Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Έχω κι εγώ την ίδια απορία. Επίσης για να γενικεύσω την ερώτηση, μπορεί ένας ιδιοκτήτης που έχει παραπάνω από μία οριζόντιες ιδιοκτησίες σε ένα ακίνητο να της δηλώσει με μία δήλωση?

Έχω μια δήλωση από μεταφορά, η οποία αφορούσε σε διώροφη κατοικία με σύσταση οριζοντίου (ισόγειο & α΄ όροφος & οικ. άδεια), με έναν μόνο ιδιοκτήτη επί του όλου ακινήτου. Οι αυθαιρεσίες αφορούν και το ισόγειο και τον α΄ όροφο. Επιπλέον, υπάρχει, δηλωμένη από το 4014, ισόγεια αποθήκη αρκετών μέτρων στον ακάλυπτο του οικοπέδου, δηλ. στον κοινόχρηστο, χωρίς να υπάρχει τμήμα αποκλειστικής χρήσης. Τα πρόστιμα πληρωμένα από το 4014.

 

Ερώτηση: συνεχίζω κανονικά με μία δήλωση για όλο το ακίνητο, οριζόντιες +κοιν/στο, αφού έχω έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δήλωση από μεταφορά, η οποία αφορούσε σε διώροφη κατοικία με σύσταση οριζοντίου (ισόγειο & α΄ όροφος & οικ. άδεια), με έναν μόνο ιδιοκτήτη επί του όλου ακινήτου. Οι αυθαιρεσίες αφορούν και το ισόγειο και τον α΄ όροφο. Επιπλέον, υπάρχει, δηλωμένη από το 4014, ισόγεια αποθήκη αρκετών μέτρων στον ακάλυπτο του οικοπέδου, δηλ. στον κοινόχρηστο, χωρίς να υπάρχει τμήμα αποκλειστικής χρήσης. Τα πρόστιμα πληρωμένα από το 4014.

 

Ερώτηση: συνεχίζω κανονικά με μία δήλωση για όλο το ακίνητο, οριζόντιες +κοιν/στο, αφού έχω έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη? 

ειναι ενας και μοναδικος ιδιοκτητης

 

εχει την  "συναινεση"   του 100% για να τακτοποιησει την αποθηκη στον ακαλυπτο...

 

αν δεν κανω λαθος

μια δηλωση

τρια ΦΚ

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενας και μοναδικος ιδιοκτητης

 

εχει την  "συναινεση"   του 100% για να τακτοποιησει την αποθηκη στον ακαλυπτο...

 

αν δεν κανω λαθος

μια δηλωση

τρια ΦΚ

Ευχαριστώ για την απάντηση- στο ίδιο είχα καταλήξει και εγώ, δια της "εις άτοπον απαγωγής"...

Link to comment
Share on other sites

Σε κοινή δήλωση του ιδίου ιδιοκτήτη για περισσότερες της μιάς Ο.Ι., είναι σωστή η συγχώνευση των μικρών παραβάσεων όλων των Ο.Ι. σε μία;

Link to comment
Share on other sites

Λίγη Βοήθεια παρακαλώ!!!

Σε εμπορικό κέντρο (αδεια του 1979), ένα από τα 15 καταστήματα 42,34τμ  χωριστηκε βάσει σύστασης (1981) σε δύο Α (21,15τμ) &Β (21,20 τμ). Εκτός αυτού υπάρχει και ένα "ξεχύλωμα" στο περίγραμμα κατά 40εκ εις βάρος των κοιν/στων χώρων κατά 1,80 τμ για το Α και 1.00τμ για το Β. Το παράξενο είναι το εξής: τα σχέδια της σύστασης (όμοια με ΟΑ) σύμφωνα με τις διαστάσεις που έχουν οι επιφάνειες αντιστοιχούν σε Α=21,72τμ και Β=20,60τμ. Η αποτύπωση δείχνει Α=23,52 και Β=21,60. Ερώτησεις:

1.Μπορεί να γίνει κοινή δήλωση από τους ιδιοκτήτες για να ρυθμιστεί και η διαμερ/ση και ένα ΦΚ  για την ΥΔ? Και πως δηλώνουμε τα ποσοστά ιδιοκτησίας που είναι 200% (100+100)?

2.Σαν τμ αδείας ποια βάζω στην ΥΔ ιδιοκτήτη και από που προκύπτουν αφού αυτά που αφορούν το διαχωρισμό είναι λάθος!!!

3.Χρειάζεται συναίνεση από συνιδ/τες αφού βάσει της σύστασης που υπάρχει ειδικά για το Β που από 20,60 βάσει σύστασης 21,20 και στην αποτύπωση 21,60τμ? Επίσης είναι προφανές ότι είναι κατασκευασμένο έτσι από την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να μιλαμε βεβαια για το ιδιο κτιριο ετσι? :mrgreen:

 

Ούτε καν !!,

ας είναι και δέκα κτίρια πιο κάτω.

Αρκεί μόνο όλα τα κτίρια να βρίσκονται στην ίδια ιδιοκτησία.

(π.χ συγκρότημα μεζονετών)   

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να μιλαμε βεβαια για το ιδιο κτιριο ετσι? :mrgreen:

 

 

Ούτε καν !!,

ας είναι και δέκα κτίρια πιο κάτω.

