το πεζοδρομιο?

 

Αυτα τα ολιγα!

Link to comment
Share on other sites

...

Ο Ν.4178/2013 σου διδει τη δυνατοτητα να τακτοποιησεις αλλαγη χωροθετησης θεσεων σταθμευσης, εννοωντας τις υποχρεωτικες του Ν.1221

Δεν ειναι δομημενες, ομως ενδεχεται να υφισταται παραβαση σε αυτες....

ναι σωστό αυτό.

Όταν όμως υπάρχουν θέσεις στάθμευσης.... (συμβολαιογραφική πράξη δηλαδη)... αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει αυτό? 

οπότε πάει πάλι το ερώτημα.. τι να τακτοποιήσει? τον αέρα?

 

Τέσπα.. όταν το λύσεις το πρόβλημα και μας ενημερώσεις είμαι σίγουρος ότι θα γίνουμε όλοι μας λίγο πιο σοφοί ...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

"Τη διαφορετικη χωροθετηση θεσεων σταθμευσης την ανεφερα μονο ως αντολογο στον ισχυρισμο του Didonis αναφορικα με αυθαιρεσιες μονο σε δομημενες επιφανειες.

Δεν εκανα αντιπαραβολη με την περιπτωση μου."

 

 

  Δεν διαφωνω...Το ανεφερα προς "επιβεβαιωση"...

 

κατα τα λοιπα, δξ τι αυθαιρεσια ειναι "αυτη"  που αν δεν ειναι αυθαιρεσια...τι να τακτοποιησεις?

το πολυ πολυ να "τραβηξουν" μια γραμμη και να οριοθετησουν το οικοπεδο σε σχεση με το πεζοδρομιο

Ζητας και αδεια χρησης πεζοδρομιου για εισοδο-εξοδο απο τον Δημο...

 

εδιτ

ομως, για την αδεια απο τον Δημο θα σου ζητησουν "χαρτια"...περι του νομιμου  των ΘΣΑ

 

αρα

ξεκινας απο τον Δημο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με ξανακαλεσε σημερα το πρωι ο ιδιοκτητης του διαμερισματος στην οικοδομη με το δικομανη για να μου πει πως χθες στις 2 το ξημερωμα παλι εκληθη η τροχαια και τους ξαναεγραψε ολους...

Κατανοωντας οτι δεν υφισταται πολεοδομικη παραβαση, μιας και στον ακαλυπτο χωρο του οικοπεδου κανεις ο,τι θελεις εφοσον εχεις χιλιοστα και επ αυτου, οπως και σε ολους τους κοινοχρηστους χωρους, τι μπορουμε να κανουμε για να σταματησει το πανηγυρι αυτο?

 

Σκοπευω να παω στην Τροχαια τη Δευτερα να μιλησω με καποιον υπευθυνο να δω το λογο για τον οποιον κοβουν κλησεις (η τελευταια εχει αιτιολογια "σταθμευση στο πεζοδρομιο", αν εχετε το Θεο σας) και τι θα μπορουσαμε να κανουμε για αυτο. Σιγουρα δεν καταπατουν κοινοχρηστο πεζοδρομιο, τα αυτοκινητα ειναι εντος προκηπιου.

 

Μη μπαινουμε τσαμπα σε διαδικασιες τακτοποιησης.

ΟΑ για θεσεις σταθμευσης δε βγαινει σιγουρα, μιας και δεν εχω τις απαιτουμενες συναινεσεις.

 

Δε μπορω να ισχυριστω οτι επι ακαλυπτου εχει εγκατασταθει αυθαιρετη χρηση (σταθμευση) σε χωρο ανευ χρησης και ετσι να τακτοποιησω με 500€ λοιπης πολεοδομικης?

Το θεμα ειναι αν θα το δεχθει η Τροχαια η αν θα συνεχισει να γραφει...

Link to comment
Share on other sites

εσυ τι να πας...μονος σου...

θα παει ο  φερομενος ως παρανομησας

 

εσυ πας μαζι του δειχνοντας τα σχεδια...σαν τεχνικος συμβουλος

 

ας ετοιμασει και μια αιτηση με συνημμενα τα δικα σου χαρτιά να τους τα καταθεσει

"με ρητη επιφυλαξη  για καθε δικαιωμα του"

και μετα

 

στον δικηγορο του...ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΒΑΣΗ  της υπηρεσιας  ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ...

 

[λες  ο αλλος να εχει καποιον κολλητο και να τον  στελνει καθε λιγο????

[λεω  εγω   τωωωρα]

 

εδιτ

 

ή....-καλιτερα-  να πας εσυ με τον δικηγορο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εχει ουτε γνωστους ουτε κολλητους.

Απλα δικομανης ειναι, μου το διαβεβαιωσε ο πελατης μου.

Εγω θελω να παω να ρωτησω στην τροχαια τι πρεπει να γινει ουτως ωστε να παψει να θεωρειται παρανομια το παρκαρισμα εκει.

Να μου ζητησουν κατι, μια σημανση, μια αδεια, μια βεβαιωση, κατι...

Αυτοι βεβαιωνουν παραβασεις, αυτοι θα μου πουν τι παραβαση ειναι και για ποιο λογο τη βεβαιωνουν.

 

Ο πελατης θα παει στην Τροχαια για αλλο λογο, για την κληση αυτη καθεαυτη.

Εγω θελω να βρω τον τροπο να παψουν να υφιστανται τετοια φαινομενα

Link to comment
Share on other sites

σωστα

αλλα το "μη ευκρινως" δεν σημαινει οτι καθε λιγο και λιγακι θα περναει η τροχαια και θα γραφει τα ΙΧ  που ειναι παρκαρισμενα στην πρασσια  της οικοδομης..

Εν πασει περιπτωσει, όποιος "βλαπτεται" , παει στο Τμημα και τους δειχνει τα ορια του οικοπεδου...

 

[αν και νομιζω οτι τους γραφουν για μη ληψη αδειας  χρησης εισοδο-εξοδου επί πεζοδρομιου]

Παρακάτω είναι η γνωμοδότηση του ΝΣΚ....

19670606 ΝΣΚ 529.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε

Δηλαδη αν καταλαβαινω καλα, εχουν καθε δικαιωμα να περιφραξουν με καγκελοπορτα το προκηπιο (εκδιδοντας την αναλογη ΟΑ περιφραξης, για την οποια ομως θα απαιτηθει το 100% των συναινεσεων, οποτε και θα κολλησει στο δικομανη συνιδιοκτητη)

Καποιος αλλος τροπος που δε θα απαιτει εκδοση ΟΑ για να σημανθει ικανοποιητικως το προκηπιο και να διαχωριστει απο τον κοινοχρηστο δρομο υφισταται?

 

Δε βλεπω να γλιτωνουμε το Ν.4178. Ειναι η μοναδικη περιπτωση να τακτοποιηθει ή να οριστει κατι εντος κοινοχρηστου με λιγοτερο απο 100% των συναινεσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.