Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

Προσπαθώ να κλείσω μια υπόθεση με τον 4178 σε μία οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστό 25% επί του οικοπέδου. Έχει αυθαίρετη επέκταση (περίπου 15 τ.μ.) προς το οικόπεδο + κάτι πέργκολες και bbq (κοινόχρηστο χώρο βάση σύστασης) όπου τακτοποιώ και δεν μου έχει φέρει συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών μέχρι τώρα ενώ έχει πληρώσει όλο το πρόστιμο. Όπως καταλαβαίνετε έχω κρατήσει τη δήλωση σε κατάσταση 'υπαγωγή' μέχρι να μαζέψω όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και κυρίως τη συναίνεση που μου διαβεβαίωνε ότι θα μου φέρει. 

Σήμερα λοιπόν ήρθε στο γραφείο ο άλλος ιδιοκτήτης της διπλανής ιδιοκτησίας και μου ζητάει τα ρέστα για την τακτοποίηση (πως μου λεει έκανες δήλωση χωρίς συναίνεση) γιατί δεν δίνει συναίνεση και την πάει στα δικαστήρια (θέλει κατεδάφιση γιατί έχουν πλακωθεί).

Εγώ του είπα ότι δεν έχω κλείσει ακόμα καμία δήλωση (ούτε περαίωση έχω κάνει ούτε βεβαίωση έχω δώσει) και περιμένω τα δικαιολογητικά από τον πελάτη μου και ότι μπορώ να κάνω τακτοποίηση ανα οριζόντια ιδιοκτησία εφόσον έχω τα δικαιολογητικά.  

Πως λέτε ότι πρέπει να κινηθώ? Συναίνεση δεν δίνει ποτέ ο άλλος ιδιοκτήτης και έκανε καταγγελία στην πολεοδομία για τα αυθαίρετα που είναι στη δήλωση 4178 και θέλει να την ακυρώσει. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

 ειδες το 98 παρ. 5 του 4495??

[και μην εμπιστευεσθε οταν   σας λενε ...."εχω συναινεση"....  "θα εχω συναινεση"......  "τι λες τωρα που δεν θα εχω συναινεση"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2018 at 5:47 ΜΜ, Angelos2017 said:

.............

Εγώ του είπα ότι δεν έχω κλείσει ακόμα καμία δήλωση (ούτε περαίωση έχω κάνει ούτε βεβαίωση έχω δώσει) και περιμένω τα δικαιολογητικά από τον πελάτη μου και ότι μπορώ να κάνω τακτοποίηση ανα οριζόντια ιδιοκτησία εφόσον έχω τα δικαιολογητικά.  

..........

 

Κακώς βιάστηκες και υπέβαλες τη δήλωση χωρίς να έχεις στη διάθεσή σου ΟΛΑ τα αναγκαία δικαιολογητικά κ.λπ.

H έντονη γραμματοσειρά τροποποιήθηκε.

yian

Κανόνες Συμμετοχής

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2018 at 8:43 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

Κακώς βιάστηκες και υπέβαλες τη δήλωση χωρίς να έχεις στη διάθεσή σου ΟΛΑ τα αναγκαία δικαιολογητικά κ.λπ.

H έντονη γραμματοσειρά τροποποιήθηκε.

yian

Κανόνες Συμμετοχής

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.

 

Αν το  IQ είναι μαρουλιού,  τι να πει κανείς….. 

Βαριέμαι να το γράψω στα υπόλοιπα που πήγε και διόρθωσε ο έξυπνος διαχειριστής!!!!!! 

Γειά χαραντάν…..

 

yian

Κανόνες Συμμετοχής

2. Αναρτούμε ουσιώδη μηνύματα.

  • Οι τίτλοι των θεμάτων όπως και το κείμενο των δημοσιεύσεων πρέπει να είναι περιγραφικά, ουσιώδη και να συνεισφέρουν στην συζήτηση.

 

 

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

DimitriGM λες να το περάσω στον 4495 και να πάρω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι η οριζόντια ιδιοκτησία επεκτάθηκε από τον χρόνο ανέγερσης της οικοδομής? Το είχα σκεφτεί αυτό αλλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τίποτα... είχα ενδιασμούς αν όντως είχε γίνει εκ κατασκευής αλλά τελικά το βρήκα σε αεροφωτογραφία της εποχής της κατασκευής που δείχνει το κτίριο όπως είναι σήμερα με την αυθαίρετη προσθήκη αρα όντως είχε γίνει έτσι. Αλλωστε το βεβαιώνει με υπεύθυνη δήλωση η ιδιοκτήτρια οπότε μια χαρά. Την πέρασα στον 4495 και την κλείνω κανονικά. Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε μια περίπτωση που έχω, ένας ιδιοκτήτης έχει  τρεις Ο.Ι. (Ι1, Ι2 και Ι3)καταστήματα που έχουν ενοποιηθεί σε ένα κατάστημα. Γι αυτή συνένωση έχει γίνει  ενημέρωση  στην πολεοδομία παλαιότερα. Στη μια Ο.Ι. (Ι2) κατάστημα από τα τρία έχει γίνει εσωτερική σκάλα και ασανσέρ και έτσι υπάρχει επικοινωνία (του ενιαίου καταστήματος)  με το υπόγειο  εσωτερικά, το οποίο υπόγειο είναι Ο.Ι. (Υ1) και ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη. Έχω δηλώσει με τον Ν.4178 μια πολεοδομική παράβαση ( 1 Φ.Κ.) της παρ.5.α του άρθρου 18 για την παράβαση αυτή. Έχω όμως και κάποιες μεταβολές ανοιγμάτων στην  άλλη Ο.Ι.  κατάστημα  (Ι3)  καθώς και στην εξωτερική πόρτα του υπογείου (Υ1). Μπορώ να εντάξω στον ίδιο αναλυτικό προϋπολογισμό αυτές τις παραβάσεις δηλ. με το ίδιο Φ.Κ.;

 

Edited by karvag2018
Link to comment
Share on other sites

εχεις  αδεια και  συμβολαια  για τρεις ανεξαρτητες ΟΙ  στο ισογειο συν μια στο υπογειο.

Εχεις νομιμη  λειτουργικη συνενωση των καταστηματων μετα απο αδεια.

Καθε ΟΙ δηλωνεται ξεχωριστα.

Η σκαλα/ασσανσερ "χρεωνεται" στο καταστημα όπου εγινε

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εχεις  αδεια και  συμβολαια  για τρεις ανεξαρτητες ΟΙ  στο ισογειο συν μια στο υπογειο.

Εχεις νομιμη  λειτουργικη συνενωση των καταστηματων μετα απο αδεια.

Καθε ΟΙ δηλωνεται ξεχωριστα.

Η σκαλα/ασσανσερ "χρεωνεται" στο καταστημα όπου εγινε

 

 

Ναι υπάρχει σύσταση και η λειτουργική συνένωση  έχει αποτυπωθεί παλαιότερα σε μια άδεια νομιμοποίησης. Απλώς το ερώτημά μου είναι σχετικά με το αν θα βάλω και δεύτερο αναλυτικό σε ξεχωριστό Φ.Κ. μιας και αυτό δεν φαίνεται καθαρά στην εγκύκλιο 3 Παράρτημα 1 #36.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.