Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1] το αρθρο 5 αφορα τα εκτος σχεδιου

 

2] καλυτερα να  θεσεις τοπροβλημα   για να απαντησουμεεπι πραγματικου...

 

3] Με το αρθρο 5 κανουμε προσυμφωνο  συστασης και διανομης

 

[με την καθετη δεν δημιουργουνται "ανεξαρτητα και  αυτοτελη τμηματα"

δεν απαιτειται να εχουν ολα προσωπο σε δρομο...ουτε εχουν σχεση με την αρτιοτητα..

Απλα "διανεμεται" το δικαιωμα δομησης σε διαφορα "τμηματα" στο ιδιο γηπεδο...που δειχνονται με εστιγμενη.

Η συσταση καθετης, δεν ειναι "κατατμηση"]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ για βοήθεια.

 

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο που πριν από ένα χρόνο μπήκε εντός σχεδίου έχουν κτιστεί δύο οικίες:

 

α) μια ισόγεια οικία 85 τμ του 1967 με ΟΑ που έχει διάφορες αυθαιρεσίες (την κληρονόμησε η αδερφή από τον μπαμπά της), και 

β) μια δεύτερη ισόγεια κατοικία 54 τμ που χτίστηκε και αυτή με ΟΑ του 1988 που έχει και αυτή τις δικές τις αυθαιρεσίες (την έκτισε ο αδερφός της στο υπόλοιπο του οικοπέδου με ΟΑ στο όνομά του),

 

Τα κτίσματα αυτά ανήκουν εξ' αδιαιρέτου στα δύο αδέρφια λόγω ανυπαρξίας σύστασης, αφού παλιά ήταν εκτός σχεδίου και έτσι δηλώνονται στα Ε9 των αδελφών.

 

Είχαν δηλωθεί στο Ν.4014 σαν δύο διαφορετικές δηλώσεις με τους δύο συγκύριους στην καθεμία (γιατί τότε γινόταν) και με πληρωμένο το παράβολο  μεταφέρθηκαν στο Ν.4178.

 

α) Χρειάζεται προσύμφωνο;

β) Με πιο ποσοστό υπολογίζεις σε κάθε κτίσμα τους αυξητικούς συντελεστές των τετραγωνιδίων στο νέο νόμο, αφού το ένα κτίσμα είναι κτισμένο με εντελώς άλλους όρους δόμησης από το άλλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μου δώσει τα φώτα του.

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

ξαναδες τα συμβολαια της αδελφης, που κληρονομησε την οικια των 85 τμ...

 

και του αδελφου που εχτισε στο υπολοιπο του οικοπεδου [γηπεδου] με δικη του αδεια....

 

αυτα εγιναν πριν το 1992

και μεχρι  τοτε επιτρεπονταν η συσταση καθετης..

 

Απο την περιγραφη σου...δεν μοιαζει σαν "εξ αδιαιρετου"

 

Αλλά, αν ειναι  "εξ αδιαιρετου"...πας με το αρθρο 5 με προσυμφωνο κλπκλπ

ίσως χρειαστει να διορθωθουν τα Ε9...θα δουμε πώς θα παει...

 

[για το β' δξ...]

Link to comment
Share on other sites

 

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο που πριν από ένα χρόνο μπήκε εντός σχεδίου έχουν κτιστεί δύο οικίες:

 

 

α) Χρειάζεται προσύμφωνο; (απάντησε ο Δημήτρης στο ερώτημα)

β) Με πιο ποσοστό υπολογίζεις σε κάθε κτίσμα τους αυξητικούς συντελεστές των τετραγωνιδίων στο νέο νόμο, αφού το ένα κτίσμα είναι κτισμένο με εντελώς άλλους όρους δόμησης από το άλλο; ( η σύγκριση των αυθαιρεσιών γίνεται με τα εγκεκριμένα μεγέθη των οικοδομικών αδειών και οι συντελεστές υπερβάσεων στους παρανομαστές τους, λαμβάνουν υπόψη τους σημερινούς ισχύοντες όρους δόμησης της περιοχής.)

Μένει να ξεκαθαρίσει αν πράγματι μιλάμε για εξ αδιαιρέτου, ή για τμήματα καθέτων ιδιοκτησιών όπως πολύ σωστά προανέφερε ο Δημήτρης

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να ευχαριστήσω dimtris GM kai pavlos33 για τις απαντήσεις.

 

Ιστορικό οικοπέδου (διόρθωση)

 

Αρχικά είχε αγοραστεί ένα οικόπεδο από τον πατέρα τους και κάποιον φίλο του εξ αδιαιρέτου 50-50. Στο μισό αυτού του οικοπέδου χτίστηκε η κατοικία του 1967 από τον πατέρα. Το 1977 τα 3 παιδιά (πεθερός μου, αδερφή , και αδερφός) αγόρασαν από τον φίλο του πατέρα τους το μισό του δηλαδή 1/6 ο καθένας (σύνολο 3/6=1/2). Στη συνέχεια ο πεθερός μου έκτισε την κατοικία του το 1988 με ΟΑ λαμβάνοντας υπόψη το κτίσμα του 1967 που φαίνεται και στην άδεια (με μέγιστη δόμηση τότε 150 τ.μ. στα 1200 τ.μ οικοπέδου). Το 2003 πέθανε ο πατέρας και άφησε στα τρία παιδιά του ότι του ανήκε, δηλαδή το μισό οικόπεδο και το κτίσμα του 1967 με αποδοχή κληρονομιάς.

