Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ρωτήσω εδω μιας και δεν έχω δει κάτι σχετικό...\

Τι γίνεται με τα αυθαίρετα ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ που ΔΕΝ έχουν άδεια και δεν θα μπορούσαν να βγαλουν άδεια γιατι το οικόπεδο δεν είναι οικοδομίσιμο?(<4000μ2)...

Εχετε δει πουθενα μεσα στο 4178 να αναφέρονται? με το 4014 τα δηλώναμε αρθρ24 και τελος... τωρα πως τα δηλώνουμε?σε ποια κατηγορια ?

 

Οι περιπτωση που έχω δεν το εχει δηλώσει καθολου στο 4014, και θέλει να το δηλώσει τωρα

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Οικόπεδο στο οποίο υπάρχει κτίσμα προ του 1975 και κάποια στιγμή μετά το 1983 χτίστηκαν κάποια πρόσθετα αυθαίρετα κομμάτια (αποθήκες, μπάνια κλπ...) πως θα κατηγοριοποιηθεί? Μιλάμε για κτίσμα χωρίς οικοδομική άδεια εντός σχεδίου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 Δεν κατάλαβα το γ.

 

γ. Μετά το πέρας της καταληκτικής ημερομηνίας του

παρόντος νόμου και την καταγραφή των αυθαιρέτων

κατασκευών με διαπιστωτική απόφαση του Υπουργού

Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής επι−

λέγονται οι περιοχές όπου απαιτείται πολεοδομικός

σχεδιασμός και καθορίζονται ειδικότερες λεπτομέρειες

σχεδιασμού κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου. Σε

κάθε περίπτωση ο ως άνω πολεοδομικός σχεδιασμός

κατά τις κείμενες διατάξεις θα πρέπει να ολοκληρωθεί

εντός προθεσμίας πέντε (5) ετών από τη δημοσίευση

της σχετικής απόφασης.

 

 Τι σημαίνει αυτό τώρα?Οτι μεσα σε 5 χρονια η περιοχή πρέπει να ενταχθεί στο σχέδιο πόλης?Και αν δεν ενταχθεί τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Οικόπεδο στο οποίο υπάρχει κτίσμα προ του 1975 και κάποια στιγμή μετά το 1983 χτίστηκαν κάποια πρόσθετα αυθαίρετα κομμάτια (αποθήκες, μπάνια κλπ...) πως θα κατηγοριοποιηθεί? Μιλάμε για κτίσμα χωρίς οικοδομική άδεια εντός σχεδίου...

Μάλλον:

1. Ενα Φύλλο Καταγραφής για το προ ''75

2. δεύτερο φύλλο καταγραφής για τα αυθαίρετα τμήματα που δημιουργούν δόμηση κ.λ.π

3. τρίτο φύλλο καταγραφής, αν έχεις κατασκευές ως ''Μικρές Παραβάσεις''

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εγώ αυτό είχα κατά νου απλά σκεφτόμουνα μήπως οι μεταγενέστερες αυθαιρεσίες το κατατάσσουν σε κάποια από τις δυσμενείς κατήγορίες (4 ή 5)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα και εγώ μια διευκρίνιση. Σε ισόγεια υπερυψωμένη κατοικία δημιουργήθηκε ημιυπόγειο και χρησιμεύει ως γκαράζ-αποθήκη το οποίο δεν προβλεπόταν στην άδεια. Στο φύλλο καταγραφής σημειώνων ότι έχει οικοδομική άδεια το αυθαίρετο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Προς τακτοποίηση Κατοικία χωρίς οικοδομική άδεια (κατηγορία 5) και ύπαρξη αυθαίρετου στεγάστρου. το στέγαστρο εκτός απο αναλυτικό τι κατηγορία δηλώνεται? 3 ή 5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.