Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Σε οικόπεδο 2000 τμ έχω διώροφη κατοικία συνολικής δομημένης επιφάνειας 400 τμ (200 ισόγειο και 200 όροφος), αυθαίρετη ανευ αδείας αποθήκη 130 τμ και στέγαστρο άνευ αδείας 40 τμ. Με βάση του υπολογισμούς πάει κατηγορία (5). 
Θα κάνω ΔΕΔΟΤΑ ξεχωριστά για την αποθήκη και ξεχωριστά για το στέγαστρο??
Διάγραμμα κάλυψης θα υποβάλλω της αδείας της διώροφης οικοδομής?

Edited by kskempes
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο 2000 τμ έχω διώροφη κατοικία συνολικής δομημένης επιφάνειας 400 τμ (200 ισόγειο και 200 όροφος), αυθαίρετη ανευ αδείας αποθήκη 130 τμ και στέγαστρο άνευ αδείας 40 τμ. Με βάση του υπολογισμούς πάει κατηγορία (5).

Λίγο offtopic αλλά ερώτηση: Λόγω του στεγάστρου θα το βάλεις κατηγορία 5? Δεν θα το ρυθμίσεις με αναλυτικό? Είπαμε το θέμα των αποθηκών είναι διφορούμενο αλλά για τα στέγαστρα νομίζω ότι υπάρχει βεβαιότητα πως δεν λαμβάνεται υπόψη η επιφάνειά τους για την επιλογή κατηγορίας.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυκατοικία με  :

 

1) εργαστήριο οδοντοτεχνικό στο ισόγειο.

 

2) κατάστημα στον Α' όροφο.

 

3) κατοικία στον Β' όροφο ο οποίος είναι μικρότερος από τους υποκείμενους.

 

Έχω υπερβάσεις στο ισόγειο 10Μ2 και στον Β' όροφο 45Μ2.

 

α) Με βάση τα παραπάνω χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας ακόμη και για τον Β' όροφο που είναι Κατοικία ?

 

β) Αν κάνω κοινή δήλωση, για να ελέγξω αν με πιάνουν οι εξαιρέσεις της ΥΑ, ελέγχω για κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά ? Π.χ. η Υ.Α. λέει : 

 

 

ii.  Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 20 τ.μ..

 

iii. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 10% για τη διηρημένη ιδιοκτησία αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο.

 

Εφόσον λοιπόν έχω υπέρβαση 45Μ2 στον Β' όροφο κάνω μελέτη στατικής επάρκειας ??

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω εγώ είτε κάνεις κοινή δήλωση είτε όχι για να αποφασίσεις αν θα κάνεις στατική επάρκεια θα ελέγξεις μόνο τις υπερβάσεις του ισογείου αν είναι κάτω από 20τμ (που είναι), κι όχι της κατοικίας, αφού η χρήση της εξ ορισμού δεν δημιουργεί ανάγκη ΜΣΕ. Δηλαδή το μεταφράζω έτσι:

ii.  Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο, των οποίων η χρήση απαιτεί ΜΣΕ, είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 20 τ.μ..

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που υπογραμμίζεις είναι ερμηνεία που ξεφεύγει κάπως από το κείμενο....Φυσικά θέλω να είναι έτσι όπως λες αλλά νομίζω ο νόμος δεν γράφει κάτι τέτοιο.

 

Το πνεύμα του νόμου νομίζω είναι το εξής : 

 

Καταρχάς σου λέει  :

 

 

1. Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια με επικρατούσα χρήση, που περιλαμβάνεται στις παρακάτω δύο κατηγορίες υψηλής διακινδύνευσης:

 

Άρα αν έχεις Διαμέρισμα Κατοικίας σε κτίριο με επ. χρηση Κατάστημα, κάνεις μελέτη Στατική Επάρκειας. 

 

Μετά εντοπίζεις σε ποια Κατηγορία ανήκει το κτίριο σου. Αν είσαι Κατηγορία Ι δεν την γλυτώνεις την ΜΣΕ. 

 

Αν είσαι Κατηγορία ΙΙ κοιτάς τις εξαιρέσεις. Και οι εξαιρέσεις λένε : 

 

 

ii.  Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 20 τ.μ.. (δεν σου λέει ότι εξαιρούνται οι Ο.Ι. κατοικίες)

 

iii. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 10% για τη διηρημένη ιδιοκτησία αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο. (δεν σου λέει ότι εξαιρούνται οι Ο.Ι. κατοικίες)

 

Άρα εγώ που έχω υπέρβαση 45Μ2 σε μία κατοικία δεν εμπίπτω στις εξαιρέσεις....

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυκατοικία με  :

 

1) εργαστήριο οδοντοτεχνικό στο ισόγειο.

 

2) κατάστημα στον Α' όροφο.

 

3) κατοικία στον Β' όροφο ο οποίος είναι μικρότερος από τους υποκείμενους.

 

Έχω υπερβάσεις στο ισόγειο 10Μ2 και στον Β' όροφο 45Μ2.

 

α) Με βάση τα παραπάνω χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας ακόμη και για τον Β' όροφο που είναι Κατοικία ?

 

β) Αν κάνω κοινή δήλωση, για να ελέγξω αν με πιάνουν οι εξαιρέσεις της ΥΑ, ελέγχω για κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά ? Π.χ. η Υ.Α. λέει : 

 

 

Εφόσον λοιπόν έχω υπέρβαση 45Μ2 στον Β' όροφο κάνω μελέτη στατικής επάρκειας ??

1. Για την εφαρμογή της παρούσας ως δομική τρωτό−
τητα ορίζεται η τρωτότητα του φέροντος οργανισμού 
του κτιρίου και ως επικρατούσα χρήση ορίζεται η χρή−
ση άνω του 50% της υφιστάμενης συνολικής δόμησης, 
κατά την ολοκλήρωση της αυθαίρετης κατασκευής ή 
την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Με βάση τον παραπάνω ορισμό ο οποίος αναφέρεται στην παρ. 1 του άρθρου 1 της απόφασης περί δομικής τρωτότητας, ποια από τις τρεις χρήσεις (εργαστήριο, κατάστημα, κατοικία) υπερβαίνει το 50% της υφιστάμενης συνολικής δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Είτε είναι το επ. αργαστήριο (ισόγειο) είτε κατάστημα (Α' όροφος) η επικρατούσα χρήση, είμαι Κατηγορία ΙΙ βάση της ΥΑ.

 

Λογικά αφού το ισόγειο με τις επεκτάσεις είναι το μεγαλύτερο, η επικρατούσα χρήση είναι Κατηγορία ΙΙ - ix. Βιομηχανικών εγκαταστάσεων και επαγγελματικών εργαστηρίων.

 

Ο Β' όροφος είναι μικρότερος και δεν επηρεάζει την επ. Χρήση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η μόνη ελπίδα να μην γίνει μελέτη στατικής επάρκειας είναι υπολογισμός για την τέμνουσα βάσης δυνάμει του του iv.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.