Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

οταν υπαρχουν σχεδια απο την οικοδομικη αδεια εγω βαζω την υπαρχουσα κατοψη και διπλα κανω την καινουργια κατοψη διορθωμενη με τισ υπερβασεισ.............και για πινακακι βαζω αυτο που ειχε η οικοδομικη αδεια με τισ σφραγιδεσ και απλα σημειωνω πανω τιτλο.......................θεωρειται οτι ειναι σωστο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, μιας και είμα ενδεχομένως και απο τους πρώτους που ήθελα να τελειώσω μια υπαγωγή με ν.4178 και να αρχισω να ανεβάζω δικαιολογητικά (πειραγμένη η περίπτωση σου λέω) σας ενημερώνω πως α) τα παράβολα ΟΚ με βάση αυτά που λένε στο νόμο, β) το ανταποδοτικό ΟΚ με βάση αυτά που λένε στο Νόμο, γ) οι δόσεις ΟΚμε βάση αυτά που λένε στο νόμο με τη μόνη παρατήρηση οτι το πρώτο εξάμηνο, εκτός απο το αρχικό παράβολο και το ανταποδοτικό πρέπει να πληρώσεις 7 δόσεις!!! και όλες πρεπει να έχουν πληρωθεί έως το τέλος του εξαμήνου (άρα δεν έχει μήνα-μήνα).  Μπορείς δηλαδή να πληρώνεις όλες τις 6 ή 7 δόσεις μαζί.  Ο κωδικός πληρωμής βέβαια είναι ο ίδιος.  Ακόμα όμως και που πληρώθηκε το παράβολο, το ανταποδοτικό και η πρώτη δόση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να ανεβάσει κανείς τα δικαιολογητικά.  Ίσως γιατί δεν έχουν ολοκληρώσει τις Υπουργικές Αποφάσεις και βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί η διαβούλευση του Δελτίου Δομικής Τρωτότητας.  Θα μου πείτε τι καϊλα και έχω να τα ανεβάσω?  Θέλω να ξεμπερδεύω με κάθε υπόθεση και έτσι έχω συμφωνήσει με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μπορείς να το κάνεις και μάλλον θ' αργήσεις πολύ..... Προβλέπω κάπου εκεί γύρω στα Χριστούγεννα ίσως καταφέρεις να τα ολοκληρώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, μιας και είμα ενδεχομένως και απο τους πρώτους που ήθελα να τελειώσω μια υπαγωγή με ν.4178 και να αρχισω να ανεβάζω δικαιολογητικά (πειραγμένη η περίπτωση σου λέω) σας ενημερώνω πως α) τα παράβολα ΟΚ με βάση αυτά που λένε στο νόμο, β) το ανταποδοτικό ΟΚ με βάση αυτά που λένε στο Νόμο, γ) οι δόσεις ΟΚμε βάση αυτά που λένε στο νόμο με τη μόνη παρατήρηση οτι το πρώτο εξάμηνο, εκτός απο το αρχικό παράβολο και το ανταποδοτικό πρέπει να πληρώσεις 7 δόσεις!!! και όλες πρεπει να έχουν πληρωθεί έως το τέλος του εξαμήνου (άρα δεν έχει μήνα-μήνα).  Μπορείς δηλαδή να πληρώνεις όλες τις 6 ή 7 δόσεις μαζί.  Ο κωδικός πληρωμής βέβαια είναι ο ίδιος.  Ακόμα όμως και που πληρώθηκε το παράβολο, το ανταποδοτικό και η πρώτη δόση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να ανεβάσει κανείς τα δικαιολογητικά.  Ίσως γιατί δεν έχουν ολοκληρώσει τις Υπουργικές Αποφάσεις και βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί η διαβούλευση του Δελτίου Δομικής Τρωτότητας.  Θα μου πείτε τι καϊλα και έχω να τα ανεβάσω?  Θέλω να ξεμπερδεύω με κάθε υπόθεση και έτσι έχω συμφωνήσει με τον πελάτη.

στα σχεδια σαν τιτλο τι εχεισ γραψει;;;;;;

με το 4014/11 γραφαμε τακτοποιηση τωρα;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ΔΕΝ αναφέρει πουθενά για σχέδια υπό κλίμακα..εμένα μου κάνει λογικό (για τα εντός σχεδίου με άδεια) να δουλέψω με το χέρι πάνω στα σχέδια της πολεοδομίας και μετά με μια φωτογραφία να τα ανεβάσω!

Να γλιτώσω σκαναρίσματα,autocad κτλ.. έχει παρατηρήσει κανένας κάτι που να μου απαγορεύει να κινηθώ έτσι?? 

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσουν οδηγίες από το ΤΕΕ όταν αποφασίσουν ότι, ήρθε η ώρα για ν' ανεβάσουμε στην εφαρμογή έγγραφα, σχέδια κ.λπ. (πιθανότατα να είναι αντίστοιχες με αυτές του 4014).

Μέχρι τότε υπομονή......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μπορείς να το κάνεις και μάλλον θ' αργήσεις πολύ..... Προβλέπω κάπου εκεί γύρω στα Χριστούγεννα ίσως καταφέρεις να τα ολοκληρώσεις....

Σε συνέχεια προηγούμενου ερωτήματός μου και σχολιασμού του Ιάσονα σας παραθέτω την απάντηση που μόλις έλαβα απο το ΤΕΕ

 

"..............Προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα επισύναψης αρχείων στο Ν 4178/13, ούτε φαίνονται τα αρχεία που έχουν εισαχθεί στο Ν 4014/11.

Η σχετική λειτουργία θα ενεργοποιηθεί σε μελλοντική αναβάθμιση του συστήματος. ..............."

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθ 18 5α, λέει οτι δεν απαιτούνται τα δικαιολογητικά (iii), (iv) και (v) της παρ 6 του αρθ 11, όταν έχω μόνο τέτοιας κατηγορίας παραβάσεις. Δλδ όπου έχω αυθαιρεσίες που δεν προσμετρούνται με επιφ. (έχω μόνο αναλυτικό) δεν παραδίδω σχέδια για διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις και τομές? Και αν παμε στο αρθ 11  υπάρχουν δυο ειδών αριθμήσεις για τα δικαιολογητικά: για τα μεν με Ο.Α. από (i) έως (v), για τα δε χωρίς Ο.Α. μόνο (i) έως (iii) -Συνεκδοχικά δεν "φτάνει η β' αρίθμηση ως το (v) , ;άρα αναφέρεται μόνο σε αυτά που έχουμε Ο.Α. τελικά η σε όλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.