Αρκεί μόνο όλα τα κτίρια να βρίσκονται στην ίδια ιδιοκτησία.

(π.χ συγκρότημα μεζονετών)   

να το ξαναδουμε λιγο  πιο αναλυτικα  αυτο το θεμα

 

σωστα, οταν προκειται για διαφορες οριζοντιες ιδιοκτησιες. στο ιδιο κτιριο.....μπορει ο ενας ιδιοκτητης να υποβαλει μια δηλωση..

 

Πλην στην περιπτωση "διαφορετικων κτιριων"

θα δουμε αν εχει συσταθει καθετη...

 

Θεωρω οτι,

Στην περιπτωση της  καθετης,  καθε "τμημα" του οικοπεδου  θεωρειται "ανεξαρτητο"   [προσοχη  στα εισαγωγικα...]

 

και εξεταζεται χωριστα...ως προς τα ποσοστα και τις υπερβασεις του...

 

διοτι, αν εχουμε 5 μαιζονεττες, καθε μια εχει ποσοστο 20% εξ αδιαιρετου επι του  όλου γηπεδου

και με βαση αυτο το ποσοστο θα κριθουν οι πολεοδομικες αυθαιρεσιες του,

αλλα εχτισε σε "διακριτο" τμημα...

και  εχει ποσοστο 100% επι του διακριτου αυτου τμηματος...

 

[σημ. στην δηλωση κτηματολογιου συμπληρωνονται δυο κουτακια

ποσοστο επι της καθετου

ποσοστό επι του οικοπεδου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη και πολύτιμη η παρέμβαση σου,  όπως πάντα άλλωστε  Δημήτρη, εν προκειμένω στην συμπλήρωση αυτού που έγραψα που αφορούσε βεβαίως σε συνηθισμένη περίπτωση Ο.Ι  εντός εξ αδιαιρέτου οικοπέδου.  Πράγματι   στην περίπτωση συνύπαρξης με κάθετη σύσταση τα πράγματα ίσως αλλάζουν (δηλ. να εμποδίζεται η κοινή δήλωση) και πάλι όμως,  να συμπληρώσω,  μόνο εφ όσον τα  κτίρια των υπό ρύθμιση Ο.Ι ανήκουν σε διαφορετική συστημένη κάθετη επί του όλου οικοπέδου.  

Συνοψίζοντας τα λοιπόν όλα σ αυτό που αρχικά είχα γράψει θα το συμπλήρωνα ως :

«…………………………………..

Αρκεί μόνο όλα τα κτίρια να βρίσκονται στην ίδια ιδιοκτησία ή, σε περίπτωση συστημένης καθέτου, να βρίσκονται στην ίδια κάθετη ιδιοκτησία».

Ελπίζω ότι συμφωνείς.

 

Υ.Γ  Τους χαιρετισμούς μου για την Νύμφη του Βορρά  με τις καλύτερες αναμνήσεις μου (φοιτητικές τότε που στα γρασίδια των σχολών ακούγονταν το βράδυ οι κιθάρες μας  και δεν σφαζόντουσαν για μία δόση άσπρης… ) 

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε λιγο  πιο αναλυτικα  αυτο το θεμα

 

σωστα, οταν προκειται για διαφορες οριζοντιες ιδιοκτησιες. στο ιδιο κτιριο.....μπορει ο ενας ιδιοκτητης να υποβαλει μια δηλωση..

 

Πλην στην περιπτωση "διαφορετικων κτιριων"

θα δουμε αν εχει συσταθει καθετη...

 

Θεωρω οτι,

Στην περιπτωση της  καθετης,  καθε "τμημα" του οικοπεδου  θεωρειται "ανεξαρτητο"   [προσοχη  στα εισαγωγικα...]

 

και εξεταζεται χωριστα...ως προς τα ποσοστα και τις υπερβασεις του...

 

διοτι, αν εχουμε 5 μαιζονεττες, καθε μια εχει ποσοστο 20% εξ αδιαιρετου επι του  όλου γηπεδου

και με βαση αυτο το ποσοστο θα κριθουν οι πολεοδομικες αυθαιρεσιες του,

αλλα εχτισε σε "διακριτο" τμημα...

και  εχει ποσοστο 100% επι του διακριτου αυτου τμηματος...

 

[σημ. στην δηλωση κτηματολογιου συμπληρωνονται δυο κουτακια

ποσοστο επι της καθετου

ποσοστό επι του οικοπεδου]

 

χαιρετε!

 

πολύ σωστά όλα αυτά ΑΛΛΑ

θελω διευκρίνηση γιατί κάνουμε το διαχωρισμό σε οριζόντιες και κάθετες ιδιοκτησίες, αναφέρεται κάπου; που λέει αυτό το  «Πλην στην περιπτωση "διαφορετικων κτιριων" »

 

έχω μείνει στη διευκρίνηση του αρθρου 11 στην εγκύκλιο 3 όπου λέει για ιδιοκτησίες στο ίδιο οικόπεδο/γήπεδο γενικώς χωρίς να αναφέρει το είδος της σύστασης.

 

ευχαριστώ γτ τα έχω μπλέξει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.