Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου 2 στρ. με δυνατότητα εγκατάστασης μόνο λυόμενης κατοικίας και βάση από μπετόν έως 1μ ύψος έχει κτιστεί 150 τμ υπόγειο 2,50 μ. ύψος επάνω στην πλάκα του οποίου έχει τοποθετηθεί το λυόμενο (το οποίο είναι πράγματι λυόμενο) 80 τ.μ. ισόγειο βάσει της αδείας του με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος τα 3,70 μ.. Επάνω από το ισόγειο έχει τοποθετηθεί πάλι ως λυόμενη κατασκευή σοφίτα 30 τ.μ.. Οι βασικές μου απορίες είναι 1ον εαν θα πρέπει να καταγραφεί το ακίνητο με άδεια ή χωρίς και σε περίπτωση που καταγραφεί με άδεια σε τι ποσοστό θα ανήκει ; Σημειώνεται ότι η μέγιστη δόμηση είναι όσο το ισόγειο τμήμα της κατοικίας δηλαδή 80 τμ το οποίο θεωρητικά είναι και το "νόμιμο" τμήμα.
 
Καμία ιδέα για το πως θα αντιμετωπιστεί ;

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εκτός σχεδίου αυθαίρετο, χωρίς οικοδομική άδεια, το συστημα δεν απαιτεί διαγραμμα κάλυψης σωστά?. Την εμβαδομέτρηση μου που να την περάσω. Στην τεχνική έκθεση ή στην κάτοψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 20/7/2017 at 7:45 ΜΜ, danaikaterina said:

Υπέρβαση ύψους θα βάλεις στην περίπτωση που έχεις υπέρβαση σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Αυτό εφαρμόζω κι εγω σε ακίνητα μετα απο συμβουλή του ΤΕΕ ΤΚΜ σχετικά με την ΥΥ σε ακινητα χωρις αδεια και διαβαζοντας την τροποποίηση του παραρτηματος. Υπάρχει όμως όπως διαβάζω αντίλογος σχετικά (κ. Γαρδίκη).

Ειναι κατι που εχει ξεκαθαριστει;

@danaikaterina αν μπορειτε ενα σχολιο παρακαλω

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2018 at 8:46 ΠΜ, freecat said:

Αυτό εφαρμόζω κι εγω σε ακίνητα μετα απο συμβουλή του ΤΕΕ ΤΚΜ σχετικά με την ΥΥ σε ακινητα χωρις αδεια και διαβαζοντας την τροποποίηση του παραρτηματος. Υπάρχει όμως όπως διαβάζω αντίλογος σχετικά (κ. Γαρδίκη).

Ειναι κατι που εχει ξεκαθαριστει;

@danaikaterina αν μπορειτε ενα σχολιο παρακαλω

Το συγκεκριμένο post που έκανες quote αφορούσε μια περίπτωση συναδέλφου σε ακίνητο που δεν είχε εκδοθεί καμία άδεια. Στην περίπτωση αυτή τοσο στον 4495 όσο και στους 4178, 4014 υπέρβαση ύψους δηλώνεται όταν το αυθαίρετο κτίσμα παραβιάζει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Η αλλαγή που έγινε στον 4495 σε σχέση με τους προηγούμενους νόμους είναι ότι προστέθηκε εδάφιο σύμφωνα με το οποίο αν υπάρχει κτίσμα με άδεια και παρατηρείται υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους της άδειας χωρίς όμως υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής, τότε το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό και όχι με το συντελεστή υπέρβασης ύψους.

Δεν ξέρω τι ακριβώς σε προβληματίζει. Αν θέλεις Παράθεσε τον αντίλογο που λες ή δώσε περισσότερα στοιχεία για την περίπτωσή σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina εχω κτιριο σε μη αρτιο οικοπεδο, φυσικα χωρις αδεια και το εχω δηλωμενο χωρις ΥΥ  (στον 4178) καπως δεν υπερβαινει τα επιτρεπομενα της περιοχης.

Διαβαζοντας διαφορα στο forum βρηκα ενα Post που ελεγε οτι καποιοι υποστηριζουν οτι ο νομος λεει οτι απο το πρωτο εκατοστο παιρνουν ΥΥ (ακόμα και κατω των επιτρεπόμενα της περιχης). Δηλαδη ακινητο χωρις αδεια παει ΥΔ και ΥΥ στανταρ. Το ΤΕΕ ΤΚΜ σε ερωτηση απαντα οπως εσυ αλλα διαβαζω πως η πολεοδομια στην Αθηνα ειχε άλλη αποψη. Ειμαστε έρμαια αποψεων δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Διαφώνω με αυτή την άποψη καθώς δεν θεωρώ ότι προκύπτει από πουθενά με βάση το νόμο.

Δεν ξέρω που τη βρήκες και αν προκύπτει από κάποια έγκυρη πηγη αλλά θα ηθελα να δω που την αιτιολόγηση πάνω στην οποία στηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.