Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σχετικα με το 978

 

Συμφωνα με την παραγραφο 1 του αρθρου 11 μπορει να γινει μια δήλωση ανα κτιριο.Κατα τη γνωμη μου για να μην μπλεκεστε οταν μεταφερετε την δηλωση στον 4178, βαλτε ολους τους συνιδιοκτητες και δηλωστε ολο το ακινητο...Ετσι θα συγκρινετε τις αυθαιρεσιες στο συνολο του ακινητου, θα εχετε μικροτερα προστιμα και πιθανως καλυτερη κατηγορια...Στη συνεχεια πατε στον συμβολαιογραφο  και αναπροσαρμοζετε τη συσταση..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορω να το κανω γιατι εχω ηδη κανει  και μια δευτερη δηλωση στο ονομα της μητερας για το ισογειο.

 

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. 

 

Σημερα το μεσημερι με πηρε μια αλλη κοπελα απο το help desk και μου ειπε να μεταφερω τη δηλωση αυτη στο 4178 να  αλλαξω το ονομα υτου ιδιοκτητη και τον τιτλο μονο Β οροφος 

εφοσον το προστιμο ειναι μεγαλυτερο και να κανω μια επιπλεον   δηλωση για τον Α οροφο με τον γιο. . 

 

Δεν το πιστευω αλλα αντι αλλων μου λενε. 

Επισης οι ιδιοι δεν ξερουν ακομα εαν μπορεις να βαλεις δυο ιδιοκτησιες διαφορετικων ιδιοκτητων σε μια. Η γραμμη τους ειναι οχι, αλλα η εγκυκλιος αφηνει ενα παραθυρακι που ακομα επισημη  απαντηση απο το νομικο τμημα δεν υπαρχει. Και με παρεπεμψε σε αυτο. 

 

Η συμβολαιογραφος που ρωτησα μου λεει οτι ο β οροφος ειναι ξεκαθαρο ανηκει στην μητερα αρα επρεπε να κανω μια ξεχωριστη δηλωση για την μητερα. 

Και μετα θα εχω θεμα στη δηλωση μεταβιβασης. 

Ναι μεν οτι το δωμα εινα κοινοχρηστος χωρος αλλα εφοσον υπαρχει οροφος τοτε αυτος ανηκει σε αυτον που ειχε το διακωμα υψουν-Τελος. Αυτος πρεπει να κανει δηλωση. Αυτο μου το ειπαν 2 συμβολαιογραφοι και ενα δικηγορος εδω. 

Δεν ξερω εαν θα το κανω τελικα , γιατι δεν ειναι ευκολο να το πω στον ιδιοκτητη. Βεβαια ακομα και στην περιπτωση του κοινοχρηστου δωματος το οτι κανει δηλωση ο ενας ιδιοκτητης δεν σημαινει οτι του ανηκει. Απλα γινεται για την τακτοποιηση του κτιριου. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

το δικαιωμα του υψουν, ειναι της μητερας, 

αφου πρωτα αυξηθει ο σδ και το υψος και εκδοσει ΟΑ...

 

Η αυθαιρεσια   δεν εχει καμμια σχεση με το υψουν...

 

και  ο νομος  επιτρεπει  ρητα  την τακτοποιηση με την συναινεση του 51%....

 

Το αυθαιρετο ειναι ενιαιο με τον απο κατω οροφο...το δηλωνει ο ιδιοκτητης αυτου του οροφου...που το εχτισε...

Ακομα και αν βαλεις την μητερα στην τακτοποιηση...το προβλημα της μεταβιβασης θα υφισταται...

διοτι θα σου πουν οτι ναι μεν τακτοποιησε  ναι μεν εχει χιλιοστα...αλλα δεν εκανε νομιμοποιηση...αρα δεν μπορει να συστησει ΟΙ στο αυθαιρετο

 

ή...ποιός  ξερει τι αλλα θα πουν...

 

Γνωμη μου ειναι οτι

τακτοποιει ο γιος...

σε μελλοντικη μεταβιβαση  θα πει

εχω νομιμο  όροφο...εχω και τμημα που εχτισα αυθαιρετα  στον απο πανω οροφο και επικοινωνει με το απο κατω, σαν ενιαιο,

το τακτοποιησα...πληρωσα

και το μεταβιβαζω...

[αυτα γραφουμε  και στην τακτοποιηση του κλεισμενου Η/Χ κλπκλπ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σε ευχαριστω πολυ που μου απαντας. 

 

Συμπληρωνω 

Και το δικαιωμα υψουν της μητερας της γινεται? 

Παραμενει στον αερα? Ποιος θα  το εχει? 

Η συμβολαιογραφος μου ειπε οτι θα πρεπει να το μεταβιβασει στον γιο πρωτα και μετα να κανει τροποιηση της συστασης. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Tελικα μετα απο λιγο ψαξιμο μεσα στο internet καταληγω στην αποψη του Δημητρη στο 983 .

