Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα απο αρκετό ψάξιμο και απόψεις συναδέλφων καταλήγω ότι πρέπει να κάνουν όλοι μαζι την δήλωση.

Το άρθρο 11/δ αφορά τις περιπτώσεις με σύσταση άσχετα αν η εγκύκλιος 4 λέει για περιπτώσεις χωρίς σύσταση. είναι απλά κακή διατύπωση. νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε δημοτικό οικόπεδο που έχει κινηθεί η διαδικασία για παραχώρηση και έχουν πληρωθεί οι δυο πρώτες δώσεις.

Υπάρχει αυθαίρετο στέγαστρο για το οποίο έχει γίνει καταγγελία και η πολεοδομία έκανε έκθεση αυθαιρέτου.

Η πολεοδομία λέει ότι δεν μπορεί προβεί σε τακτοποίηση ο ιδιοκτήτης, διότι δεν έχει οριστικό τίτλο.

Αλλά πρέπει να πάρει αναστολή από την επιβολή του προστίμου της πολεοδομίας με έκθεση στον συποθά και όταν πληρωθούν όλες οι δώσεις και υπάρχει οριστικός παραχωρητήριο να γίνει η τακτοποίηση.

Εγώ νομίζω  ότι ο ιδιοκτήτης (που όπως λέει ο νόμος είναι φερόμενος) αφού η έκθεση αυτοψίας του αυθαιρέτου απευθύνεται σε αυτόν μπορεί να προβεί σε τακτοποίηση.

Επιπλέον εαν όταν αποπληρωθεί όλο το τίμημα για την παραχώρηση έχει λήξει ο νόμος της τακτοποίησης δεν θα μπορεί να απαλλαγεί από το πρόστιμο της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ιδιοκτήτης που έχει επεκταθεί η κατοικία του επί των κοινοχρήστων χρειάζομαι την συνέναιση του 50+1 των συνιδιοκτητών για να ρυθμίσω.

Όταν λέμε 50+1, ποια στήλη του πίνακα υπολογίζω 50+1 των ψήφων, των ποσοστών επί του οικοπέδου, των κοινοχρήστων?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

51% των ποσοστων...[μαζι και τα δικα σου...] :smile:

 

εκτος εάν οριζει κατι διαφορετικο ο κανονισμος...

 

και δεν χρειαζεσαι συναινεση εάν το καταληφθεν περιλαμβανεται στην κατοψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστών επί του οικοπέδου έτσι?

το καταλυφθέν περιλαμβάνεται στην κάτοψή μου, είναι χώρος κάτω από κοινόχρηστη σκάλα που χρησιμοποιείται ως αποθήκη, άρα για αυτό δεν θέλω συνέναιση? υπάρχει κάποια ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ? 

Αλλά έχω και ένα υπόγειο όπου έχει ξεμπαζωθεί ο γύρο χώρος που είναι κοινόχρηστος και έχουν γίνει ανοίγματα και βεράντα για το υπόγειο,σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστών επί του οικοπέδου έτσι?

το καταλυφθέν περιλαμβάνεται στην κάτοψή μου, είναι χώρος κάτω από κοινόχρηστη σκάλα που χρησιμοποιείται ως αποθήκη, άρα για αυτό δεν θέλω συνέναιση? υπάρχει κάποια ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ? 

Αλλά έχω και ένα υπόγειο όπου έχει ξεμπαζωθεί ο γύρο χώρος που είναι κοινόχρηστος και έχουν γίνει ανοίγματα και βεράντα για το υπόγειο,σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Η β περίπτωση απαιτεί σίγουρα συναίνεση. Έχεις, όπως αναφέρεις, βεράντα σε κοινόχρηστο χώρο οικοπέδου.

Η πρώτη περίπτωση που αφορά αποθήκη κάτω από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, σε ποια κάτοψη αποτυπώνεται;

Αν αποτυπώνεται στην κάτοψη σύστασης Ο.Ι του εν λόγω ορόφου τότε θεωρείται ότι έχουν λάβει άπαντες γνώση μέσω της σύστασης και το έχουν αποδεχθεί. Αυτή η περίπτωση δεν χρειάζεται συναίνεση.

Υ.Γ. Ο πίνακας χιλιοστών δεν έχει μια στήλη που αναγράφει ψήφους?

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη όταν λέω περιλαμβάνεται στην κάτοψη δεν εννοούσα σε σχέδιο, δική μου παρανόηση, άρα και εδώ θέλω συναίνεση..

ναι έχει στήλη ψήφων άρα αυτή λαμβάνω υπ'όψιν για το 50+1? όχι τα 1000% επί του οικοπέδου που έχει κάθε κατοικία?

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.