Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α05] Εξ΄ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ελπίζω να μην επαναλαμβάνω παλαιότερες ερωτήσεις απλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας!

 

Μου έτυχε περίπτωση αυθαίρετης κατοικίας σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου. Το συνολικό εμβαδόν του οικοπέδου είναι 4000 τ.μ. και είναι διαιρεμένο σε τρεις ιδιοκτησίες, μία 2.000 τ.μ. (τεσσάρων ιδιοκτητών) και 2x1.000 τ.μ.. Στο τοπογραφικό που επισυνάπτεται με το συμβόλαιο (ημερομηνία έκδοσης 1983) υπάρχει πίνακας που αναφέρει τους όρους δόμησης και δίνει ποσοστό κάλυψης 2,5% επί του συνόλου (50 τ.μ.) στον ιδιοκτήτη μίας εκ των δύο μικρών ιδιοκτησιών. 

Το ακίνητο που καλούμαι να τακτοποιήσω ξεκίνησε να χτίζεται με κανονική άδεια (σύμφωνα με την καθορισμένη κάλυψη) αλλά η άδεια ανακλήθηκε αφού οι ιδιοκτήτες του μεγάλου τεμαχίου είχαν εξαντλήσει την επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου.  

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Για να είμαι καθόλα νόμιμος πρέπει να εξασφαλίσω προσύμφωνο από το 100% των ιδιοκτητών; (Διαβάζοντας το παρόν νήμα καταλαβαίνω ότι αυτό είναι το σωστό.)

Και δεύτερη ερώτηση είναι: Πρέπει οπωσδήποτε να τακτοποιήσω το κτήριο για 30 χρόνια ή μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση άδειας, εντός τριών ετών όπως προβλέπεται από τον παρόν νόμο;

 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός... 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το 1983 επιτρεπονταν η συσταση καθετης στα εκτος σχεδιου

 

να δοσεις λεπτομερειες ποιος εχτισε αυθαιρετα

και τι θες να τακτοποιήσεις

και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία όλοι έχουν κτίσει παρανόμως. Ας γίνω όμως πιο σαφής...

 

1) Οι ιδιοκτήτες του μεγάλου τμήματος του οικοπέδου (2000 τ.μ.) έχτισαν πρώτοι με υπέρβαση των τετραγωνικών που τους αντιστοιχούσαν με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η έκδοση οικοδομικής άδειας για κτήριο στα άλλα δυο τμήματα.

2) Στην έκταση των 1000 τ.μ. υπάρχει ακόμη μία αυθαίρετη κατοικία (για την οποία δε γνωρίζω άλλα στοιχεία).

3) Ο πελάτης μου, ιδιοκτήτης της άλλης έκτασης 1000 τ.μ., (χωρίς να ξέρει ότι δεν μπορεί να εκδώσει άδεια) ξεκίνησε τη διαδικασία το 1992 αλλά η άδεια ανακλήθηκε, λόγω της παραπάνω παρανομίας. Παρόλα αυτά συνέχισε στην κατασκευή της κατοικίας, ακολουθώντας όμως τα δεδομένα της άδειας. Αυτή τη στιγμή είναι η μοναδική παράνομη κατασκευή, μαζί με μία μικρή αποθήκη, που υπάρχει στην έκταση του πελάτη μου.

 

Εγώ κλήθηκα να "τακτοποιήσω" την παραπάνω κατοικία, μαζί με την αποθήκη. Μελέτησα το συμβόλαιο και το τοπογραφικό διάγραμμα που το συνοδεύει, τα οποία δηλώνουν ρητά την ύπαρξη όρων δόμησης για κάθε μία από τις ιδιοκτησίες. Και η ερώτησή μου είναι: Μήπως κακώς ανακλήθηκε αρχικά η άδεια του πελάτη μου και αν είναι δυνατόν να επανεκδοθεί μέσα από το ν. 4178. Από την άλλη αν κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια ανακλήθηκε για λόγους διαφορετικούς από ψευδή στοιχεία ή αναληθή αποτύπωση, μπορεί να "επανέλθει".

Εξέτασε πρώτα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεται με οποιαδήποτε διάταξη ότι το προσύμφωνο πρέπει να γίνει μέχρι λήξη του 4178 ή όχι?

Mιας και δεν απαντήθηκε το ερώτημα το επαναφέρω καθώς ίσως δεν έγινε αντιληπτώ το ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ!

 

Εν ολίγοις και για να μην σας κουράζω...

δήλωση σε εξ αδιαρετου ΜΠΟΡΟΥΜΕ να την κάνουμε και χωρίς προσύμφωνο, αρκεί να αναφέρουμε ότι αυτό ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να προσκομιστεί σε μελλοντικό χρόνο.

 

Αυτό διαπίστωσα και το μοιράζομαι μαζί σας απλά για να δω τις όποιες αντιδράσεις.

Τρίπλα του νόμου (ως συνήθως) για να ξεκολλήσουν τα κολλημένα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η αναφορά στην Εγκύκλιο λέει:

∆εν  προβλέπεται  στις  διατάξεις  του  νόµου  περιορισµός  ως  προς  το  χρόνο
σύνταξης του συµβολαιογραφικού προσυµφώνου, δηλ. αυτό µπορεί να έχει συνταχθεί είτε
προ, είτε µετά την ισχύ του ν. 4178/13, αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναφέρονται
οι προϋποθέσεις της διάταξης. 

 

δεν εννοεί την κατάθεση, αλλά την σύνταξη του προσυμφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Λέει και μετά την ισχύ του 4178/2013, που είναι ο Φλεβάρης του 2015 και λέει πως σε κάθε περίπτωση να αναφέρονται οι προϋποθέσεις της διάταξης.

 

Άμα συνταχθεί μετά πως θα κατατεθεί πριν;

 

Και γιατί να αναφέρω τις προϋποθέσεις της διάταξης εάν καταθέσω το προσύμφωνο! απλά το καταθέτω.

 

Νομίζω πως σαφέστατα κάτι θέλει να πει απλά δεν το λέει ανοιχτά.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς του νόμου είναι η πρώτη μέρα εφαρμογής του,

ήτοι 08.08.2013.

 

Η άλλη είναι η καταληκτική ημερομηνία ισχύος ενός νόμου.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στον νόμο (Α11 παρ.6iv) λέει: "...εφόσον συνυποβληθεί μετά των λοιπών δικαιολογητικών..."

 

Άρα συμπεραίνω ότι εκτός των άλλων δικαιολογητικών που πρέπει να ανέβουν στο σύστημα μέσα σε 6 μήνες από την πληρωμή του προστίμου (κάπου το έλεγε αυτό αλλά που???),

θα πρέπει να ΣΥΝΥΠΟΒΛΗΘΕΙ και το προσύμφωνο.

 

Άρα, ναι μεν "δήλωση" μπορεί να γίνει χωρίς το προσύμφωνο ΤΩΡΑ, αλλά απαιτείται να προσκομιστεί κατά το ανέβασμα των αρχείων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.