Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Έχω δικαστήριο και επιβολή προστίμου από το 1981 και ενιαίο Φ/Ο.... άρα ότι κάνανε το κάνανε πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ' αυτό τον κόσμο.. τα πάντα

δεν  είναι ..τόσο  αληθινά

όσο αρχικά σου φαίνονται ! 

 

Το πιο κοντινό σαν ιδέα είναι αυτό της επισκευής.

Με προβληματίζει δε η ιδέα των φωτογραφιών.

Σε σημεία η πλαγιοκάλυψη γυψοσανίδας έχει ρηγματωθεί σε βαθμό "ανοίγματος" και ο "σκελετός" είναι εμφανής.

 

Κάποιος άλλος συνάδελφος μήπως έχει κάτι άλλο να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στην ιδιοκτησία, αλλά οι αυθαίρετες κατασκευές είναι αυτές που λέει το παράρτημα, ως χωρίς οικοδομική άδεια, με το τοπογραφικό τι γίνεται; Θέλει νέο με ΕΓΣΑ ή κάνει και το παλιό (να σημειώσουμε στο παλιό, τις αυθαιρεσίες;
Αντιλαμβάνομαι πως, ως προς τους συντελεστές, οι αυθαιρεσίες πάνε ως χωρίς Ο.Α., αλλά ως προς τα δικαιολογητικά, η δήλωση πάει με Ο.Α. Γίνεται κάπως αυτό στο σύστημα;

 

Επίσης αν στην άδεια είχα λυώμενο 50τ.μ. και βλέπω συμβατικό 100τ.μ., έχω ΥΔ την διαφορά ως προς τον συντελεστή βαρύτητας;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στην ιδιοκτησία, αλλά οι αυθαίρετες κατασκευές είναι αυτές που λέει το παράρτημα, ως χωρίς οικοδομική άδεια, με το τοπογραφικό τι γίνεται; Θέλει νέο με ΕΓΣΑ ή κάνει και το παλιό (να σημειώσουμε στο παλιό, τις αυθαιρεσίες;

Αντιλαμβάνομαι πως, ως προς τους συντελεστές, οι αυθαιρεσίες πάνε ως χωρίς Ο.Α., αλλά ως προς τα δικαιολογητικά, η δήλωση πάει με Ο.Α. Γίνεται κάπως αυτό στο σύστημα; Δεν νομίζω. Σε ανάλογη περίπτωση στα απαιτούμενα αρχεία ζήτησε τοπογραφικό ΕΓΣΑ και το υπέβαλα

 

Επίσης αν στην άδεια είχα λυώμενο 50τ.μ. και βλέπω συμβατικό 100τ.μ., έχω ΥΔ την διαφορά ως προς τον συντελεστή βαρύτητας; Θα τα δήλωνα και τα 100μ2 

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω ΥΔ 100τ.μ., αλλά συντελεστής βαρύτητας θα έβαζα (100-50)/50 = 100%, από την στιγμή που με τον Α ή Β τρόπο στο οικόπεδο δόθηκε δικαίωμα να τοποθετηθεί χρήση 50τ.μ.

Επίσης στο παράρτημα μετά την αλλαγή του με την ΚΥΑ, λέει πώς δεν υπάρχει άδεια αποκλειστικά για τις κατασκευές καθ' ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ και θέσης.

 

Θα ρωτήσω και στο ΤΕΕ μήπως απαντήσουν.

 

Τελικά δεν απαντάνε σε ερμηνία νομοθεσίας πλέον και το αντίστοιχο γραφείο του ΥΠΕΚΑ έκλεισε επειδή έληξαν οι συμβάσεις με τους μηχανικούς που το επανδρώνανε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Είμαστε ολομόναχοι! :???:

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχω αποθήκη και μία δυώροφη κατοικία.

Το οικόπεδο χωρίζεται με κάθετες σε τμήμα Α με την αποθήκη και τμήμα Β με το σπίτι.

