Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Συνάδερφοι θα ήθελα τις εκτιμήσεις για την εξής περίπτωση :

 

Σε ισόγεια μονοκατοικία αποδεδειγμένα προ του 1955 χωρίς οικοδομική άδεια έχει κατασκευαστεί προσθήκη κατά επέκταση ισόγειου βοηθητικού χώρου το έτος 1980 και έχει πραγματοποιηθεί αντικατάσταση στέγης κατά το έτος 2008.

 

Χρεώνοντας ως  κατηγορία 4 την λοιπή παράβαση για την αντικατάστασης της στέγης και αφήνοντας κατ.2 τη προσθήκη, πρέπει να καταθέσω κατόψεις - τομές - ΔΚ για όλο το ακίνητο ή μόνο για τη παράβαση που εμπίπτει στη κατ.4 ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι σου βγάλει το συστημα του ΤΕΕ. Εγώ στην θέση σου θα εκανα κανονικά κατοψεις ώστε να έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα ο ιδιοκτήτης. Φυσικά για το προ 1955 δεν θα κανεις τίποτα πέρα απο ενα περίγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια απορια εχω και εγω η οποια δεν πρεπει να εχει απαντηθει. Σε οικοπεδο με αυθαιρεσιες κατηγοριας 1, εχω και μια λοιπη παραβαση(στεγαστρα - περιφραξη - μαζωμενο ισογειο μπαλκονι) κατηγοριας 4. Οσον αφορα τα σχεδια θα χρειαστει τοπογραφικο και Δ.Κ ή μονο κατοψεις? Στο οικοπεδο υπαρχει μια αδεια του 74 με σκαριφημα και μια αδεια χωροφυλακης του 68. Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όλες τις παραβάσεις κατ1 αν μπορείς. Αλλιως σχεδια κανονικά αφού είσαι κατ4

Δεν μπορω να βαλω κατηγορια1 την λοιπη παραβαση διοτι ειναι μεταγενεστερες του 75 οι αυθαιρεσιες της λοιπης. Συμπαρασυρει δηλαδη σε σχεδια ολες τις υπολοιπες αυθαιρεσιες που εχω στο οικοπεδο? Τομες, τοπογραφικο και διαγραμμα καλυψης για ολα? Μηπως θα μπορουσες να πεις πως το συμπεραινεις αυτο διοτι οσο και αν εψαξα δεν βρηκα απαντηση. Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και κανένα σχεδιο παραπανω :).

Δεν αναφέρει κάπου τι κάνουμε στην περιπτωση σου. Εγώ έτσι θα ενεργούσα.

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε δήλωση υπογείου όπου έχει γίνει εκσκαφή για δημιουργία cour angle δεν μου ζητάει το σύστημα σχέδια? Είμαι υποχρεωμένη να βάλω ότι μου ζητάει ακριβώς ή ότι θεωρώ ότι ολοκληρώνει την παρουσίαση του αυθαιρέτου?

Κατά την άποψή μου θα πρέπει να ανέβουν και τα σχέδια υπογείου και Pilotis αφού σε αυτά παρουσιάζεται ολοκληρωμένα η κατασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης οτι κάνουμε τα σχέδια που απαιτούνται για να φανεί πιο σωστά η υπάρχουσα κατάσταση, και να έχει ο πελάτης στα χέρια του για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι θα ήθελα τις εκτιμήσεις για την εξής περίπτωση :

 

Σε ισόγεια μονοκατοικία αποδεδειγμένα προ του 1955 χωρίς οικοδομική άδεια έχει κατασκευαστεί προσθήκη κατά επέκταση ισόγειου βοηθητικού χώρου το έτος 1980 και έχει πραγματοποιηθεί αντικατάσταση στέγης κατά το έτος 2008.

 

Χρεώνοντας ως  κατηγορία 4 την λοιπή παράβαση για την αντικατάστασης της στέγης και αφήνοντας κατ.2 τη προσθήκη, πρέπει να καταθέσω κατόψεις - τομές - ΔΚ για όλο το ακίνητο ή μόνο για τη παράβαση που εμπίπτει στη κατ.4 ?

Καλημέρα. Λίγο αργά σου απαντώ, αλλά τώρα το είδα. Από τη στιγμή που έχεις μετέπειτα προσθήκες, έστω και αναλυτικό, δεν μπορείς να βάλεις τον βοηθ. χώρο κατηγ.2 (εκτός και αν καλύπτει κατηγ. 3). Κρατάς την κατ.2 μόνο για την χρονολογία, αλλά την τοποθετείς σε κατηγ. 4, όπως τον αναλυτικό.

Όσο για τα σχέδια, την ίδια απορία έχω και εγώ, γιατί τίθεται και θέμα δεδοτα πια. Αν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.