Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α05] Εξ΄ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


Recommended Posts

σε εξ αδιαιρέτου (χωρις καμια συσταση καθετου ή οριζοντιας ιδιοκτησιας), ο συντελεστης υπερβασης δομησης, υπολογιζεται στο συνολο του γηπεδου ή για καθε μεριδιο του καθε συνιδιοκτητη?

 

πχ, αν ειναι μεγιστη επιτρεπομενη δομηση 100, ο καθενας απο τους 2 συνιοδιοκτητες δικαουται 50τ.μ

τα ποσοστα θα υπολογιστουν για τον καθενα ξεχωριστα, βαζοντας στον παρονομαστη το 50 ή αθροιστικα και βαζοντας στον παρονομαστη το 100?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΣ.79

ΝΟΚ-ΑΡΘΡΟ 17 παρ.9 στ

 

στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσονται μόνον στα όρια του οικοπέδου ή του γηπέδου. 

 

 

sundance

ο συντελεστής υπέρβασης θα υπολογιστεί στο συνολικό σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου.

 

Αυτό που αναφέρεις (επιμερισμό επιφάνειας) έχει να κάνει με τους μειωτικούς συντελεστές για κύρια και μοναδική κατοικία ή ειδικές κατηγορίες (π.χ πολύτεκνοι) για όποιον από τους συνιδιοκτήτες δικαιούται.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση τελικά σαφής για την περίπτωση που θέλω να ρωτήσω, όσο και να διαβάζω δεν καταλαβαίνω. Δεν είμαι μηχανικός. Η περίπτωση είναι η εξής: Αγοράστηκε οικόπεδο εκτός σχεδίου (υπό ένταξη αυτήν τη στιγμή) στο Μικρολίμανο Κερατέας στο όνομα του συζύγου μου (ανήλικου τότε) και της ενήλικης ήδη τότε αδελφής του. Οι γονείς τους οικοδόμησαν αυθαίρετη οικία 63 τετραγωνικών με μικρότερους βοηθητικούς χώρους στο ημιυπόγειο. Ο σύζυγος δηλώνει στο Ε9 οικία 63τμ με ιδιοκτησία 50%. Θέλουμε να τακτοποιήσουμε την οικία αλλά δεν συναινεί η αδελφή γιατί τα αδέλφια δεν έχουν καλές σχέσεις. Πήρα στην πολεοδομία ανατολικής αττικής, αλλά μου είπαν εντελώς παράλογα να το αναθέσω σε μηχανικό και εκείνος θα βρει την απάντηση για αυτό που δεν ήξεραν αυτοί ως δημόσια υπηρεσία!!!!! Τελικά γίνεται να αναλάβουμε εμείς τα έξοδα τακτοποίησης και να τακτοποιήσουμε το σύνολο (ή το μισό; δεν φαντάζομαι να γίνεται αυτό γιατί είναι ένα ενιαίο σπίτι που χτίστηκε εξ ολοκλήρου χωρίς άδεια), ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ της συνιδιοκτήτριας; Δεν γνωρίζουμε αν εκείνη το δηλώνει ή όχι στο Ε9 της. Γίνεται να απαιτηθεί το ποσό της τακτοποίησης που αντιστοιχεί σε αυτήν; Είναι ευκολότερο να δηλώσει το σπίτι 100% ο σύζυγος και να το τακτοποιήσει έτσι, ώστε να αναγκαστεί εκείνη να έλθει σε κάποια συνεννόηση (αφού θα το έχει δηλώνει δικό του πχ. με βεβαίωση των γονέων ότι το έχτισαν γι' αυτόν;  Προτάθηκαν στην συνιδιοκτήτρια πολλές δυνατότητες, ρύθμιση από κοινού, εξαγορά μεριδίου, χώρισμα του σπιτιού, ανταλλαγή περιουσιακών στοιχείων, αλλά αρνείται τα πάντα γιατί ο σκοπός της είναι απλά να εμποδίσει τον αδελφό. Μπορούμε να κάνουμε κάτι ή να το θεωρήσουμε γκρεμισμένο από σήμερα και να τελειώνουμε; Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγγνώμη αν εμποδίζω την ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ επαγγελματιών.

