Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στην παρακάτω ρύθμιση αυθαιρέτου, καθώς δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ τηλεφωνικώς και δυσκολεύομαι να βρω απαντήσεις (ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα καθώς δεν βρήκα κάτι σχετικό):

 

Σε οικόπεδο υπάρχει μια διώροφη κατοικία 110+110τ.μ. και μια ισόγεια αποθήκη. Αυτό βρίσκεται σε οικισμό για τον οποίο, με απόφαση νομάρχη τα κτίρια σε αυτόν προ του 1983 εξαιρούνται από την κατεδάφιση. Σε συμβόλαιο αναφέρεται ότι η οικία είναι ισόγεια 100τ.μ. προ του 1975. Στην οριστική διανομή του 1982 φαίνεται και η οικία και η αποθήκη.

Στον υπολογισμό του προστίμου:

1)Θα είναι με Οικοδομική Άδεια, καθώς έχει την απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση για τα προ του 1983 τμήματα κτιρίων;

2)Αν ναι, πώς θα υπολογίσω που βρίσκονται τα επιπλέον 10τ.μ.στο ισόγειο, αφού δεν υπάρχουν σχέδια παρά μόνο το σκαρίφημα της οριστικής διανομής του 1982; Τί σχέδια θα καταχωρήσω στο σύστημά;

3)Το κτίριο κατά ένα τμήμα του βρίσκεται εντός Δ. Για τον όροφο θα υπολογίσω Δ ή όχι επειδή είναι καθ’ ύψος του νομίμως υφιστάμενου ισογείου; Στην περίπτωση που υπολογίζεται ποια τ.μ. θα βάλω, όλο τον όροφο ή μόνο τα τ.μ. που είναι εντός Δ;

Θα σας παρακαλούσα πολύ να μου απαντήσετε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι στην τροποποίηση του τεχνικού παραρτήματος αναφέρεται σχετικά με την ύπαρξη Ο.Α. "Θεωρείται οτι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ΄υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και τις θέσεις των προβλεπόμενων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια"


 


Άρα αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε συνδυασμό ΥΔ ΥΚ ΥΥ και υπέρβαση Δ σε ένα κτίριο με Ο.Α πρέπει να θεωρήσουμε το κτίριο χωρίς οικοδομική άδεια στον υπολογισμό μας? 


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στην παρακάτω ρύθμιση αυθαιρέτου, καθώς δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ τηλεφωνικώς και δυσκολεύομαι να βρω απαντήσεις (ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα καθώς δεν βρήκα κάτι σχετικό):

 

Σε οικόπεδο υπάρχει μια διώροφη κατοικία 110+110τ.μ. και μια ισόγεια αποθήκη. Αυτό βρίσκεται σε οικισμό για τον οποίο, με απόφαση νομάρχη τα κτίρια σε αυτόν προ του 1983 εξαιρούνται από την κατεδάφιση. Σε συμβόλαιο αναφέρεται ότι η οικία είναι ισόγεια 100τ.μ. προ του 1975. Στην οριστική διανομή του 1982 φαίνεται και η οικία και η αποθήκη.

Στον υπολογισμό του προστίμου:

1)Θα είναι με Οικοδομική Άδεια, καθώς έχει την απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση για τα προ του 1983 τμήματα κτιρίων;

2)Αν ναι, πώς θα υπολογίσω που βρίσκονται τα επιπλέον 10τ.μ.στο ισόγειο(επιλεγεις οποια σε συμφερουν), αφού δεν υπάρχουν σχέδια παρά μόνο το σκαρίφημα της οριστικής διανομής του 1982; Τί σχέδια θα καταχωρήσω στο σύστημά;αποτυπωση

3)Το κτίριο κατά ένα τμήμα του βρίσκεται εντός Δ. Για τον όροφο θα υπολογίσω Δ (ναι)ή όχι επειδή είναι καθ’ ύψος του νομίμως υφιστάμενου ((νομιμως η εξαιρεθεντος της κατεδαφισης)ισογείου; Στην περίπτωση που υπολογίζεται ποια τ.μ. θα βάλω, όλο τον όροφο ή μόνο τα τ.μ. που είναι εντός Δ(ο οροφος δεν ηταν στην εξαιρεση)?;

Θα σας παρακαλούσα πολύ να μου απαντήσετε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δεν καταλαβα ,ποια τμηματα υπαρχουν μεταγενεστερα της εξαιρεσης?

 βαζεις με ΟΑ ,αλλα κατηγ5 συμφωνα με την ε/α 436

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ nikosantonakas

για το γρήγορο της απάντησης!

 

Στην προσπάθειά μου να είμαι σύντομη πιθανώς να μην έγινα πλήρως κατανοητή..

 

Προ του '83 φαίνεται μόνο μια ισόγεια κατοικία 100τ.μ. και η ισόγεια αποθήκη. Τα επιπλέον 10τ.μ. του ισογείου και τα 110τ.μ. για τον όροφο είναι μεταγενέστερα και δε φαίνονται, άρα δεν εξαιρούνται από την κατεδάφιση. Το μοναδικό σχέδιο που έχω είναι της οριστική διανομής του '82.

