Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Bρε παιδιά,

85τμ ως αυθαιρετο ΜΕ αδεια έχει πρόστιμο 850 ευρώ!

Θα βγάλω ωραία κατοψούλα ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΈΧΕΙ, και θα τελειώσω σε 1-2 εβδομάδες.

 

Με ανασύσταση πόσο θα έβγαινε... προσωπικά κάτω από 1000ρικο μπαίνεις μέσα!

 

Για αυτό ρωτάω την κοινότητα εάν τέλεσπάντων ΚΟΛΛΑΕΙ πουθενά η πρακτική μου!

 

Με το συμπάθειο ε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και η αμοιβή μηχανικού, άλλα π.χ. 1.500 συνολικά ίσον όλα μαζί περίπου 2.300 ευρουδάκια.......

Μια απλή περίπτωση ανασύστασης με 1.500 ευρουδάκια την έκανες (τέτοιες εποχές).....

Link to comment
Share on other sites

. χωρίς να ξέρω αν κολλάει, το 1000 αρικο λίγο μου φαίνεται για ανασύσταση, ελεγχο με γοκ εποχής... πηγαινέλα με πολεοδομίες, τακτοποίηση!

 

τα φορολογικά μην ξεχνάς, κάνα 400, 2700 θα πήγαινε η δουλειά

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

... άρα καταλήγουμε εκεί που λέω ...

Και επαναλαμβάνω την ερώτηση:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΛΗΜΑ στο σκεπτικό?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το εδάφιο β της παραγράφου 6 του άρθρου 11 στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει ο.α ή δεν δύναται να βρεθεί επισυνάπτονται τοπογραφικό κάτοψη και τομή. Επομένως δεν χρειάζεται ανασύσταση ή φάκελος αποτύπωσης. Εξάλλου, στο εδάφιο γ. χρησιμοποιεί τη φράση: είναι δυνατή η υποβολή φακέλου αποτύπωσης αντί να χρησιμοποιεί ένα φραστικό σχήμα που να καθιστά την ενέργεια υποβολής φακέλου αποτύπωσης αναγκαστική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..... στο εδάφιο γ. χρησιμοποιεί τη φράση: είναι δυνατή η υποβολή φακέλου αποτύπωσης ....

σωστα. Δεν λεει πουθενα υποχρεωτικη.

Για αυτο κ εγω το αφηνω στον ιδιοκτητη  να αποφασισει

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και γω το ίδιο θέμα ανέφερα μερικές σελίδες πιο πριν. Για διαμέρισμα  άδεια του 57 υπάρχει μόνο στέλεχος και τίποτα άλλο μετά από έρευνα περίπου 3 μηνών.

Προχωράω σε 4178 με τη σύμφωνη γνωμη ιδιοκτήτη και αγοραστή. Δεν νομίζω να απαγορεύεται από κάποιο σημείου του νόμου. Στα σχόλια θα κάνω αναλυτική αναφορά του λόγου ένταξης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα την αποψη σας σε ενα παρομοιο θεμα.

Εχω αδεια του 77 που εχει καταστραφει με πλυμμηρες(εχω μονο στελεχος) και εχω βεβαιωση απο την πολεοδομια για αυτο.Ο ιδιοκτητης για καλη μου τυχη εχει το θεωρημενο απο την πολεοδομια του ΔΚ και του τοπογραφικου.Εγω εχω κατοψη συμβολαιογραφου(του 1977) για ισογειο αλλα οχι για πανω οροφο(διωροφο).Στο ισογειο εχει αλλαγη χρησης στην οποια θα προβω σε τακτοποιηση(βαση με αυτα που λεει η συσταση και το στελεχος) .Για τον πανω οροφο τι μπορω να κανω?πρεπει να κανω και ανασυσταση φακελου για να κανω την τακτοποιηση?επισης το τοπογραφικο που βρηκα με καλυπτει η πρεπει να κανω νεο σε ΕΓΣΑ?

Στο παραπάνω θέμα ρώτησα σημερα την αρμόδια ΥΔΟΜ(μία απο τις χειρότερες στην Αττική) και μου είπαν οτι πρεπει να προχωρησω σε ανασυσταση κανονικά ασχέτως αν εχω ΔΚ και τοπογραφικό.Βέβαια δεν ορίζουν αυτοι το νομο αλλα η άποψη τους σιγουρα(δυστυχώς για μενα) μετράει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες δωστε μου λιγο τα φωτα σας σε κατι ιδιαιτερως συνθετο...

 

Οικοδομικη αδεια του 1959 με προσθηκη του 1960

Πωλειται διαμερισμα της προσθηκης

Απωλεσθη ΟΛΟΣ ο φακελος, τοσο της αρχικης οσο και της προσθηκης.

Στο συμβολαιο αναφερεται το διαμερισμα και η αποθηκη στο δωμα ως παρακολουθημα.

Η οικοδομη εχει καταστηματα στο ισογειο (ημιυπογειο βασικα) που μας απαγορευουν να υπαχθουμε στην κατηγορια 1 και με 500αρικο να καθαρισουμε

 

Υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα. Ερκερ ανωθεν κοινοχρηστου. Το οποιο και κατασκευαστηκε 50ποντο αντι για 40ποντο βασει ΓΟΚ του 1955

Προσπαθω να πετυχω ανασυσταση του οροφου ΚΑΙ του δωματος αλλα ειδικα αν παω για το δωμα, η ΥΔΟΜ με ενημερωσε για πολυμηνη διαρκεια λογω κατασκευων σε κοινοχρηστο (δωμα) που θα πρεπει να κοινοποιησουν την απωλεια σε ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτητες (2 οικοδομες με κοινο ΦΟ) και σε καθε αρμοδιο φορεα, μηπως και βρεθει καποιο σχεδιο. Θελει ενδελεχη μελετη του ΓΟΚ του 1955 και εγκριση της μερικης ανασυστασης του οροφου βασει των επιτρεπομενων εκεινης της εποχης (τυχουσες λοιπες αυθαιρεσιες τακτοποιουνται με το Ν.4178).

 

Σκεφτομαι ανασυσταση του οροφου ΜΟΝΟ και ενταξη στο Ν.4178 για την αποθηκη στο δωμα και τυχουσες λοιπες υπερβασεις που δε θα εγκριθουν στην ανασυσταση (πχ αυξηση του ερκερ ως κατηγορια 3)

Βλεπετε κατι διαφορετικο που θα μπορουσα να κανω για να αποφυγω τη χρονοβορα ταλαιπωρια της μερικης ανασυστασης ως προς τον οροφο, η οποια και θα με οδηγησει μεταγενεστερα σε ενταξη στο Ν.4178?

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως, η αντιμετώπιση της αποθήκης στο δώμα ως ΚΑΤ.3 μου φαίνεται καλή λύση.

 

ΥΓ: Ρε συ ειλικρινά... ΠΟΥ πας και τα βρίσκεις όλα τα στραβά της πόλης??? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.