Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Αρχικά (αφού είναι προ''75) όπως και να το δηλώσεις, το ποσό που προκύπτει είναι 500,00 €.

Προκειμένου για την ορθότητα της δήλωσης, εφόσον σύμφωνα με την Απόφαση Νομάρχη βρίσκεται εντός οικισμού θα το δήλωνα ''εντός''. Ειδάλλως ''εκτός''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον είσαι βέβαιος οτι είναι όντως εντός οικισμού (φαντάζομαι έκανες ή θα κάνεις τοπογραφικό) εξυπακούεται οτι εντός θα το δηλώσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω περίπτωση κτιρίου διαμερισμάτων (εκτός σχεδίου), με ΟΑ του 2008. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τη μοναδική παράβαση που έχει (μικρό συνοδευτικό κτίσμα στην αυλή), για το οποίο έχει γίνει έκθεση αυτοψίας από την οικία Πολ. (με πρόστιμο κτλ). Ξεκινώντας την υπόθεση παρατηρώ ότι στον φάκελο της ΟΑ το τοπογραφικό δεν έχει σφραγίδες πολεοδομίας. Σύντομα ανακαλύψαμε ότι το αγροτεμάχιο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο γιατί ποτέ δεν ανοίχτηκε ο δρόμος που το κάνει άρτ & οικ. (ακόμα των περιμένουν).

Αρχικό σενάριο ήταν να δηλώσω το αυθαίρετο μικρό κτίριο σαν εκτός σχεδίου χωρίς άδεια [αφού η ΟΑ είναι άντε για :) ]

Διαβάζοντας το ΤΕΕ Πελοποννήσου ανακαλύπτω ότι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ πρέπει να θεωρήσω όλο το κτίριο και ας έχει ΟΑ

Παλαιότερα από συνάδελφο είχα ακούσει ότι αν εκδοθεί ΟΑ από λάθος της υπηρεσίας, θεωρείτε ως υπέρ του πολίτη. Δηλαδή το κτίριο είναι νόμιμο αλλά δεν μπορείς να εκδόσεις οποιαδήποτε νέα άδεια (προσθήκης, διαρρύθμισης, κτλ)

Τελικά τι από τα δύο ισχύει , πρέπει να τα δηλώσω όλα αυθαίρετα ή μόνο αυτό που όντως είναι καθ υπέρβαση της ΟΑ ;

Edited by manost
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω περίπτωση κτιρίου διαμερισμάτων (εκτός σχεδίου), με ΟΑ του 2008. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τη μοναδική παράβαση που έχει (μικρό συνοδευτικό κτίσμα στην αυλή), για το οποίο έχει γίνει έκθεση αυτοψίας από την οικία Πολ. (με πρόστιμο κτλ). Ξεκινώντας την υπόθεση παρατηρώ ότι στον φάκελο της ΟΑ το τοπογραφικό δεν έχει σφραγίδες πολεοδομίας. Σύντομα ανακαλύψαμε ότι το αγροτεμάχιο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο γιατί ποτέ δεν ανοίχτηκε ο δρόμος που το κάνει άρτ & οικ. (ακόμα των περιμένουν).

Αρχικό σενάριο ήταν να δηλώσω το αυθαίρετο μικρό κτίριο σαν εκτός σχεδίου χωρίς άδεια [αφού η ΟΑ είναι άντε για :) ]

Διαβάζοντας το ΤΕΕ Πελοποννήσου ανακαλύπτω ότι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ πρέπει να θεωρήσω όλο το κτίριο και ας έχει ΟΑ

Παλαιότερα από συνάδελφο είχα ακούσει ότι αν εκδοθεί ΟΑ από λάθος της υπηρεσίας, θεωρείτε ως υπέρ του πολίτη. Δηλαδή το κτίριο είναι νόμιμο αλλά δεν μπορείς να εκδόσεις οποιαδήποτε νέα άδεια (προσθήκης, διαρρύθμισης, κτλ)

Τελικά τι από τα δύο ισχύει , πρέπει να τα δηλώσω όλα αυθαίρετα ή μόνο αυτό που όντως είναι καθ υπέρβαση της ΟΑ ;

Δεν ελέγχουμε την ορθότητα της έκδοσης της Ο.Α.

     - Νομικά υπάρχει ο όρος του τεκμηρίου της νομιμότητας. Δηλαδή από τη στιγμή που η άδεια δεν έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί είναι ισχυρή, επομένως λειτουργούμε σαν να μην υπάρχει πρόβλημα. [ΤΕΕ Πελοποννήσου 136 - OmadApant 4]

Εφόσον το αγροτεμάχιο είναι διαφορετικό από Ο.Α. , βάζεις χωρίς Ο.Α. μόνο για τα αυθ/τα τμήματα (όπως ορίζει Παράρτημα Α)