Edited by harkal77
Link to comment
Share on other sites

αν δεν συμφωνει η "άλλη πλευρα" ...δεν μπορεις να κανεις τιποτε

 

Να πρεπει να δεις τον μηχανικο σου...

Θα σου πει ποιο ειναι "το μελλον" αυτου του γηπεδου μετα την ενταξη του στο σχεδιο...

διοτι μπορει  να γινεται  ολοκληρο  "κοινοχρηστος" χωρος

αρα ...το κτισμα σαν αυθαιρετο  και   γκρεμιζεται και δεν αποζημιωνεται...

Αλλοιώς, 

να κανετε καταγγελια

Θα ερθουν   τα προστιμα και στους δυο σας

 

Αν δεν συναινεσει και παλι...

 

 

θα πληρωσετε τα προστιμα και οι δυο σας

 

[το γινατι ...βγαζει ματι]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ, έχουν γίνει οι ενστάσεις το οικόπεδο παραμένει οικόπεδο από ότι κατάλαβα.... Δηλ. μόνο με καταγγελία, μονομερώς δεν τακτοποιούμε δηλαδή σε καμία περίπτωση; Ευχαριστώ, θα πάμε σε μηχανικό τότε, ηθελα να διερευνήσω τις δυνατότητες που έχουμε στην διάθεση μας, από ότι κατάλαβα λιγοστές τελικά.. (αν βγάζει λέει... μόνο που θα βγάλει και το δικό μας μαζί!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.  Σε αγροτεμαχιο αναδασμου  (περιπου 100στρεμ) υπαρχει οικισκος γεωτρησης τον οποιο και και εβαλα σε ρυθμιση (κατηγορια 3). Το αγροτεμαχιο ειναι εξ αδιαιρετου (το οποιο το ανακαλυψανε πριν μιση ωρα)  Ο πελατης μου εχει τα 3/4  και 1/4 ενας συγγενης του. Εγω στην τακτοποιηση σαν ιδιοκτητες εβαλα μονο τον δικο μου (100%).Το προστιμο το πληρωσε ο πελατης μου(ετσι και αλλιως θα το πληρωνε αυτος μιας και κανει αποκλειστικη χρηση της γεωτρησης). Τι κανω τωρα ειναι το ερωτημα μου. Να ζητησω αλλαγη στην δηλωση για να την διορθωσω? Να το αφησω ετσι? Θα εχω προβλημα  με τον συνιδιοκτητη;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορω σε αγροτεμαχιο να συστησω καθετες μονο οταν ολα τα κτισματα ειναι κτισμενα πριν την 28/7/2011. σωστα?

 

δηλαδη εαν ειναι νομιμο με αδεια αλλα το 2013 τοτε δεν μπορω ?

 

επισης εχω 2 κτισματα μπορω να συστησω 3 καθετες δηλαδη η μια να ειναι αδομητη?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

μπορω σε αγροτεμαχιο να συστησω καθετες μονο οταν ολα τα κτισματα ειναι κτισμενα πριν την 28/7/2011. σωστα?

με την διαδικασια του αρθρου 5  και μονον αν ειναι αυθαιρετα!!!!

 

δηλαδη εαν ειναι νομιμο με αδεια αλλα το 2013 τοτε δεν μπορω ?

οχι

 

επισης εχω 2 κτισματα μπορω να συστησω 3 καθετες δηλαδη η μια να ειναι αδομητη?

 

αν ειναι αυθαιρετα , μπορεις κατα τον νομο και την εγκ. 3 παρ. 8

δεν μπορεις κατα την ερμηνεια των συμβ/φων

 

για περισσοτερες πληροφοριες

 

desk help :smile: :smile: :smile:

Link to comment
Share on other sites

1. σε εξ αδιαιρέτου (χωρις καμια συσταση καθετου ή οριζοντιας ιδιοκτησιας) εντος σχεδιου, οπου θα γινει συσταση καθετου, απαιτειται προσυμφωνο για την υποβολη? (το αρθρο 5 μιλαει για εκτος σχεδιου και οχι εντος)

 

2. το διαγρμμα καλυψης θα αποτυπωνει ολο το ακινητο, ή την καθε ιδιοκτησια? (οπως θα ειναι μετα την συσταση καθετου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.