Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οι εγκύκλιοι λένε ..παπαριές και τίποτα περισσότερο.

 

Όποιος και να το ρυθμίσει στη δήλωση πρέπει να φαίνονται τα στοιχεία των ιδιοκτητών (όσων έχουν την πλήρη ή την ψιλή κυριότητα) με τα ποσοστά τους. Και σε αυτούς ν' "απονέμονται" οι διάφοροι συντελεστές που δικαιούνται...

 

Εγώ στη περίπτωση αυτή θα έκανα 3 δηλώσεις. Μία για κάθε ξεχωριστή ιδιοκτησία και μία για τους κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε letom σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα μπορούσα να βάλω όμως μόνο τον ιδιοκτήτη Α στην δήλωση? και έτσι να μην έχω πρόβλημα με τα ποσοστά??

Αν βάλεις μόνο τον Α δεν θα έχεις μεν πρόβλημα με τα ποσοστά όμως θα έχεις πρόβλημα με τη δήλωση που κάνεις ότι τα στοιχεία είναι αληθή (που αν το κάνεις δεν θα είναι, λόγω του ότι έχει και ο Β ποσοστό). Αυτός είναι και ο λόγος που εκτός από τα στοιχεία εκείνου που κάνει τη δήλωση, ζητάνε και τα στοιχεία των υπολοίπων ιδιοκτητών με τα ποσοστά τους. Για τον ΒΧ στον ακάλυπτο απαιτείται συναίνεση εκτός αν στη σύσταση ο.ι. λέει ότι ο συγκεκριμένος χώρος είναι αποκλειστικής χρήσης του Α.

 

Εγώ στη περίπτωση αυτή θα έκανα 3 δηλώσεις. Μία για κάθε ξεχωριστή ιδιοκτησία και μία για τους κοινόχρηστους χώρους.

Αυτό θα έκανα κι εγώ και αυτό κάνω μέχρι στιγμής. Έχω χάσει όμως και καναδυο δουλειές για αυτόν το λόγο επειδή βρέθηκε συνάδελφος που τα έκανε όλα με μια δήλωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι βέβαιος ότι, αργά ή γρήγορα, τόσο ο ιδιοκτήτης όσο και ο φίλτατος συνάδελφος θα το ...."ξαναντιμετωπίσουν το θέμα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και πάλι καλησπέρα, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας και η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί αρκετά πως θα το προχωρήσω.

Αυτό που θέλω όμως να προσθέσω είναι ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία και συζήτηση με τον υπάλληλο του ΤΕΕ, με διαβεβαίωσε ότι σύμφωνα με τον νόμο Ν4178/13 και το άρθρο 11, μπορώ να προχωρήσω σε μια αίτηση υπαγωγής στον νόμο για την παραπάνω περίπτωση.

Οπότε, είμαι αρκετά προβληματισμένος στο πως θα το προχωρήσω ετσι ώστε και να μην έχω προβλήματα στο μέλλον αλλά όπως καταλαβαίνετε και να μην χάσω την δουλειά.

Καλή σας συνέχεια και σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Τριώροφη οικοδομή από αυτοτελής ιδιοκτησίες. Μία δήλωση για όλες τις αυθαίρετες κατασκευές. Οι δύο πρώτοι όροφοι κατασκευάστηκαν με άδεια προ του 1983, άρα τους κατέταξα ΚΑΤ.2. Ο τελευταίος όροφος, έγινε το 2010, αυθαίρετα ,άρα ΚΑΤ.5. Υποβάλλοντας στο νόμο το τριώροφο, μου βγάζει μύμημα:         "ΦΚ: Στην επιλογή "Κατηγορίας 2" δεν επιτρέπεται η ύπαρξη άλλου ΦΚ με κατηγορίες 4 ή 5 και εμβαδό χώρων". ΕΡΩΤΗΣΗ: εφόσον η κατ.5 αφορά άλλη ιδικτησία?

Πριν από λίγες ημέρες έδωσα σε ξεχωριστές δηλώσεις τετραόροφο, εκ των οποίων: οι 3  όροφοι ήταν προ του '83 , άρα ΚΑΤ.2 και σε άλλη δήλωση τον 4ο που ήταν μεταγενέστερη κατασκευή ΚΑΤ.5.

