Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Έχω περίπτωση σε οικισμό με ζώνη 800 μ. , η οποία ίσχυε για πολλά χρόνια με απόφαση νομάρχη η οποία όμως δε δημοσιεύθηκε ποτέ σε ΦΕΚ.

 

Μέχρι το 2009 η πολεοδομία έδινε άδειες και οι συμβολαιογράφοι έκαναν συστάσεις κάθετων ιδιοκτησιών στα οικόπεδα εντός της ζώνης.

 

Το 2009 βγήκε Φ.Ε.Κ. το οποίο ανέτρεψε τα δεδομένα σε κάποιους οικισμούς αναιρώντας τη ζώνη των 800 μ. , θέτοντας όρια οικισμού, με αποτέλεσμα οικόπεδα με νόμιμα κτίσματα και σύσταση καθέτων να είναι εκτός οικισμού.

 

Στη δική μου περίπτωση, πρόκειται για οικόπεδο με τρία κτίσματα και σύσταση καθέτων.

 

Τα κτίσματα δεν έχουν πρόβλημα, καθώς έγιναν με οικοδομική άδεια.

 

Οι κάθετες όμως? Η σύσταση θεωρείται άκυρη?

 

1] τί  "περίπτωση" εχεις που δεν δημοσιευθηκε σε ΦΕΚ???  [αρα δεν ισχυει...]

 

2] με  ποια διαταξη νομου "εδινε" η πολεοδομια "αδειες" για συσταση καθετης???

 

αυτο που επετρεπε η πολεοδομια  -με εγκριση της επαε -  ηταν η διασπαση ογκου.

 

αυτο που σημερα εχει επαναληφει με τον 4315,πιό σωστα ως προς τους όρους και τον τροπο..με αποφαση του ΣΑ [νεο αρθρ. 6 του Δ 270]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι παράλογη η ιστορία που έγινε εδώ στην περιοχή μας...όμως έγινε!

 

Τη μεταφέρω όπως μου την επαλήθευσαν και από την τοπική πολεοδομία:

 

Με την ΤΑΔΕ απόφαση νομάρχη κάποιοι οικισμοί είχαν ως όρια οικισμού τη ζώνη των 800 μ. . Οι μηχανικοί έκαναν τα τοπογραφικά τους-τα αρχιτεκτονικά τους κλπ, πήγαιναν στην πολεοδομία, η πολεοδομία προχωρούσε στην έκδοση των αδειών, οι κατασκευαστές μοίραζαν τα οικόπεδα σε κάθετες, με κανονικότατες συστάσεις καθέτων ιδιοκτησιών, τα πουλούσαν, το υποθηκοφυλάκειο έκανε τις μεταγραφές κ.ο.κ. .

 

Το 2009 ανακαλύφθηκε (ή θυμήθηκαν δεν ξέρω) ότι σε κάποιους οικισμούς (νομίζω 9 στον αριθμό), η απόφαση νομάρχη δεν είχε δημοσιευθεί σε Φ.Ε.Κ. !!

 

Τότε λοιπόν είπαν ότι αυτοί οι οικισμοί δεν θα οικοδομούν εντός της ζώνης των 800 μ. , αλλά με όρια οικισμού.

 

Έτσι κάποιες ιδιοκτησίες που ήταν κοντά στα όρια της ζώνης (όπως του πελάτη μου) έμειναν στον αέρα, όχι σαν κτίσματα γιατί η πολεοδομία δεν τα θεωρεί αυθαίρετα, αλλά σαν κάθετες ιδιοκτησίες γιατί δεν αναγνωρίζονται πλέον από συμβολαιογράφους, υποθηκοφύλακα κ.λ.π. .

Το πρόβλημα είναι φυσικά ότι πλέον βρίσκονται εκτός οικισμού (απλά διευκρινίζω).

 

Η ερώτησή μου είναι, αν τελικά βγάλω άκρη νομικά με το αν η υφιστάμενη κάθετη είναι ως μη γενόμενη, μπορώ με την ένταξη στο 4178 (που ούτως ή άλλως χρειάζεται γιατί έχουν μικροαυθαιρεσίες) να κάνω σύσταση καθέτου για τα 3 κτίσματα σύμφωνα με το άρθρο 5?

