Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφε σου ζητώ συγνώμη αλλά από την τελευταία παράγραφο σου έβγαλα λάθος συμπέρασμα. 

 

Κατά τη γνώμη μου αν εφαρμόσεις την περίπτωση γ του παραρτήματος  είσαι σωστός και θα βάλεις μόνο τα πλεονάζοντα τετραγωνικά  που βρίσκονται και σε άλλη θέση χωρίς οικοδομική άδεια. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ανησυχείς Ισμήνη, δεν τρέχει τίποτα, έγινε μια παρανόηση.

Και εμένα η αίσθηση μου είναι ότι ως υπέρβαση δόμησης πρέπει να καταχωρηθούν στο φ.κ. τα πλεονάζοντα τετραγωνικά μέτρα.

Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου, αν έχει και κανένας άλλος συνάδελφος κάποια γνώμη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να βρεις σημείο που να ταυτίζεται το ένα περίγραμμα με το άλλο (άδειας και υφιστάμενο) για να μπορείς να κάνεις μια τέτοια σύγκριση..

Link to comment
Share on other sites

η εγκύκλιος 3 παράρτ. Α/ παρ. Γ αναφέρεται σε ημιτελές:

 

Γ.  -  Σε  περίπτωση  διαπίστωσης  αυθαιρέτου  ολοκληρωµένου  φέροντα  οργανισµού  ή 
τµήµατος κτιρίου µε αυθαίρετο ολοκληρωµένο φέροντα οργανισµό χωρίς στοιχεία πλήρωσης 
και  χωρίς  εγκατεστηµένη  χρήση,  για  την  υπαγωγή  του  στο  ν.  4178/13  το  ενιαίο  ειδικό 
πρόστιµο υπολογίζεται κατά τα οριζόµενα στις γενικές και ειδικές διατάξεις των άρθρων 18 
και 19, εφαρµόζοντας το µικρότερο συντελεστή χρήσης για την άλλη κατοικία (3β=0,5).  
Στην  περίπτωση  αυτή  κατά  την  υποβολή  αίτησης  αποπεράτωσης  η  χρήση  που  θα 
εγκατασταθεί  µε  την  έκδοση  της  σχετικής  άδειας  θα  είναι  αποκλειστικά  επιτρεπόµενη, 
σύµφωνα µε τους ισχύοντες όρους και περιορισµούς δόµησης στη θέση του ακινήτου. 

 

δηλαδή με απλά λόγια θα βάλεις όλη την επιφάνειά του σαν να ήταν κλειστό κτίριο και χρήση "άλλη κατοικία" 

Αν ο σκελετός δεν είναι ολοκληρωμένος δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι. Δηλαδή, αν δεν υπάρχει ούτε πλάκα οροφής, τι θα πας να δηλώσεις? 

Καλησπέρα,

έχω κι εγώ μια περίπτωση που εμπίπτει σ'αυτή τη διάταξη,(αυθαίρετο 2ωροφο με το ισόγειο χωρίς στοιχέια πλήρωσης). Κάτι όμως δεν καταλαβαίνω: Το ημιτελές τμήμα θα συνυπολογιστει σαν να ήταν τελειωμένο;;;;;

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Ε πως αλλιώς θα πας μετά για άδεια αποπεράτωσης; Η λογική τους είναι αφού θα το αποπερατώσεις,  θα προπληρώσεις το πρόστιμο.

Εκτός αν δεν θα κλείσεις ποτέ το ισόγειο, οπότε δυνάμει της εγκ. 4, ο υπόστυλος χώρος υπολογίζεται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σ' έυχαριστώ Παύλο για την απάντηση. Ενας πελάτης μου ισχυρίζεται ότι δεν θέλει να αποπερατώσει το ισόγειο και θέλει να πληρώσει πρόστιμο μόνο για τον όροφο στον οποίο μένει. Τι να κάνω; Να το πάω με αναλυτικό αφού κάνει μου ΥΔ; Εμένα μου αρκεί αυτο;

Link to comment
Share on other sites

θα χρεώσεις κανονικά τον όροφο με ΥΔ και τον ισόγειο υπόστυλο χώρο με αναλυτικό δυνάμει της εγκ. 4.

Αν σκοπεύει όμως να το κλείσει, θα τον ενημερώσεις ότι μετά θα έχει ξανά αυθαίρετο χώρο και ότι η ρύθμιση αυθαιρέτου σχετίζεται μόνο με την υφιστάμενη κατάσταση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι ημιτελείς κατασκευές( μόνο σκελετός) αν παραμείνουν ως έχουν πάει με αναλυτικό.

 

Ωραία ως εδώ , αν μετά από καιρό θέλει ο ιδιοκτήτης να τις αποπερατώσει, ποιά θα είναι η διαδικασία με τα δεδομένα που έχουμε ως τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου υπάρχει άδεια λυομένου 50,00 μ² του 1973.

Υπάρχει και νομιμοποίηση 1337/'83 β' φάση για 64,80 μ² επειδή δεν υλοποιήθηκε το σχέδιο της αδείας.

Σήμερα ο ιδιοκτήτης ζητά να γίνει υπαγωγή για την εγκατάσταση χρήσης κατοικίας στον ημιυπόγειο  αδιαμόρφωτο χώρο και μιας επέκτασης αυτού.

πρέπει να δηλώσω ότι το οικόπεδο έχει άδεια ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.