Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α05] Εξ΄ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


Recommended Posts

ομως,

 

αν το 1980 ειχαν αγοράσει "αυτοτελη τμηματα" - οπως λες-

τοτε στην ΠΕ επρεπε να τους αποδοθουν - σε καθε  εναν - αυτοτελη  οικοπεδα ..με βαση το εμβαδον του   καθε   τμηματος

διοτι η αγορα ειχε γινει πριν την κρισιμη ημερομηνια του 1982...

Αρα, μαλλον ειχαν αγορασει εξ αδιαιρετου..

Θα το δεις  αν ειναι  σωστο ή λαθος.

 

Ως προς το θεμα σου

Και αφου θεωρησουμε οτι η ΠΕ ειναι σωστη και εχει μεταγραφει...

Απο την ΠΕ εχει αποδοθει σε διαφορους ενα οικοπεδο εμβαδου...

με διαφορα αυθαιρετα μεσα σε αυτο...

Αποδοχη κληρονομιας θα κανεις με βαση την ΠΕ

 

δλδ  ποσοστο επι οικοπεδου και ενα αυθαιρετο κτισμα...

[για την αποδοχη δεν απαιτειται τακτοποιηση]

Και, επειδη ειστε εντος σχεδιου,

μετα, αν  συμφωνειτε ολοι,  μπορειτε να  πατε με το αρθρο 11/δ/iv....

 

αλλως παραμενετε "εξ αδιαιρετου"....

 

Καλημέρα Δημήτρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

δύο ερωτήσεις ακόμη πάνω σε αυτό που μου απάντησες:

 

1) Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ για την ημερομηνία προ 1982 που μου είπες; Δηλαδή αν είχαν αγοράσει προ 1982 θεωρείται ότι είναι  αυτελή και δε χρειάζεται να γίνει κάθετη μεταξύ τους; (από ότι βλέπω στο συμβόλαιο αγόρασε 200 τ.μ. με ποσοστό επί του συνολικού οικοπέδου)

 

2) Γιατί η συμβολαιογράφος έχει κολλήσει και λέει ότι δε μπορεί να κάνει αποδοχή ισχυριζόμενη ότι είναι εξ' αδιαιρέτου;;; (φαίνεται στην ΠΕ και στο κτηματολόγιο ότι το οικόπεδο ανήκει σε ένα μεγαλύτερο τμήμα).

 

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by EveX
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

σε οικοπεδο εντοσ οικισμου υπαρχουν δυο γειτονικα κτιρια με οικοδομικες αδειες Α & Β. οι συνιδιοκτητες ειναι τρεισ εξ αδιαιρετουστο οικππεδο και στα κτιρια με ποσοστα 25% 37,5% 37,5%.

θελουν να δημιουργησουν οριζοντιες και καθετεσ ιδιοκτησιες. 

θα βγαλω μια βεβαιωση μετα τρια ονοματα με τα ποσοστα τουσ?

πωσ θα πληρωσουν τις αυθαιρεσιες που εντοπιστηκαν κατα την αυτοψια? ειναι και οι τρεισ συμφωνοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνεις μία δήλωση τακτοποίησης των αυθαιρεσιών. Το πώς θα πληρώσουν είναι δικό τους θέμα. Είτε βάσει ποσοστών τους, είτε βάσει χρήσης, είτε με κλήρο, είτε .....

 

Μετά, εσύ θα βγάλεις μία βεβαίωση για όλο το οικόπεδο, εκτός και αν ο συμβολαιογράφος ζητήσει τόσες βεβαιώσεις όσες και οι ΟΙ που ΘΑ γίνουν, οπότε πράττεις αναλόγως, κάνοντας σε κάθε μία βεβαίωση μνεία την αρχική σου τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

δύο ερωτήσεις ακόμη πάνω σε αυτό που μου απάντησες:

 

1) Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ για την ημερομηνία προ 1982 που μου είπες; Δηλαδή αν είχαν αγοράσει προ 1982 θεωρείται ότι είναι  αυτελή και δε χρειάζεται να γίνει κάθετη μεταξύ τους; (από ότι βλέπω στο συμβόλαιο αγόρασε 200 τ.μ. με ποσοστό επί του συνολικού οικοπέδου)

 

2) Γιατί η συμβολαιογράφος έχει κολλήσει και λέει ότι δε μπορεί να κάνει αποδοχή ισχυριζόμενη ότι είναι εξ' αδιαιρέτου;;; (φαίνεται στην ΠΕ και στο κτηματολόγιο ότι το οικόπεδο ανήκει σε ένα μεγαλύτερο τμήμα).

 

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1] αφορα τον υπολογισμο των εισφορων σε γη και χρημα. Θα  δεις τον ν 1337...

 

2] εχουν  αγορασει "εξ αδιαιρετου" με εκεινη την...παληα ...καλη  συνταγη...που εγραφαν τόοοτε..."τοσα χιλιοστα".. "που αναλογουν σε 200 τμ..."

 

Σημερα εχετε ποσοστα  εξ αδιαιρετου σε ενα οικοπεδο, οπως προεκυψε απο την ΠΕ.

Θα γινει αποδοχη 

και μετα -με την συμφωνη γνωμη ολων- θα γινει τακτοποιηση με το 11/δ/iv

 

δωσε στην συμβ/φο να διαβασει ...αυτο

 

http://www.michanikos.gr/files/file/426-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

 

και αυτο

 

http://www.michanikos.gr/topic/38142-Α03-Βεβαιώσεις-του-Ν417813/?p=665752

 

αν εξακολουθει να αρνειται....[@@$%%$#@@]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνεις μία δήλωση τακτοποίησης των αυθαιρεσιών. Το πώς θα πληρώσουν είναι δικό τους θέμα. Είτε βάσει ποσοστών τους, είτε βάσει χρήσης, είτε με κλήρο, είτε .....