Τέλος το 2005 που η περιοχή είχε μπει στο σχέδιο (και είχε συμφέροντες όρους δόμησης) έκαναν διανομή τα αδέλφια και ο άλλος αδερφός αγόρασε το μερίδιό του (1/3) από τον πεθερό μου και την αδερφή του έκανε κατάτμηση οικοπέδου και έκτισε με δική του άδεια. Βλέποντας την διανομή που έκαναν το 2005 είδα ότι πλέον "παραμένουν συγκύριοι σε μικρότερη κοινωνία" κατά 1/2 ο καθένας στο εναπομείναν οικόπεδο "και στο οποίο υπάρχουν οι ανωτέρω αναφερόμενες και λεπτομερώς περιγραφόμενες ισόγειες προκατασκευασμένες οικίες είναι πεπαλαιωμένες και θα κατεδαφιστούν" πράγμα το οποίο δεν έγινε φυσικά.

Το οικόπεδο 50-50. Οι κατοικίες τι ποσοστό; μάλλον 50-50 υποθέτω αφού τις συμπεριλαμβάνει στην περιγραφή λεπτομερώς.

 

Κάθε σχόλιο δεκτό.

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να λεει

"συγκυριοι σε  μερικοτερη κοινωνια ...οχι μικροτερη" ...στο  "εναπομειναν οικοπεδο"

 

 

δες τον  συμβ/φο

υπαρχει πιθανη περιπτωση συστασης καθετης

 

θα σου πει αυτος...

και αναλογα  πραττεις..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

όχι πρόκειται μόνο για:

 

"ΔΙΑΝΟΜΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΑΞΙΑΣ

.......ΕΥΡΩ,.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΔΟΥ (ΜΙΚΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)

.......ΕΥΡΩ

ΑΞΙΑ ΜΕΡΙΔΊΟΥ ΕΞΕΡΧΟΜΈΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ"

..... ΕΥΡΩ

 

Την διανομή την έχω στα χέρια μου και δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησιών μέσα (και όντως γράφει μερικότερη) . Θέλουν να πληρώσει ο καθένας του δικού του σπιτιού τα πρόστιμα και μετά να κάνουν σύσταση. Μίλησα με την συμβολαιογράφο και μου εξήγησε ότι όλα είναι 50-50 (οικόπεδο, κτίσματα).

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ακυρώσω τις δύο δηλώσεις που μετέφερα και να κάνω μια καινούρια εξ'αδιαιρέτου; (παναγία μου...και αυτά που έχουν ήδη πληρωθεί ;)

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Σε γηπεδο εκτος σχεδιου ιδιοκτητης κατασκευασε διοροφη οικοδομη το 1984. Σημερα εχουν γινει καποιες προσθηκες κατεπεκταση και ενδιαφερεται για νομιμοποιηση. Το γηπεδο ειναι 800 τ.μ περιπου. Σε τμημα του ισογειου του υπάρχοντος κτιρίου λειτουργεί καταστημα βενζιναδικο και τμήμα του γηπεδου λειτουργει σαν βενζιναδικο. Το ερωτημα είναι εκτος απο νομιμοποιηση και συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων στο υπάρχον κτιριο, μπορεί να γίνει και συσταση καθετων ιδιοκτησιων στο γηπεδο συμφωνα με το αρθρο του 4178 ωστε να δημιουργηθουν 2 καθετες ιδιοκτησιες? Ισχυει οτι για να γινουν κάθετες ιδιοκτησίες θα πρέπει να υπάρχουν 2 κτίρια με αυθαίρετες κατασκευες??? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω στην ερώτηση:  πρέπει να ακυρώσω τις δύο δηλώσεις που μετέφερα και να κάνω μια καινούρια εξ'αδιαιρέτου;

Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει πριν εκπνεύσει η προθεσμία του 1ου εξαμήνου.

Στην περίπτωση που θέλω να διατηρήσω τις δύο δηλώσεις, ποια τετραγωνικά θα λάβω υπόψιν μου για τον προσδιορισμό της κατηγορίας των αυθαιρέτων;

θα λάβω και του διπλανού κτίσματος που κτίστηκε με άλλη άδεια; 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόστιμο για ένα αγροτεμάχιο εξ'αδιαιρέτου εκτός σχεδίου που ανήκει σε 3 ιδιοκτήτες. έχει άδεια που δεν έχει τηρηθεί, δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Τα κτίσματα είναι σε άλλες θέσεις και πολύ μεγαλύτερα. Και οι 3 ιδιοκτήτες θέλουν να τα τακτοποιήσουν. Απορίες:

1) Μπορώ να κάνω ξεχωριστές δηλώσεις για τον καθένα, δηλαδή 3 αντί για 1 (έτσι επιθυμούν οι ιδιοκτήτες); 

2) Μπορώ να θεωρήσω ότι το ακίνητο δεν έχει άδεια αφού δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα;

3)Στον υπολογισμό ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ θα υπολογίζω τα τμ αυθαιρεσίας κάθε ιδιοκτήτη/ εγκεκριμένα τμ. άδειας(και των τριών)

4) Στον υπολογισμών των ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ θα υπολογίσω: τμ αυθαιρεσίας ιδιοκτήτη/τμ σημερινού συντελεστή δόμησης αγροτεμαχιου

5) Χιλιοστά δεν βάζω γιατί δεν έχει σύσταση;

Υ.Σ έχουν συμφωνήσει να κάνουν το προσύμφωνο και να χωρίσουν τις ιδιοκτησίες τους

Παρακαλώ την βοήθεια σας!!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.