Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Σ ευχαριστώ.

Το τελευταίο το σκέφτηκα, αλλά με κολλάει ότι παίζει η 4 να είναι δρόμος-δουλεία διόδου 

και ψάχνω να το ξεκαθαρίσω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση.

 

Ακίνητο εντός σχεδίου πόλεως με πράξη εφαρμογής, έχει χωρισθεί  σε δύο  κάθετες (τμήμα α & β) 

λίγο πριν την  28-7-11 και οι δύο κάθετες ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Στο τμήμα (α) έχει κατασκευασθεί κτήριο κατοικίας ενώ το τμήμα (β) παραμένει αδόμητο.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να πωλήσει μόνον το τμήμα (β) (αδόμητη κάθετη).

Σε αυτή την περίπτωση εκδίδω κατά τα γνωστά βεβαίωση αδομήτου για το τμήμα (β) ανεξαρτήτως

του ότι υπάρχει ένας και μοναδικός ιδιοκτήτης;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη προσοχη στη βεβαιωση του 651  για τον υπολοιπομενο σδ. που θα δοσεις.

 

με βαση το αρθρο 25, επειδη ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης,

οι αυθαιρετες κατασκευες στην μια καθετη

αφαιρουνται απο την αλλη

 

υγ

και...ξεχασα

 

καλωσορισες... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω ένα κτήριο στο οποίο έχει γίνει σύσταση Κ.Ι , και στο κάθε «νέο» κομμάτι έχουν γίνει αυθαιρεσίες. Εγώ ενδιαφέρομαι για τακτοποίηση μόνο στη μία κάθετη ιδιοκτησία.  Σε περίπτωση που η σύσταση έγινε μετά το 28.07.2011 , πρέπει να τακτοποιηθούν και οι δύο κάθετες σαν ένα ενιαίο γήπεδο με κτίσμα; Να πω εξαρχής πως  δεν έχω κάνει αυτοψία, ούτε ο ιδιοκτήτης μου χει δώσει ακόμα τα συμβόλαια κ τα σχέδια για να γνωρίζω λεπτομέρειες, είμαι ακόμα στο στάδιο να μου στείλει τα σχέδια και να δώσω προσφορά. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις συσταση μετα τον Ιουλιο του 2011,

σημαινει οτι  εχουν ηδη τακτοποιηθει οι αυθαιρεσιες.

 

αρα

 

ό,τι βρεις θα ειναι "νεες"

 

αρα

παιρνεις τα εγγραφα

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Σύσταση μετά το 2011 σημαίνει απαίτηση βεβαίωσης νομιμότητας μηχανικού κατά τη σύνταξη.

Άρα κάποιο λάκο έχει η φάβα...

Η οι αυθαιρεσίες τακτοποιήθηκαν, ή έγιναν μετά, ή έχεις μαϊμού βεβαίωση άρα πάπαλα το συμβόλαιο ή...

ψαξτο καλύτερα και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η σύσταση Κ.Ι έγινε «αυτόματα» λόγω αποδοχής κληρονομιάς. Ο αποθανών κληροδοτούσε στο κάθε αδερφό από μισό σπίτι, οπότε δε χρειαζόταν βεβαίωση από μηχανικό. Τουλάχιστον έτσι μου είπε μία δικηγόρος. 

      Η δεύτερη απορία μου είναι , θεωρώντας νόμιμη τη σύσταση , επειδή πρόκειται για ένα σπίτι προ 75, με μικρές παραβάσεις, μπορώ με κάποιο τρόπο αντί να πληρώσει ο κάθε αδερφός από 500 (για προ 75) + 500 μικροπαραβάσεις να θεωρούσα ενιαίο το οικόπεδο. Πιστεύω πως δε μπορώ, αλλά γι αυτό απευθύνομαι σε εσάς, ως πιο έμπειροι που είστε. Πελάτης είναι ο ένας αδερφός ,αλλά αν με ένα χιλιάρικο, τακτοποιούσαν τις αυθαιρεσίες τους και οι δύο θα έκανα καλή εντύπωση..... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα,

       σε διώροφο, δύο κατοικίες ανά όροφο με σύσταση ιδιοκτησιών που περιγράφει στον μελλοντικό όροφο Β' 4 κατοικίες με εμβαδόν και χιλιοστά χωρίς να προσδιορίζει θέση ή να συνοδεύεται από σχέδια κάτοψης, έχει κατασκευασθεί εξώστης στην οροφή του Α' ορόφου (τωρινό Δώμα) που δεν περιγράφεται στην οικοδομική άδεια.

Η αυθαιρεσία δηλώνεται

1. από τον έναν ιδιοκτήτη του μελλοντικού Β' ορόφου και συνυπογράφουν οι άλλοι τρεις με μία Δήλωση του Ν.4495/17

2. με 4 Δηλώσεις του Ν.4495/17, μία από κάθε ιδιοκτήτη

3. μία Δήλωση του Ν.4495/17 από όλους τους ιδιοκτήτες ως κοινόχρηστο αφού είναι τμήμα του σημερινού Δώματος

Έχετε δει κάπου να διευκρινίζεται κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.