Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Athan οκ.

 

Συνεπώς βλέπω το τεύχος στατικών και αν υπάρχει διαφορά στις τιμές όπως λες

(και ο Brasco) δεν τίθεται θέμα αλλαγής χρήσης ή αυθαίρετης κατασκευής,

αλλά θέμα επικινδυνότητας λόγω του ότι η συγκεκριμένη

χρήση θέλει επάρκεια και οχι ΔΕΔΟΤΑ...

 

οκ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία μάλλον έχεις. Απλώς επειδή είσαι εντός ΣΔ και αν επιτρέπεται και η νέα χρήση εντός ΣΔ, θα πρέπει να την υποβάλεις και αναλυτικό προϋπολογισμό.

Για τη στατική επάρκεια όπως τα λέμε παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ Αthan για την απάντηση.

Μελέτη στατικής επάρκειας για όλο το κτίριο + πρόστιμα + αμοιβές βγαίνουν περίπου 26000€ για αλλαγή ονομασίας δύο χώρων σε δημόσιο κτίριο...

Link to comment
Share on other sites

πήγα με πελάτη σε συγγενή του με πολύ σημαντική θέση στη πολεοδομία της Αγ. Παρασκευής και μου ξεκαθάρισε οτι αλλαγές χρήσης βάζουμε μόνο αν λειτουργεί κάτι στο κτίριο που δεν επιτρέπεται απο τις χρήσεις γής στην περιοχή.

 

Σχετικά με αυτήν την δήλωση διαφωνώ κάθετα, ίσα ίσα ο Ν4178 ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τις νομιμοποιήσεις χρήσεων όταν αυτές απαγορεύονται από τις χρήσεις γης της περιοχής. Επιτρέπει κατά παρέκκλιση την χρήση κατοικίας, έστω και αν αυτή απαγορεύεται από της χρήσης γης και αυτό ΜΟΝΟ για δέκα χρόνια.

 

Οι συνάδελφοι Athan και Bransco με κάλυψαν πλήρως παραπάνω και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους, θα κάνεις αναλυτικό διότι δεν έχεις αύξηση ΣΔ από την αλλαγή χρήσης και στατική επάρκεια, στην περίπτωση που η στατική σου έχει υπολογιστεί με 5KN/m το κτίριο σου θα είναι στατικά επαρκές για την χρήση σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα είναι.

 

Το ερώτημα που δημιουργείται είναι όταν ένα νομιμοποιημένο κτίριο δεν είναι στατικά επαρκές σύμφωνα με την ανάλυση που κάνουμε μετά τι γίνεται;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι anastasioz έχεις δίκιο το διατύπωσα λάθος.

 

Εννοείται οτι αλλαγή χρήσης βάζουμε πάντα μέσα στο πλαίσιο

των επιτρεπόμενων χρήσεων γης της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

skfix καλή συνέχεια :mrgreen: , 

Faethon11 το ξέρω απλά σκέφτομαι μελλοντικά τι θα γίνει με αυτά τα κρυφά κόστη, στις περιπτώσεις του Ν4178 κλειδώνουμε ότι κάνουμε εφόρου ζωής, κοινός δεν μπορείς να αλλάξεις χρήσης μελλοντικά σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ν4178, οπότε δεν θα μου φανεί περίεργο στα κτίρια που κρίνονται στατικά ανεπαρκείς να πραγματοποιηθούν υποχρεωτικά στατικές ενισχύσεις μιας και αυτό δεν θα είναι αναστρέψιμο και είναι λογικό να απαιτηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση κτηρίου που η χρήση του απαιτεί στατική μελέτη. Το κτήριο είναι 6ώροφο και η ιδιοκτησία με την οποία ασχολούμαι είναι μόνο ο 1ος όροφος. Άδεια υπάρχει αλλά δεν υπάρχει στην πολεοδομία ο φάκελος της μελέτης. Δεν έχω δηλαδή ξυλοτύπους. Με ποιο σκατά τρόπο θα κάνω στατική αποτύπωση μέσα σε ξένες ιδιοκτησίες; Πού ξέρω τι άλλα αυθαίρετα φορτία έχουν εφαρμοστεί;

Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μελετη στατικης επαρκειας με κανεπε αποκλειστικα?

 

Ο ΚΑΝΕΠΕ είναι μεταγενέστερος του ΕΑΚ, και λογικά θα έπρεπε να αντικαθιστά ΕΑΚ, 

 

Παρολαυτά καταρχήν το ΥΠΕΚΑ δέχεται ότι και ΕΑΚ και ΚΑΝΕΠΕ βρίσκονται σε παράλληλη ισχύ

 

 

http://www.spme.gr/uploads/97e2fd54adcdd0e3.pdf

 

Δες όμως και αυτό, δεν αποτελεί νόμο παρά έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα.

 

http://www.spme.gr/uploads/ee5b2508f6620dcc.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.