 

Η ταρατσα ειναι κοινοχρηστος χωρος , εχουν βγει αποφασεις δικαστηριων και Αρειου Παγου και το οτι καποιος που εχει δικαιωμα  να κτισει εκει εναν μελλοντικο οροφο  , αυτο δεν αποτελει  αυτοτελη οριζοντια ιδιοκτησια οταν ειναι αδομητο ουτε αλλαζει το χαρακτηρα της ταρατσας σαν  κοινοχρηστο χωρο.

Για να αποτελεσει αυτοτελη ιδιοκτησια και να ασκησει το δικαιωμα του αυτος  που το εχει ωστε να  περασει στην κυριοτητα του ο μελλοντικος οροφος πρεπει να ειναι συμφωνα με τις πολεοδομικες διαταξεις αφου εκδοθει πρωτα Ο.Α  

Στην δικη μου περιπτωση ειχε εξαντληθει ο ΣΔ , οχι ομως το υψος. Αρα η μητερα ειχε μονο  θεωρητικα το δικαιωμα αυτο. 

Επομενως στη προσθηκη αυθαιρετου- οροφου στην ταρατσα καθ υπερβαση των πολεοδομικων διαταξεων γινεται καθαρα  καταπατηση κοινοχρηστου χωρου και οχι αλλης ιδιοκτησιας και  νομιζω οτι δεν  θα  εχω προβλημα, δηλωνοντας το γιο και εχοντας συναινεση  της  μητερας.  100% συναινεση  των  Ιδιοκτητων.  

Θα το τεκμηριωσω και στην τεχνικη μου εκθεση οτι τακτοποιω σε κοινοχρηστο χωρο και ο Θεος Βοηθος. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να παραθέσω την εξής ερώτηση :

 

Σε εκτός σχεδίου έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και καθορισμός χρήσης αδόμητων χώρων (καθορισμός αποκλειστικών χρήσεων οικοπέδου). Στο αγροτεμάχιο αυτό έχουν κατασκευαστεί τοίχοι αντιστήριξης και μια γκαραζόπορτα από ορισμένους ιδιοκτήτες, κατασκευές οι οποίες δεν έχουν αποτυπωθεί στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας. Οι κατασκευές αυτές θεωρούνται αυθαίρετες ? Και από ποιόν πρέπει να δηλωθούν ?. Χρειάζεται να γίνει χρήση του άρθρου 5 (συμβολαιογραφικό προσύμφωνο σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών) ή μου αρκεί η σύσταση αποκλειστικών χρήσεων που ήδη υπάρχει ?

 

 

 

Το παρόν κλειδώνεται ΚΑΙ μεταφέρεται στο Α11 ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ

Παρακαλώ να συμπληρώσετε την ειδικότητά σας

Παρακαλώ, διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

αφου  εχει γινει συσταση και εχουν δοθει "αποκλειστικες χρησεις"

 

καθε ενας τακτοποιει τα δικα του [χωρις το αρθρο 5]

 

Η  γκαραζοπορτα ή εχει γινει απο καποιον που ειχε χρηση και "προσωπο" μεχρι εκει...αρα την τακτοποιει αυτος

 

ή αν εγινε σε "κοινοχρηστο" τμημα...τακτοποιειται με το 51%...

 

η αυτη απαντηση ισχυει και για τα τοιχεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχω περιπτωση διωροφης κατοικιας οπου εχει γινει συσταση οριζοντιου.

Αναλυτικοτερα υπαρχουν 4 αυτοτελης ιδιοκτησιες στον οροφο και μια στο ισογειο . Οι 3 του οροφου και αυτη του ισογειου ανηκουν σε εναν ιδιοκτητη και αυτη που απομενει σον οροφο, σε αλλον. 

Οι αυθαιρεσιες που εντοπιστηκαν  (ισογεια οικιακη αποθηκη και υποστεγα) βρισκονται στους κοινοχρηστους χωρους (στο οικοπεδο).. Ο ενας ιδιοκτητης εχει  875 χιλιοστα επι του οικοπεδου και ο αλλος 125. 

 

Αυτος που εχει τη μια ιδιοκτησια στον οροφο θελει να την μεταβιβασει μαζι με τα χιλιοστα του επι του οικοπεδου στον Αλλον που εχει τα υπολοιπα..

 

Οι αυθαιρεσιες οπως ειπα βρισκονται στον κοινοχρηστο χωρο , αρα λοιπον γινεται μια κοινη δηλωση για τα κοινοχρηστα, και μια ξεχωριστη για την ιδιοκτησια αυτου που μεταβιβαζει..

 

κανω καπου λαθος?

 

ευχαριστω  

Link to comment
Share on other sites

ο 125  αν δεν έχει αυθαιρεσίες παίρνει κανονικά βεβαίωση και μεταβιβάζει την ιδιοκτησία του, εφόσον υπάρχει σύσταση δεν ασχολείσαι με τις αυθαιρεσίες των κοινοχρήστων...μετά αν θέλει ο 875 που θα έχει παρει και τα 125 ας τακτοποιήσει με μια δήλωση τα κοινόχρηστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.