Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το προσυμφωνο θελει το 100% αρα πρεπει να υπογραψει και ο τριτος για να μπορεσουν να τακτοποησουν οι αλλοι δυο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και φυσικα μεχρι την τακτοποιηση ολων  δεν θα μπορουν να κανουν οριστικο συμβολαιο...

και θα  διαιωνιζεται η εκκρεμοτητα...

αυτοι αποφασιζουν

 

Αρα, μαλλον, μεχρι να ληξει -   αν ληξει  - ο 4178...με καποιον τροπο θα πρεπει  να φροντισεις να γινει η αυτοψια...

δλδ εχουμε φθασει σε παρανοικες καταστασεις...να παρακαλουμε την πολεοδομια...γραψε μας να...σωθουμε...

 

υγ

ασε που εκεινο το "εχουν επιβληθει προστιμα"

το διερμηνευουν οτι ισχυει μονον για οσους εχουν ηδη επιβληθει προστιμα...οχι και σε  οσους θα επιβληθουν

δλδ αν σε γραψουν "αυριο" εισαι μεν "φερομενος" αλλά..εισαι  εκπροθεσμος... :smile: :-) :smile:

Αυτό που έχω με bold, ΜΗΝ ξεχνάτε να το λέτε, γιατί οι περισσότεροι των λιγοστών ιδιοκτητών που θα κάνουν το προσύμφωνο, νομίζουν ότι μετά θα μπορούν να μεταβιβάσουν το κομμάτι τους που θα τακτοποιήσουν οι ίδιοι, ανεξάρτητα με το εάν ο γείτονας ολοκληρώσει τη δική του τακτοποίηση.

 

Αυτό με την αυτό-καταγγελία, στην Καλλικράτεια τουλάχιστον και στην γύρω περιοχή δεν βλέπω να προχωράει εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν προχωράει.......

Πάντα σκαλώνει η κάθε περίπτωση σε έναν ιδιότροπο και δεν γίνεται απολύτως τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

ιασονα,

καλησπερα

 

ετσι ειναι...

 

και αυτο που "προχωραω" με 5 φιλους

δυστυχως....

ειναι  η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΣΤΗ ΠΑΡΟ ΟΠΟΥ ΗΜΑΣΤΕ ΤΡΕΙΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ!

ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ 4.1 ΣΤΡΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΥΠΑΡΧΗ ΝΟΜΙΜΟ ΚΤΙΣΜΑ ΑΠΟΘΗΚΗ 35ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 30 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ..

ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ  ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ!

Ο ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΖΕΙ ΕΚΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ..ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΜΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΠΙΤΙ..

ΑΥΤΟ ΕΞΟΡΓΙΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 2 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ????

ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΠΩς ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ!!

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΓΕΩΡΓΙΚΑ?

ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑΧΤΙΣΩ ΝΟΜΙΜΟ ΚΤΙΣΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΣΗ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ 2?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια συνάδελφοι...... 


 


Σχετικά με τις κοινές δηλώσεις,


Ας πούμε ένας ιδιοκτήτης με δυο ΟΙ Α&Β που τις τακτοποιεί με μια δήλωση, και μεταβιβάζει την Α. Η βεβαίωση πως βγαίνει για τη μεταβίβαση του Α?


Κάνουμε ξανά δήλωση και στην τεχν εκθ αναφέρουμε ότι η συγκεκριμένη ΟΙ ρυθμίστηκε με την Α/Α δήλωση που αφορά τις Α&Β?


Επίσης θεωρώ ότι αφού μιλάμε για μια δήλωση σε μια λοιπή παραβαση μπορούν να συμπεριληφθούν παραβάσεις που αφορούν και τις δύο ΟΙ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε οικοπεδο εντοσ οικισμου υπαρχουν δυο γειτονικα κτιρια με οικοδομικες αδειες Α & Β. οι συνιδιοκτητες ειναι τρεισ εξ αδιαιρετουστο οικππεδο και στα κτιρια με ποσοστα 25% 37,5% 37,5%.

θελουν να δημιουργησουν οριζοντιες και καθετεσ ιδιοκτησιες. 

θα βγαλω μια βεβαιωση μετα τρια ονοματα με τα ποσοστα τουσ?

πωσ θα πληρωσουν τις αυθαιρεσιες που εντοπιστηκαν κατα την αυτοψια? ειναι και οι τρεισ συμφωνοι.

Link to comment
Share on other sites

νικο

αυτο που χτισατε νομιμα...ανηκει σε ολους

 

το αυθαιρετο επισης ανηκει σε ολους

 

αυτος που καθεται στο αυθαιρετο...γιατι "εξοργισθηκε"???

Εχει καπου να καθεται...Ο τριτος...έ... αυτος δικαιουται να γκρινιαζει...

 

τεσπα...

εισαστε σε εκτος  σχεδιου...εξ αδιαιρετου...που σημαινει εισαστε  ολοι...παντου και πουθενα...

 

αν δεν τα "βρειτε"

 

θα καταληξετε στα δικαστηρια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας για το εξής:

 

Ένα οικόπεδο 800 τμ. κατατμήθηκε το 1980 σε τέσσερα κομμάτια (των 200 τμ) και πουλήθηκε το κάθε κομμάτι. Οι τέσσερις ιδιοκτήτες έχτισαν με τον καιρό ο καθένας (αυθαίρετα) στο κομμάτι του.

 

Τώρα ο ένας από τους τέσσερις, θέλει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς στο οικόπεδο με το κτίσμα του και η συμβολαιογράφος είπε ότι δε μπορεί γιατί το οικόπεδο του είναι μέρος ενός μεγαλύτερου οικοπέδου και είναι εξ΄αδιαιρέτου (φαίνεται και στην πράξη εφαρμογής).

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Αποδοχή κληρονομιάς (στο οικόπεδο του με το κτίσμα του) μπορεί να γίνει με το προσύμφωνο κάθετων ιδιοκτησιών ή απαιτείται τελικό συμβόλαιο κάθετων (μετά από προσύμφωνο και τακτοποίηση όλων);

 

Αναμένω την απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

ομως,

 

αν το 1980 ειχαν αγοράσει "αυτοτελη τμηματα" - οπως λες-

τοτε στην ΠΕ επρεπε να τους αποδοθουν - σε καθε  εναν - αυτοτελη  οικοπεδα ..με βαση το εμβαδον του   καθε   τμηματος

διοτι η αγορα ειχε γινει πριν την κρισιμη ημερομηνια του 1982...

Αρα, μαλλον ειχαν αγορασει εξ αδιαιρετου..

Θα το δεις  αν ειναι  σωστο ή λαθος.

 

Ως προς το θεμα σου

Και αφου θεωρησουμε οτι η ΠΕ ειναι σωστη και εχει μεταγραφει...

Απο την ΠΕ εχει αποδοθει σε διαφορους ενα οικοπεδο εμβαδου...

με διαφορα αυθαιρετα μεσα σε αυτο...

Αποδοχη κληρονομιας θα κανεις με βαση την ΠΕ

 

δλδ  ποσοστο επι οικοπεδου και ενα αυθαιρετο κτισμα...

[για την αποδοχη δεν απαιτειται τακτοποιηση]

Και, επειδη ειστε εντος σχεδιου,

μετα, αν  συμφωνειτε ολοι,  μπορειτε να  πατε με το αρθρο 11/δ/iv....

 

αλλως παραμενετε "εξ αδιαιρετου"....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.