 

Αν μπει ότι έχει ΟΑ, τι θα συμπληρώσω στο πεδίο αριθμός ΟΑ και τι σχέδια θα υποβάλλω για σχέδια ΟΑ;

Στο Δ θα υπολογίσω όλο τον όροφο ή ξεχωριστά το τμήμα που μπαίνει στο Δ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ nikosantonakas

για το γρήγορο της απάντησης!

 

Στην προσπάθειά μου να είμαι σύντομη πιθανώς να μην έγινα πλήρως κατανοητή..

 

Προ του '83 φαίνεται μόνο μια ισόγεια κατοικία 100τ.μ. και η ισόγεια αποθήκη. Τα επιπλέον 10τ.μ. του ισογείου και τα 110τ.μ. για τον όροφο είναι μεταγενέστερα και δε φαίνονται, άρα δεν εξαιρούνται από την κατεδάφιση. Το μοναδικό σχέδιο που έχω είναι της οριστική διανομής του '82.

 

Αν μπει ότι έχει ΟΑ, τι θα συμπληρώσω στο πεδίο αριθμός ΟΑ (000)και τι σχέδια θα υποβάλλω για σχέδια ΟΑ;(αποτυπωση ολοκληρου )

Στο Δ θα υπολογίσω όλο τον όροφο ή ξεχωριστά το τμήμα που μπαίνει στο Δ;(ολο τον οροφο ΥΔ  κ το τμημα εντος Δ , με ΥΔ+Δ)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι στην τροποποίηση του τεχνικού παραρτήματος αναφέρεται σχετικά με την ύπαρξη Ο.Α. "Θεωρείται οτι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ΄υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και τις θέσεις των προβλεπόμενων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια"

 

Άρα αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε συνδυασμό ΥΔ ΥΚ ΥΥ και υπέρβαση Δ σε ένα κτίριο με Ο.Α πρέπει να θεωρήσουμε το κτίριο χωρίς οικοδομική άδεια στον υπολογισμό μας? 

 

Αυτό που αναφέρει στην τροποποίηση του Παραρτήματος (ΥΔ ΥΚ ΥΥ) είναι για το ποιά τμήματα θα θεωρήσεις σαν αυθαίρετα αν εμπίπτεις σε μια απο τις 3 προηγουμενες κατηγορίες του Παραρτήματος που δηλαδη έχεις ήδη θεωρήσει οτι δεν έχεις Οικ. Άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σας μπορει να ρωταω σε λαθοσ κατηγορια αλλα

εχω ενα οικοπεδο με:

1) ισογεια κατοικα 1923

2) ισογεια κατοικια 1965

3) αποθηκη 1965

χωρις οικοδομικες αδειες. Ο οικισμος εχει χαρακτηριστει στασιμος. ο πελατης εχει παρει προεγκριση για εξοικονομω κατοικον για τη κατοικια του 1965. τι νομιμοποοιητικο εγγραφο θα χρησιμοποιησω για τη κατοικια?  αφου ο οικισμοσ ειναι στασιμος και ειναι προ του 1983 αρα ειναι νομιμα? δεν εχει γινει καμια ενεργεια στο παρελθον για τη νομιμοποιηση τουσ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε σε εντός σχεδίου

ολοκληρωμένη Β' φάση

στα στοιχεία υπολογισμού

στην θέση οικοδομική άδεια

επιλέγουμε ναι ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τη βοήθειά σας:
α) Εκδόθηκε άδεια λυομένου 55 τ.μ. σε μη άρτιο αγροτεμάχιο η οποία όμως αν και κατασκευάστηκε με μη συμβατικό τρόπο ακολούθησε διαφορετικό περίγραμμα πάλι με επιφάνεια 55 τ.μ.

β) Δήλωση Β'  φάση Τρίτση, η οποία παρουσιάζει εκτός των αυθαίρετων επεκτάσεων που είχαν γίνει και το λυόμενο με το σωστό περίγραμμα και το θεωρεί ως νόμιμο λόγω σωστής επιφανείας.

γ) Νέες αυθαίρετες επεκτάσεις, τις οποίες καλούμαι να δηλώσω στον 4178.

 

Είναι σωστό να ισχυριστώ πως έχω οικοδομική άδεια, δηλώνοντας και το λυόμενο, αλλά να μη λάβω υπόψη μου τους συντελεστές προσαύξησης (Δόμησης, κάλυψης και πλαγίων αποστάσεων) με το σκεπτικό Λεμπέση επί 4014/11:

 

Από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση:

77. ΛΥΟΜΕΝΟ:  (Β΄18)  
•   άδεια Λυόµενου που δεν εφαρµόσθηκε: Στην περίπτωση αυτή δεν πρόκειται για άδεια 
που εκδόθηκε µε ψευδή στοιχεία, αλλά για άδεια που δεν εφαρµόσθηκε και γι΄ αυτό δεν 
εφαρµόζεται η Θ΄8.  
•   Κρίνονται εξ ολοκλήρου αυθαίρετα τα κτίρια µε άδεια στο συντελεστή 1, αλλά χωρίς να 
ελέγχονται οι λοιποί συντελεστές πλην του ύψους, δεδοµένου ότι το οικόπεδο δεν είναι άρτιο 
και εποµένως δεν έχει όρους δόµησης. 
 

 

 

 

 

 

 

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.