 

Και αν μπορώ, πρέπει να πάρω έγκριση ΣΑ? (κάπως παράξενο μου ακούγεται ομολογώ!)

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση ρίξε μια ματιά στο συνημμένο αρχείο. Επίσης αν ο οικισμός ήταν πράγματι στάσιμος θα έπρεπε με απόφαση κοινοτικού συμβουλίου να έχει καθοριστεί το κέντρο του. Αλλιώς από που θα μετρούσαν για να υπολογίζουν την ακτίνα των 800 μ.?

ΦΕΚ 292 Δ-12.7.83 ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο σ' ευχαριστώ. Ο οικισμός βρίσκεται στο ΦΕΚ, 

 

θα με βοηθούσε να ξεκαθαρίσω τις ερωτήσεις σχετικά με το 4178, γιατί ως προς τον οικισμό τα πράγματα είναι δυστυχώς...δεμένα με κόμπο!!

Link to comment
Share on other sites

Να πάρουμε λίγο τα πράγματα με τη σειρά

Με δεδομένο ότι ο οικισμός είναι στάσιμος και αυτό δεν έχει αναιρεθεί με μετέπειτα οριοθέτηση οικισμού, η σύσταση κάθετης επιτρέπεται μόνο στην εντός συνεκτικού-προ 23- τμήματος του οικισμού.

Οι στάσιμοι οικισμοί είναι μια ειδική κατηγορία οικισμών, προς τόνωση της οικιστικής τους ανάπτυξης, οι οποίοι έλαβαν με το ΠΔ του 82 ΦΕΚ 588/Δ το ευεργέτημα της οικοδομησιμότητας για χρήση ΜΟΝΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ στην ακτίνα των 800 μ. από το κέντρο τους. Πρακτικά δηλαδή ενώ μετά τη ζώνη του συνεκτικού τμήματος η περιοχή θα χαρακτηρίζονταν εκτός οικισμού, το ΠΔ του 82 έδωσε οικοδομησιμότητα στην προαναφερθείσα ζώνη.

Μήπως λοιπόν οι κάθετες έχουν συνταχθεί εντός συνεκτικού τμήματος και δεν είναι άκυρες?

Link to comment
Share on other sites

σωστα ρωταει ο παυλος για το θεμα του οικισμου...

 

και δξ τι σημαινει  αυτο που λες, οτι  "ο οικισμος βρισκεται στο ΦΕΚ"

 

Και - ίσως- περισσοτερο "φορολογικο" ειναι το θεμα.απο πλευρας εξοδων κλπ. "περιπλοκων συμβολαιογραφικων διατυπώσεων" ..παρα πολεοδομικο...

Αν εισαι εκτος σχεδιου,  πολεοδομικα καλυπτεσαι να το πας είτε με το 5 ειτε με το 34

 

Εχεις ομως ηδη συσταθεισες καθετες..και νομιμες αδειες....που ανακαλυφθηκε οτι ειναι "μη σωστες"..αλλα μεχρι να ακυρωθουν ειναι εγκυρες...

 

Θα δεις και το 23/6, οχι οτι πας με αυτο, αλλα αποτελει μια βαση για παραπερα συζητηση στο οτι, "αφου υπαγονται κτισματα που εχουν ανεγερθει με αδεια που ανακληθηκε κλπκλπ."    γιατι να μην υπαγονται και κτισματα με αδεια  νομιμη μεν..αλλά.... "μη ισχυρη"  ή όπως αλλοιως θα ονομασθει..

 

Θα μιλησεις με τον συμβ/φο σου...κι αυτος με τον υποθηκοφυλακα..

δεν ειναι και εντελως  "απεξω" για όσα εχουν γινει μεχρι σημερα...αλλά δεν ψαχνουμε "υπευθυνους"

Το θεμα ειναι να λυθει το προβλημα
εχουν βγει 2-3 νομοι που "θεωρουν εγκυρες εξ υπ' αρχης" διαφορες δικαιοπραξιες και δινουν "αφεση" στους συμβ/φους....αλλά δεννομιζω να περιλαμβανεσαι

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εστιάζεται σε "λάθος" των τοπικών αρχών, το οποίο απλά μάλλον "δεν το έβλεπαν" τις εποχές που "έδεναν τους σκύλους με λουκάνικα" .