Δηλ. και από τις εγκυκλίους δεν βγάζω άκρη. Σε ολόκληρο το κτίριο δεν επιτρέπεται ο συνδιασμός της ΚΑΤ.2 με 4 ή 5, παρά μόνο με 3?Αν το κτίριο εξετάζεται ανα αυτοτελή ιδιοκτησία, γίνεται δεκτό! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω όμως να προσθέσω είναι ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία και συζήτηση με τον υπάλληλο του ΤΕΕ, με διαβεβαίωσε ότι σύμφωνα με τον νόμο Ν4178/13 και το άρθρο 11, μπορώ να προχωρήσω σε μια αίτηση υπαγωγής στον νόμο για την παραπάνω περίπτωση.

Ξανακάλεσέ τον και θέσε του τα ερωτήματα που αναφέραμε πιο πάνω γιατί ωραία η βεβαιότητά του και πανέμορφο το άρθρο 11 του 4178 στο οποίο σε παρέμπεψε όμως αμφιβάλλω αν έχει υπόψη του πως λειτουργεί το σύστημα δηλώσεων και τι στοιχεία εισάγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε μαζί τους ",,,,,ου γαρ οίδασι τι ...λέγειν"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τριώροφη οικοδομή από οροφδιαμερίσματα του ιδίου ιδιοκτήτη- αυτοτελής ιδιοκτησίες.Κάνω μία δήλωση για όλες τις αυθαίρετες κατασκευές. Οι δύο πρώτοι όροφοι κατασκευάστηκαν με άδεια προ του 1983, άρα τους κατέταξα ΚΑΤ.2. Ο τελευταίος όροφος, έγινε το 2010, αυθαίρετα ,άρα ΚΑΤ.5. Υποβάλλοντας στο Σύστημα το τριώροφο, μου βγάζει μύμημα κατά την επίλυση για την διεξαγωγή του παραβόλου:         "ΦΚ: Στην επιλογή "Κατηγορίας 2" δεν επιτρέπεται η ύπαρξη άλλου ΦΚ με κατηγορίες 4 ή 5 και εμβαδό χώρων". ΕΡΩΤΗΣΗ: εφόσον η κατ.5 αφορά άλλη ιδιοκτησία, γιατί δεν γίνονται δεκτές άλλες κατηγορίες?

Πριν από λίγες ημέρες έδωσα σε ξεχωριστές δηλώσεις τετραόροφο, εκ των οποίων: οι 3  όροφοι ήταν προ του '83 , άρα ΚΑΤ.2 και σε άλλη δήλωση τον 4ο που ήταν μεταγενέστερη κατασκευή ΚΑΤ.5.

Δηλ. και από τις εγκυκλίους δεν βγάζω άκρη. Σε ολόκληρο το κτίριο δεν επιτρέπεται ο συνδιασμός της ΚΑΤ.2 με 4 ή 5, παρά μόνο με 3? Αν το κτίριο εξετάζεται ανα αυτοτελή ιδιοκτησία, τότε πώς γίνεται δεκτό από το Σύστημα?

Κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βρε φίλε το κάνεις όλο με μία δήλωση;;;;;

 

Αν και πάλι μάλλον υπάρχει πρόβλημα!!!!

Μεταφέρω το χαρακτηριστικό απόσπασμα του νόμου όπως αυτός έχει τροποποιηθεί από τις εγκυκλίους:

"......Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία αυθαίρετης κατασκευής προ 1.1.1983 σε αυτοτελή ιδιοκτησία, αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους 1983 στο ακίνητο από άλλον ιδιοκτήτη...".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση "ΘΕΛΩ" να γλιτώσω τις 3 ξεχωριστές δηλώσεις . Αλλά, απ΄ ό,τι διάβασα και στις Ε/Α του ΤΕΕ/tripolis, η κατηγορία 2 δεν είναι συνδιαστική με άλλες κατηγορίες για ολόκληρο το κτίριο. Άρα στην περίπτωσή μου, εφόσον πληρώ στους 2 ορόφους το 40-40-20, πάω κατ.4 και τον 3ο, χωρίς Ο.Α., με κατ.5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.