Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Βάλε το δικό σου δεν παίζε ρόλο.

 

Στο πεδίο του αρχείου του διαγράμματος κάλυψης θα γνωρίζεις ότι μπορείς να ανεβάσεις παραπάνω από 1 αρχείο.

 

Αν θες ανέβασε και το διάγραμμα κάλυψης της αρχικής αδείας ώστε σε περίπτωση ελέγχου να μπορεί να μπορεί να γίνει αντιπαραβολή με το αρχικό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα να ρωτήσω κατι για το διάγραμμα κάλυψης?? επειδή είναι της Ο.Α κ είναι παλιό του 88 λέω να το κάνω με το χέρι πάνω στο σχέδιο το αυθαίρετο θα είμαι ένταξή τότε?? 

Στην παρ. 6α του άρθρου 11 αυτό ακριβώς περιγράφεται. Στη περίπτωση ύπαρξης Ο.Α επισύναψη του Δ. κάλυψης με σχεδιασμένες τις αυθαίρετες κατασκευές και βεβαίως να υπάρχουν οι σχετικοί υπολογισμοί. 

Όμως στις περισσότερες περιπτώσεις κάνουμε τοπογραφικό αποτύπωσης εκ νέου για να διαπιστώσουμε τόσο τις αυθαιρεσίες με ακρίβεια, όσο και αν υπάρχουν μεταβολές στο σχήμα, την επιφάνεια και τα όρια του ακινήτου.

Αν δεν υπάρχουν διαφορές δεν υπάρχει κανένα ζήτημα σχεδίασης πανω στο υπάρχον Δ κάλυψης. Εννοείται, ότι από τη στιγμή που σχεδιάζεις πάνω στο υφιστάμενο σχέδιο, υπογράφεις και σφραγίζεις, φέροντας πλέον την ευθύνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Παρακαλώ κάποιος συνάδελφός να με βοηθήσει;

Για αυθαίρετη διώροφη κατοικία με στέγη σε οικισμό προ του 1923, έχω υποβάλει σχέδιο κάτοψης ισογείου και 1ου ορόφου και σχέδιο τομής.

Απαιτείται επιπλέον και σχέδιο κάτοψης στέγης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Τι εννοείς "κάποια αυθαιρεσία";

Το κτίσμα είναι μία μεζονέτα και έχει μια απλή στέγη. Είναι όλο αυθαίρετο (χωρία άδεια).

Link to comment
Share on other sites

Polytechnitis

Θα σου πρότεινα να δείξεις και κάτοψη στέγης. Σίγουρα κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης θα την χρειαστεί. Αφού έχεις την αποτύπωση του ορόφου και ύψος κορφιά στέγης, που σίγουρα έχεις μετρήσει, δεν θα είναι κάτι δύσκολο να βάλεις τα σωστά υψόμετρα στην κάτοψη στέγης. Με ένα σχεδιαστικό λογισμικό εύκολα θα έχεις τη χάραξη της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω συγκεκριμένα να ξέρω είναι αν ο νόμος απαιτεί και κάτοψη στέγης.

Θα μου ζητήσει κάτοψη στέγης ο συμβολαιογράφος για τη σύνταξη συμβολαίου μεταβίβασης που θα υπογραφεί εντός της εβδομάδας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

 

Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την καταληκτικη ημερομηνια υποβολης των σχεδιων ειναι ο Φλεβαρης του 17 η μηπως πηρε καποια παραταση κ αυτο μαζι με τον νομο?

Επισης ακουγεται οτι οταν θα ενεργοποιηθει η ταυτοτητα κτιριου θα ενοποιηθουν με τον 4178 και θα ειναι αλλες οι απαιτησεις σχεδιων.

 

Γνωριζει καποιος κατι νεοτερο?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω συγκεκριμένα να ξέρω είναι αν ο νόμος απαιτεί και κάτοψη στέγης.

Θα μου ζητήσει κάτοψη στέγης ο συμβολαιογράφος για τη σύνταξη συμβολαίου μεταβίβασης που θα υπογραφεί εντός της εβδομάδας;

 

Ο συμβολαιογράφος, το πιο πιθανό, να μην ζητήσει κάτοψη στέγης εκτός και αν υπάρξει κάποια σύσταση Ο.Ι και ο ιδιοκτήτης ζητήσει να οριστούν όρια χρήσης επί δώματος, το οποίο στην περίπτωση σου δεν υπάρχει. Για τον υπολογισμό της αντικειμενικής δεν τον ενδιαφέρει η κάτοψη στέγης.

Με βάση το νόμο, έχεις υποχρέωση να καταθέσεις κάτοψη στέγης, δυνάμει του εδαφίου ii της παραγράφου 6 του άρθρου 11 ν. 4178 (περίπτωση χωρίς οικοδομική άδεια: κάτοψη της αυθαίρετης κατασκευής ή του χώρου που έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.