Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ρώτησα και στο σχετικό με το αρ. 9 νήμα και τη κατηγορία 2...... αλλά θέλω να το αναφέρω κι εδώ μήπως τελικά καταλάβω αν εγώ σκέφτομαι διαφορετικά ή αν αυτοί είναι τόσο ανώμαλοι...

Ισχύει ότι για τα κτίρια κατηγορίας 2, τόσο κατοικίες όσο και επαγγελματικά, δεν ζητείται ΔΕΔΟΤΑ και μελ. στατ. επάρκειας;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/35774-%CE%9109-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-2-%CE%9A%CF%84%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-31-12-1982-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA/page-25?do=findComment&comment=633151

 

ΔΕΝ συμφωνούνε όλοι αγαπητέ... μαζί τους κι εγώ.... Συμφωνώ στο ότι θα έπρεπε για προφανείς λόγους αλλά δεν το αναφέρει, άρα δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απόσπασμα του Ν.4178/2013 - άρθρο 11:

 

".....8. Σχετικά με τον στατικό έλεγχο των παραβάσεων εφαρμόζονται τα εξής:

α. Δελτίο δομικής τρωτότητας του φέροντος οργανισμού του κτιρίου, για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στο επόμενο εδάφιο, καθώς και για μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω χρήσεις.
β. Μελέτη στατικής επάρκειας για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, καθώς και σε μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω χρήσεις, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά στην υπουργική απόφαση του επόμενου εδαφίου γ΄ της παρούσας παραγράφου. Η μελέτη στατικής επάρκειας δύναται να υποβάλλεται εντός προθεσμίας πέντε (5) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου.....".
 
 
Εσύ και όσοι άλλοι δεν συμφωνούν με αυτό που έγραψα παραπάνω, τί καταλαβαίνεις από αυτό;;;;;
Το ΔΕΔΟΤΑ ή η μελέτη στατικής επάρκειας αποτελεί αναγκαίο και απαραίτητο στοιχείο κάθε δήλωσης 4178. Χωρίς κάποιο από αυτά ΔΕΝ οριστικοποιείται η συγκεκριμένη δήλωση!!!!
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η σύγχυση γίνεται διότι στις κατηγορίες, εκεί που αναφέρει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά της κάθε κατηγορίας, δεν αναφέρει το Α11.8 που είναι το ΔΕΔΟΤΑ. Παράληψη πιστεύω του νόμου.

 

ΥΓ: Ε ας έχει και ένα λαθάκι βρε σεις ο νόμος...

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11
Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής
ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης 
στις διατάξεις του παρόντος

 

Το ΔΕΔΟΤΑ ή η στατική μελέτη είναι το δικαιολογητικό Νο8. Αφού δεν το αναφέρουν, δεν ισχύει.... 

ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ  στο τέλος, κάποια εγκύκλιος θα το διορθώσει αλλά προς το παρόν... δεν χρειάζεται...

 

architect_duth: Σωστός.... κι εγώ το μόνο λαθάκι που βρήκα αυτό είναι :)

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θέλω να θέσω το εξής ερώτημα: Έστω οτι έχει ενταχθεί στον 4178 ένα ισόγειο εμπορικό κατάστημα (δεν έχει άλλους ορόφους) και δεν έχει γίνει συνενόηση με τον ιδιοκτήτη κατά την υπαγωγή για την μελέτη στατικής επάρκειας. Αν π.χ. ο ιδιοκτήτης αρνηθεί να πληρώσει για να γίνει η μελέτη μέσα στα 5 χρόνια, τί γινετε ? Ποιος φέρει την ευθύνη αν μέσα σε αυτό το διάστημα αν καταρεύσει το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ θέλω να θέσω το εξής ερώτημα: Έστω οτι έχει ενταχθεί στον 4178 ένα ισόγειο εμπορικό κατάστημα (δεν έχει άλλους ορόφους) και δεν έχει γίνει συνενόηση με τον ιδιοκτήτη κατά την υπαγωγή για την μελέτη στατικής επάρκειας. Αν π.χ. ο ιδιοκτήτης αρνηθεί να πληρώσει για να γίνει η μελέτη μέσα στα 5 χρόνια, τί γινετε ? Ποιος φέρει την ευθύνη αν μέσα σε αυτό το διάστημα αν καταρεύσει το κτίριο?

Βρηκες την απαντηση που εψαχνες, εγω ακομα την ψαχνω στο συγκεκριμενο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ανέβει στο σύστημα και η μελέτη στατικής επάρκειας

προκειμένου να ολοκληρωθεί η δήλωση και να κλείσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.