Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α05] Εξ΄ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


Recommended Posts

ισχυει  η συσταση ΟΙ.

 

για τα επι πλεον τμ.  που εχουν κτισθει κατ'  επεκταση των νομιμων, 

θα επρεπε στα συμβολαια να περιγραφεται ο χωρος   του γηπεδου όπου βρισκονται αυτα σαν   χωρος "αποκλειστικης χρησης"..

 

αρα οσα αυθαιρετα ειναι "μεσα"  σε χωρους αποκλειστικης χρησης, τακτοποποιουνται χωρις συναινεση

 

Αλλως θελεις συναινεση...

 

Φυσικα, αν συμφωνουν ολοι, μπορειτε να συστησετε και καθετη, αλλα δεν  βλεπω να υπαρχει καποιος  ιδιαιτερος λογος  για να το κανετε, αφου ηδη "καλυπτεσθε" απο τις αποκλειστικες χρησεις..

Θα το δειτε ολοι μαζι αυτο...

Αλλα θα πρεπει να ειναι τακτοποιημενα ολα...και τυχον αυθαιρετα  σε κοινοχρηστους χωρους.

 

δξ που βρισκεται αυτη η "κοινοχρηστη σκαλα",  κατω απο την οποια υπαρχει "αποθηκη"...

Προφανως δεν ειναι "μεσα" στα  συμβολαια... αρα μπορεις και να μην την "δεις",  αφου δεν γραφεται "πουθενα"

 

Μπορει και αυτη να τακτοποιηθει με το 51%..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bearfgh

Αφού έχεις σύσταση Ο.Ι ασχολείσαι με την οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη σου.

Αν η αυθαίρετη (με βάση την άδεια) επέκταση της μεζονέτας έγινε σε χώρο αποκλειστικής χρήσης του πελάτη σου δεν χρειάζεται συναίνεση.

Αν όμως έγινε σε κοινόχρηστο χώρο, εκτός χώρου αποκλειστικής χρήσης,  τότε απαιτείται συναίνεση για την τακτοποίηση με πλειοψηφία όση αναφέρεται στον κανονισμό.

Η αποθήκη θα λάβει Υ.Δ και Υ.Κ (αν είναι εκτός εγκεκριμένης κάλυψης).

Υ.Γ 1 όταν πας για τακτοποίηση βλέπεις τα πάντα.

 

ΥΓ. 2 σου έχει απαντήσει ήδη ο Δημήτρης με τις καλησπέρες μου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ζητήθηκε τοπογραφικό σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο, όχι μόνο για νομιμοποίηση αλλά και για οριοθέτηση.

Υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία στο οικόπεδο ανάμεσα σε δύο αδέρφια που βρίσκονται στα μαχαίρια (για να το πούμε ευγενικά).

Μπήκα και στο οικόπεδο του άλλου αδερφού που δεν είναι ο πελάτης μου και πήρα κάποια σημεία (δεν έχει φράχτη).

Με απείλησε ότι θα με πάει στα δικαστήρια διότι μπαίνω σε ξένη ιδιοκτησία.

Υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο;

Ίσως είναι γελοία η ερώτηση αλλά θέλω να ξέρω τι ισχύει για να απαντάω δεόντως και "ψαρωτικά".

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

ή  την αλλη φορα που θα πας..

να μην ειναι Σαββατο

και να μην ειναι εκει "αυτος"...

 

ή, αν ειναι, να μην μπεις στο οικοπεδο του...

 

υγ

τι ψαχνεις να βρεις...αναμεσα απο εκει που πεφτουν μπουνιες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Με απείλησε ότι θα με πάει στα δικαστήρια διότι μπαίνω σε ξένη ιδιοκτησία.

 

Ανάλογη περίπτωση, κάναμε τοπογραφικό στον πελάτη που δεν είχε καλές σχέσεις με το γείτονα. Ο γείτονας κάλεσε αστυνομία, θεωρώντας το "αμφισβητούμενο¨" τμήμα ως δικό του. Οι άνθρωποι λογικοί, άκουσαν τι τους είπαμε και αποχώρησαν.

Είναι να μη μπλέξεις με δικομανή. Εσύ ως τοπογράφος τα ξέρεις καλύτερα τα κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

παυλε

 

καλημερα

 

ο "αλλος".....δεν ειναι ενας "δικομανης"  γειτονας...

 

ειναι "αδερφος" :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έγινε κατανοητή η ουσία του ερωτήματός μου.

Εντάξει αν μπεις στο οικόπεδο ενός τρελού, θεωρητικά μπορεί να καλέσει την αστυνομία να σε συλλάβει.

Εδώ όμως έχουμε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο ανάμεσα σε δύο αδέρφια, με κάθετη ιδιοκτησία αλλά χωρίς φράχτη, και έχω την άδεια του ενός αδερφού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Ίσως έχει απαντηθεί και παλαιότερα το ερώτημα που θα θέσω, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχει 3όροφο κτίσμα το οποίο έχουν εξαδιαρέτου 2 αδέλφια, χωρίς σύσταση, χωρίς τίποτα. Πεθαίνει ο ένας αδερφός (παιδιά δεν υπάρχουν, μόνο σύζυγος) και το μερίδιο του το κληρονομούν: η σύζυγος, ο αδερφός και τα υπόλοιπα αδέρφια και ανήψια. Ο αδερφός και το σόι του κάνουν αποδοχή κληρονομιάς, ενώ από το σόι της συζύγου δεν κάνουν τίποτα. Ο αδερφός τώρα έρχεται να κάνει τακτοποίηση αυθαιρέτων (κατέχει το 56,25%) και έχει την σύμφωνη γνώμη του 18,75%. Οι υπόλοιποι δεν θέλουν και δεν επιθυμούν να κάνουν τίποτα. Τί ποσοστά γράφω στην δήλωση και πως δηλώνω το υπόλοιπο 25% που δεν συναινεί, ώστε να βγει η δήλωση;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.