Αργότερα στο τμήμα Β ο ιδιοκτήτης βγάζει άδεια για στέγη, όμως φτιάχνει σοφίτα.

Μου ζητάει να ρυθμίσω ότι αυθαιρεσίες υπάρχουν στο τμήμα Β.

 

Η κάθετη θεωρείται κατάτμηση? (σύμφωνα με το παράρτημα Α)

Εγώ πιστεύω πως δεν θεωρείται κατάτμηση αλλά θα ήθελα και την

γνώμη σας για να το σιγουρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ορθή επανάληψη post #426

 

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχω αποθήκη και μία δυώροφη κατοικία.

Το οικόπεδο χωρίζεται με κάθετες σε τμήμα Α με την αποθήκη και τμήμα Β με το σπίτι.

 

Αργότερα ο ιδιοκτήτης βγάζει άδεια για στέγη, όμως φτιάχνει σοφίτα στην πράξη και στην άδεια

ο μηχανικός αντί να δείξει το τμήμα Β και να υπολογίσει δόμηση επί αυτού, δέχνει όλο το οικόπεδο.

Ο ιδιοκτήτης μου ζητάει να ρυθμίσω ότι αυθαιρεσίες υπάρχουν στο τμήμα Β.

 

Η κάθετη θεωρείται κατάτμηση? (σύμφωνα με το παράρτημα Α)

Εγώ πιστεύω πως δεν θεωρείται κατάτμηση αλλά θα ήθελα και την

γνώμη σας για να το σιγουρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθετη δεν είναι κατάτμηση.

Κατάτμηση σημαίνει απο κει και πέρα έχεις δυο εντελώς ανεξάρτητα οικόπεδα.

Στην κάθετη το οικόπεδο παραμένει ενιαίο απλά οι συνιδιοκτήτες παίρνουν ο καθένας από ένα τμήμα για να το χρησιμοποιούν και μπορούν να χτίσουν σε αυτό με βάση τα ποσοστά τους. Επίσης η υπαγωγη στον Ν.4178 γίνεται ξεχωριστά για κάθε κάθετη ιδιοκτησία.

 

Όταν εκδίδεται άδεια σε κάθετη όρθα πρέπει να φάινεται όλο το οικόπεδο. Πλην όμως θα έπρεπε να δείχνει στο τοπογραφικό και το όριο μεταξύ των καθέτων και τελικά να υπολογίζει την επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη με βάση τα ποσοστά της κάθετης. Βέβαια εφόσον επρόκειτο για άδεια προσθήκης στέγης, δεν θα επηρρέαζε καθόλου τα μεγέθη αυτά οπότα δεν θα είχε και κάποια πρακτική διαφορά πέρα από το τυπικά ορθό.

 

Συνοψίζοντας, εφόσον έχεις νόμιμη σύσταση μπορείς να τακτοποιήσεις το τμήμα σου με βάση τα ποσοστά ιδιοκτησίας που σου αναλογούν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 post-86-0-56246000-1480585906_thumb.jpg

Με βάση την τροποποίηση του παραρτήματος, σε ένα οικόπεδο όπου

 

- είχε ρυθμιστεί ένα κτίριο με τον ν.720/77 και μάλλον είχε γίνει προσωρινή κατεδάφιση χωρίς να προχωρήσει με τον ν.1337/83.

- είχε βγει μετά από χρόνια κανονική οικοδομική άδεια επισκευής για το ακίνητο από την πολεοδομία

 

στην συνέχεια....γίνανε αυθαίρετες επεκτάσεις του κτιρίου αυτού και αποθήκη σε άσχετο σημείο του οικοπέδου.

 

Με βάση το παράρτημα μπορώ να δηλώσω ότι υπάρχει οικοδομική άδεια για να κάνω ρύθμιση με τον ν.4178, των επεκτάσεων και της αποθήκης ?

 

Υ.Γ. Εφόσον δεν είχε πάρει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση...πως και έβγαλε οικοδομική άδεια επισκευής ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.