Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

κάνε μια ανασύσταση η οποία έτσι και αλλιώς  

θα του χρειαστεί και για την ταυτότητα κτιρίου

(δηλαδή δεν την γλυτώνει -το αναφέρει και ο 4178/13) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο λεω να κανω.

Να καταθεσω μοναχα την αιτηση ανασυστασης, με την τεχνικη μου εκθεση που θα περιγραφω οτι ανευρεθη αυτο το αντιγραφο εντος του φακελου και αυτα να συσχετιστουν υπηρεσιακως ουτως ωστε να εγκριθει απλα το αντιγραφο ως εγκεκριμενο σχεδιο...

Τρεχα γυρευε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Για την κατάθεση στην ΥΔΟΜ , των σχεδίων για ανασύσταση φακέλου οικοδομικής άδειας πολυκατοικίας του έτους 1973 από την οποία έχουν απολεσθεί τα σχέδια , σύμφωνα με έγγραφο της ΥΔΟΜ , ερωτάτε εάν είναι υποχρεωτικό για τα αυθαίρετα τμήματα να γίνει υπαγωγή στο ν.4178/2013 πριν την θεώρηση των σχεδίων από την ΥΔΟΜ ή αυτό μπορεί να γίνει μετά την ανασύσταση του φακέλου (τα αυθαίρετα τμήματα σημειώνονται , διαγραμμίζονται στα σχέδια και γίνεται ειδική μνεία στην δήλωση του μηχανικού ότι θα υπαχθουν στο ν.4178/2013).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

εαν έχω μόνο το σχέδιο του συμβολαιογράφου και παρατηρώ αυθαιρεσίες σε σχέση με αυτό, είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω αυτό για σύγκριση ή θα πρέπει να κάνω ανασύσταση λέτε?

Link to comment
Share on other sites

μόνο με εγκεκριμένα σχέδια γίνεται έλεγχος. Σε κάθε άλλη περίπτωση ακολουθεί η διαδικασία που αναφέρει το άρθρο 11. Αν πρόκειται για διαμέρισμα ίσως να μπορείς να κάνεις μερική ανασύσταση μόνο της κάτοψης ορόφου. Το συζητάς με πολεοδομία και με πελάτη φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο από συμβολαιογράφο χρησιμοποιείτε για να μην σχεδίασης νέο και όχι να συγκρίνεις τα νόμιμα από τα αυθαίρετα.

 

ΕΓΚ 3   « 23) Παρ. 6.α.iv : Διευκρινίζεται ότι η αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης στο σχέδιο κάτοψης το οποίο προσαρτήθηκε στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών δεν πιστοποιεί τη νομιμότητα της ιδιοκτησίας κατά τις πολεοδομικές διατάξεις, αλλά από τη διατύπωση της διάταξης παρέχεται η δυνατότητα υποβολής του συγκεκριμένου σχεδίου στο πληροφοριακό σύστημα και δεν απαιτείται η σύνταξη νέου σχεδίου κάτοψης.»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω περιπτωση οπισθιου διαμερισματος 4ου οροφου σε οικοδομη του 1960.

Το διαμερισμα απο τοτε που κατασκευαστηκε δεν αλλαξε τιποτα μεσα του, καταλαβαινετε σε τι κατασταση ειναι...

Εχει και παρακολουθημα μια αποθηκη στο δωμα (αυθαιρετη 100%, δεν φαινοντουσαν ποτε και πουθενα)

 

Το κακο ειναι οτι ο φακελος της ΟΑ εχει χαθει.

Πλην των στελεχων της ΟΑ (αρχικη + 2 προσθηκες) δε βρεθηκε το παραμικρο.

Συμβολαιογραφικο σχεδιο μπορω να βρω, μη πολεοδομικο.

 

Αντι για την κλασσικη διαδικασια της μερικης ανασυστασης φακελου ως προς τον οροφο μου και με δεδομενο οτι ετσι κι αλλιως κι επειτα θα το βαλω στο Ν.4178/2013 για την αυθαιρετη αποθηκη, θα μπορουσα να κανω μια υπαγωγη με Κατηγορια 1 γραφοντας στην ΤΕ μου οτι ελλειψει εγκεκριμενων πολεοδομικων στοιχειων και με δεδομενη παλαιοτητα προ 75, ΤΥΧΟΥΣΕΣ αυθαιρετες κατασκευες τακτοποιουνται με την παρουσα δηλωση ως Κατηγορια 1 και να κλεισω εκει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ανασύσταση φακέλου Ο.Α. 1972 απαιτείται τοπογραφικό με τις προδιαγραφές του 1983 με δήλωση 651/77 κ.τ.λ., δήλωση ορίων του τότε εκτός σχεδίου αγροτεμαχίου (σήμερα εντός σχεδίου) από του κληρονόμους γιατί δεν είναι εν ζωή πλέον ο ιδιοκτήτης σήμερα 

Δεν θεωρείται οτι είναι λίγο παράδοξο όλο αυτό;

Tι θα πρέπει να αναφέρει η δήλωση 651 κατά την άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αδεια οικοδομης 1976.

Εχω το ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΔΕΙΑΣ.

Εχω βεβαιωση από την πολεοδομια ότι χαθηκε ο φάκελος (σχεδια) με υπαιτιοτητα δικη τους.

Βρηκα κατοψεις από συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιών 1976.

 

Βασει αρθ.11, παρ.6α δεν χρειαζεται ανασυσταση, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.