Ελέγχεις επίσης και αυθ/σιες της οικίας.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Είσαι εκτός σχεδίου,παρόλο που ο νόμος από τυπικής άποψης δεν το θέλει για την τακτοποίηση,εσύ θα κάνεις (και ΝΑ κάνεις υπερτονίζω) τοπογραφικό που θα χρειαστεί για τη βεβαίωση.Εκεί θα φανεί και επισήμως οτι το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο.Μέχρι πρότινως πήγαιναν τα πάντα όλα χωρίς άδεια,με συντελεστή 2 κ.λ.π και το πρόστιμο στο Θεό.Σύμφωνα με το τροποποιημένο Παράρτημα Α(το ερμηνεύω με τον ίδιο τρόπο που το ερμηνεύει και ο συνάδελφος αστέριος παραπάνω) θα πάνε χωρίς άδεια μόνο όσα δεν προβλέπονται στην έστω ψευδή άδεια,αφού φυσικά ελέγξεις ενδελεχώς όλο το ακίνητο για τυχόν άλλα (μπορεί π.χ να έχεις σε τμήμα της οικίας που προβλεπόταν στην άδεια ΥΥ χωρίς ΥΔ,ΥΚ,οπότε και εκεί υπάρχει αυθαιρεσία).Το παράρτημα ουσιαστικά σου λέει "Δεν πειράζει που είναι μη άρτιο,μη το βάλεις όλο αυθαίρετο,μόνα όσα είναι καθ' υπέρβαση της άδειας"
Προσωπικά όμως,όσο και αν θέλω να ακολουθήσω το τελευταίο σκεπτικό,σε 2 παρόμοιες και "χοντρές" περιπτώσες που έχω,με μεγάλα πρόστιμα τα οποία πέφτουν δραματικά,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΚΟΜΑ. Περιμένω να βγει καμιά διευκρινιστική εγκύκλιος γιατί το θέμα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ,τα ποσά που παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ και οι ευθύνες μας αντίστοιχες.Θα τα προχωρήσω μόνο όταν είμαι 100% σίγουρος...
 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greenick με πρόλαβες. Ετοιμαζόμουν να γράψω για το τοπογραφικό που αναγκαστικά πρέπει να γίνει αφού είμαι εκτός σχεδίου και της βεβαίωσης νομιμότητας. Και για να το πάω και λίγο πιο πέρα το θέμα, ο ιδιοκτήτης θέλει να το εντάξει και στον ΕΟΤ για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα (το αρχικό κτίριο και το προς τακτοποίηση) . Αυτό θα χρειαστεί προετοιμασία φακέλου για ΕΟΤ και υποθέτω και βεβαίωση Κύριας χρήσης; Εκεί πως αντιμετωπίζω το θέμα της άδειας ; Να υποθέσω ότι το ακίνητο δεν μπορεί να πάρει ΒΚΧ ή με το “τεκμηρίου της νομιμότητας “ υπογράφω και ΒΚΧ.

Μου ακούγετε λίγο ΟΛΑ ΤΑ ΣΦΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΩ !!! 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πως αντιμετωπίζω το θέμα της άδειας ; Να υποθέσω ότι το ακίνητο δεν μπορεί να πάρει ΒΚΧ ή με το “τεκμηρίου της νομιμότητας “ υπογράφω και ΒΚΧ.

Μου ακούγετε λίγο ΟΛΑ ΤΑ ΣΦΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΩ !!! 

Το τεκμήριο νομιμότητας αφορά στο ότι δεν ελέγχουμε εαν εκδόθηκε ορθώς ή όχι η Ο.Α. Δεν είμαστε ελεγκτές Δημόσιας Διοίκησης.

- ο.κ. '' καταλαβαίνουμε και κρίνουμε το πως εκδόθηκε'' αλλά αν δεν έχει ανακληθεί, θεωρείται ότι εκδόθηκε ορθώς.

- Η Β.Κ.Χ. αφορά στο ότι για τον υφιστάμενο - νόμιμο ή ρυθμισμένος - χώρο μπορεί να εκδοθεί τέτοια βεβαίωση για τον χώρο που περιγράφεται στην Ο.Α. Είναι διαφορετικό

 

- Εφόσον πηγαίνεις για άδεια (λειτουργίας) από Ε.Ο.Τ., τα δεδομένα αλλάζουν. Ακόμα και με την ρύθμιση χώρων και με την λογική ότι οι χώροι είναι εντός προδιαγραφών, υπάρχει μεγάλο θέμα με την μη αρτιότητα του γηπέδου. Εκεί φοβάμαι ότι θα ''κολλήσεις'' επειδή με την σύνταξη τοπογραφικού (με νέες προδιαγραφές) θα φανεί η υφιστάμενη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Με πονάει ! αλλά θα συμφωνήσω με τον αστέριο στο ότι θα κολλήσει. Έβλεπα το αδιέξοδο από την αρχή αλλά επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ήθελα και τη γνώμη σας. Θέλω να είμαι ξεκάθαρος με τον πελάτη από την αρχή χωρίς υποσχέσεις για λαγούς από καπέλα. Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Πως να μην πονάει g@@moto. Λες και έχουμε κάθε μέρα δουλειά. Μην μασάς.

Υπάρχει περίπτωση να διανοιγεί ο δρόμος??? (εκλογές έρχονται, λέω μπας.....)

Δεν ξέρω αν μπορείς να το πάς και στα τυφλά οικόπεδα, επειδή τότε θα φανεί η ''εκκρεμότητα'' με την αρχική Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.