Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Σύμφωνα με την διευκρίνιση 41 του  Αρθρου  11 παρ.8α "Ως επικρατούσα χρήση νοείται η χρήση που καλύπτει ποσοστό µεγαλύτερο του 50%  της  επιφάνειας  των  υφισταµένων  χρήσεων (νοµίµων  και  αυθαιρέτων),  µη συµπεριλαµβανοµένης της επιφάνειας των κοινοχρήστων χώρων του κλιµακοστασίου. " της Εγκυκλίου 3 ,στην περίπτωσή μου που αφορά αποθήκη 37 τμ (υπόγειο  κατά την ΟΑ) και έχει γίνει πλέον κατοικία με αλλαγή χρήσης ,σε 4όροφη οικοδομή κατοικιών , δεν χρειάζεται να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας.....Δίκιο δεν έχω συνάδελφοι? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει πουθενά χρήση που να επιβάλει μελέτη στατικής επάρκειας στη περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

 

Κατάστημα με δραστηριότητα στην εφορία και το επιμελητήριο "Χονδρικό εμπόριο τζαμιών"

θεωρείται εμπορικό κατάστημα; Δηλαδή χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας ή θα

την γλυτώσουμε με το δελτίο δομικής τρωτότητας;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η επικρατούσα χρήση του κτιρίου που αυτό βρίσκεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το "συνολικό" κτίριο εντός του συγκεκριμένου οικοπέδου είναι απλώς ένα "ισόγειο κατάστημα" και τέλος;;;;

Αν ναι, τότε χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας και τεχνική έκθεση Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αλλά περίμενε να βγει η απόφαση για ΔΕΔΟΤΑ κλπ....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προς τακτοποίηση εκτός σχεδίου χωρίς άδεια έχω βιοτεχνικό χώρο(μεταλλικες κατασκευές) κι ένα γραφειακι συνολικά 205,00τ.μ.

Κολλητά βρίσκεται το διώροφο σπίτι τους όπου είναι 107,95τ.μ. με υπόστεγο 28,91τ.μ. και ένα παλιό σπίτι (πλέον αποθήκη) 60τ.μ. προ του '55.

 

Θα πρέπει να κάνω έλεγχο Στατικής Επάρκειας;

Edited by IEROFANTIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.