 

Μετά, εσύ θα βγάλεις μία βεβαίωση για όλο το οικόπεδο, εκτός και αν ο συμβολαιογράφος ζητήσει τόσες βεβαιώσεις όσες και οι ΟΙ που ΘΑ γίνουν, οπότε πράττεις αναλόγως, κάνοντας σε κάθε μία βεβαίωση μνεία την αρχική σου τακτοποίηση.

eyxaristv!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω την παρακάτω περίπτωση….

 

Σε οικόπεδο όπου υπάρχουν 2 συνιδιοκτήτες, έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια (το 1988) στο όνομα του ενός (πατέρας) και ο άλλος (γιός) έχει χτίσει μια αυθαίρετη αποθήκη δίπλα (το 2006)…

 

Η άδεια του πατέρα λόγω καταγγελίας ανακλείται το 1992 (αναληθή στοιχεία)….ο γιός θέλει να τακτοποιήσει την αποθήκη που έκανε στο δικό του τμήμα μόνο…Σκέφτομαι να προβώ σε συμβολαιογραφικό προσύμφωνο με τον πατέρα και σύσταση καθέτου, δεδομένου ότι η κατάτμηση προϋποθέτει νομιμότητα για όλα τα κτήρια που βρίσκονται στο οικόπεδο….

 

Έτσι αρχικά γίνεται το συμβολαιογραφικό προσύμφωνο, όπου συναινεί και ο πατέρας για την σύσταση καθέτου και τακτοποιεί μόνο ο γιός, δίχως να χρειάζεται να τακτοποιήσει ο πατέρας…..

 

Τι γνώμη έχετε για αυτό, έχει λογική;;;;

 

Διαφορετικά θα πρέπει να γίνει δήλωση αυθαιρέτου και από τον πατέρα και στην συνέχεια κατάτμηση του οικοπέδου…Σε αυτή την περίπτωση όπου έχω ανάκληση αδείας λόγω υποβολής αναληθώς στοιχείων, θεωρώ ότι υπάρχει οικοδομική άδεια στο οικόπεδο ή όχι;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Link to comment
Share on other sites

με το προσυμφωνο θα  διδεται το δικαιωμα σε εναν να προχωρησει στην τακτοποιηση  σημερα

 

αλλά καποια στιγμη πρεπει να κανει τακτοποίηση και ο  αλλος

 

Μονον  με νομιμα ή τακτοποιημενα κτιρια   θα μπορει να γινει οριστικη  συσταση καθετης και διανομής...

 

 

ερωτημα,

αν εχεις οικοπεδο αρτιο και οικοδομησιμο...μπορεις να κανεις νομιμοποιηση????

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση όπου έχω ανάκληση αδείας λόγω υποβολής αναληθώς στοιχείων, θεωρώ ότι υπάρχει οικοδομική άδεια στο οικόπεδο ή όχι;;;;

 

 

Αν ανατρέξεις στις παρ. 6 κ 7 του άρθρου 23 ο νόμος διακρίνει τις περιπτώσεις που η ανάκληση έγινε λόγω αναληθών στοιχείων και περίπτωσης στην οποία η ανάκληση έγινε για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Στη πρώτη περίπτωση αναφέρεται η καταβολή προστίμου και υποβολή δικαιολογητικών του άρθρου 11. Εφόσον η άδεια έχει ανακληθεί είναι σαν να μην υπάρχει και συνεπώς στον υπολογισμό προστίμου θεωρώ πως θα πρέπει να υπολογίσεις χωρίς Ο.Α με συντελεστή 2.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το σκέφτηκα για νομιμοποίηση, ίσως και να μπορώ, αλλά είναι τσακωμένοι μεταξύ τους, πατέρας και γιος και δεν το βλέπω να προχωράει από την πλευρά του πατέρα (δεν παιζουν και φραγκα μου ειπε....)...τουλάχιστον να μου δώσει την συναίνεση για να τακτοποιήσει ο γιός....

 

Οπότε μπορώ αν κάνω το προσύμφωνο και με την συναίνεση του πατέρα να δηλώσει μόνο ο γιός και στην συνέχεια να προχωρήσω στην σύσταση καθέτου....Θα δηλώσω την αποθήκη, σαν να μην υπάρχει οικοφδομική άδεια στο οικόπεδο...σωστά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κάνεις νομιμοποίηση, απαντώντας και στο ερώτημα του Δημήτρη, αν το οικόπεδο είναι σήμερα άρτιο και οικοδομήσιμο θεωρώ πως είναι ιδανικό για σένα. Έστω ότι ρυθμίζεις την αποθήκη όπως λες. Το υπόλοιπο κτίριο είναι χωρίς άδεια ουσιαστικά. Άρα μετά πως θα προβείς σε σύσταση κάθετης αν δεν ρυθμιστεί;

Αν υποτεθεί ότι ρυθμίζεις ολόκληρο το κτίριο εξέτασε μήπως το πρόστιμο ξεπερνάει τις αμοιβές μελετών για την νομιμοποίησή του.

Στη περίπτωσή σου δεν μπορείς να πληρώσεις μόνο παράβολο για το κτίριο διότι η άδεια έχει ανακληθεί εξαιτίας αναληθών στοιχείων. 

Για το αν υπάρχει Ο.Α η απάντησή μου είναι αρνητική. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.