 

Στο ΠΔ/6-12-82. - (ΦΕΚ-588/Δ/23-12-82) στο άρθρο 2 αναφέρει:

 

Με απόφαση του Νομάρχη που εκδίδεται με πρόταση του οικείου Δημοτικού ή Κοινοτικού Συμβουλίου και γνώμη του Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος, του Νομού και της ΕΕΑΕ καθορίζονται οι οικισμοί κάθε Νομού που εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία της παρ. 1 του Αρθ-1 προκειμένου να εφαρμοσθούν οι όροι δομήσεως του διατάγματος αυτού.

 

Αν έχω καταλάβει σωστά (πιστεύω έτσι έχει γίνει), η απόφαση νομάρχη εκδόθηκε αλλά ξέχασαν να τη δημοσιεύσουν σε Φ.Ε.Κ. .

 

Όντως, το θέμα δεν είναι πολεοδομικό, οπότε βγαίνει και λίγο εκτός της σφαίρας του μηχανικού.

 

Έχω ήδη κανονίσει σύσκεψη με δικηγόρο και συμβολαιογράφο!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by geokasot
Link to comment
Share on other sites

κατι εχει αλλαξει σε αυτο του 1982

 

ξαναδες το

 

Π.Δ. 6.12.82 "Καθορισμός όρων και
περιορισμών δομήσεως οικισμών της
χώρας". (ΦΕΚ 588 Δ της 23.12.1982)

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Με την δημοσίευση στην Εφημερ. της
Κυβερνήσεως της αποφ.καθορισμού των ορίων των
οικισμών, κατάταξης των οικισμών σε κατηγορίες
και τον προδιορισμό της αρτιότητας των οικοπέδων
σύμφωνα με το άρθρ.9 Π.Δ. 24.4.85 το παρόν Δ)γμα
δεν εφαρμόζεται. Κατόπιν αυτού για την εφαρμογή
του απαιτείται προηγουμένως έρευνα εάν ο οικισμός
έχει χαρακτηρισθεί ως ανωτέρω.

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε την Απόφ.59241/72/89 "Διευκρίνιση
στην παρ.3 του άρθρ.3 του ΠΔ 6.12.82 ως πρός την
συνολική κάλυψη για δόμηση περιοχών μέχρι 500
κατοίκους".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγκριση από Σ.Α. γιατί να πάρεις, δε νομίζω πως η Υ.ΔΟΜ. θα «ακουμπήσει» το θέμα αν είναι έτσι όπως τα λες (εγώ πιστεύω πως όντως έγινε τέτοια τρέλα). Ή είναι δεκτή η άδεια ή όχι. Κανονικά δεν θα πρέπε και φαίνεται πως το ξέρεις. 

 

Τώρα για την εφαρμογή του άρθρου 5 κατά τη γνώμη μου μπορείς άνετα, ειδικότερα γιατί θέλεις να συστήσεις 3 κάθετες. 

 

Υπάρχει και η άποψη σχετικά που υποστηρίζει πως αν δημιουργείται τμήμα (κάθετη) χωρίς δόμηση απαιτείται η έκδοση του Π.Δ. της §4 του άρθρου 5. 

 

Κατά τα άλλα ότι είπαν οι προλαλήσαντες 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμβολαιογράφος με πήρε και επέμενε ότι μπορώ να δώσω πλέον βεβαίωση νομιμότητας σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο με πολλούς ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου, ΜΟΝΟ για τον πελάτη μου..Της εξήγησα ότι άλλο πράγμα η τακτοποίηση για την οποία δεν απαιτείται πλεον η συναίνεση (εφόσον αποδεικνυεται η δεκαετία κτλ) των υπολοίπων και άλλο το να δώσω βεβαίωση νομιμότητας ΜΟΝΟ για το τμήμα του πελάτη μου.Πως θα το κάνω αυτό αφού δεν έγινε γίνει ακόμα σύσταση με κάποιο τρόπο;; Έχασα κανένα επεισόδιο ; ;! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.