Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Σε περίπτωση που υπάρχουν στατικά ανεξάρτητες κατασκευές κάνουμε πάλι ένα ΔΕΔΟΤΑ; Αν τα αυθαίρετα είναι 2 κτίρια εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρχουν στατικά ανεξάρτητες κατασκευές κάνουμε πάλι ένα ΔΕΔΟΤΑ; Αν τα αυθαίρετα είναι 2 κτίρια εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους;

 

Λογικά ένα για το καθένα.

 

 

 

Σχετικά με την στατική επάρκεια τελικά από που λαμβάνουμε πληροφορίες;

·         Δείγματα σύμφωνα με ΚΑΠΕΠΕ 

·         Δείγματα κατα την κρίση μας 

·         Δεν λαμβάνουμε καθόλου δείγματα και κάνουμε παραδοχές

 

Γνώμη μου είναι η κουρτίνα ένα γιατί τα άλλα μελλοντικά είναι ζονγκ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Απ' ότι κατάλαβα έχει καταλήξει ο τρόπος συμπλήρωσης του ΔΕΔΟΤΑ,

βάσει του ΦΕΚ 405Β_20-2-2014, σωστά;

 

Και στην περίπτωση που έχω μοναδική αυθαιρεσία 1 Λ.Π. σε χώρο αποκλειστικής

χρήσης, απαιτείται και πάλι ΔΕΔΟΤΑ για όλο το κτίριο;

 

Επίσης, ως προς την "ένταση λειτουργίας", αναφέρει στο παραπάνω ΦΕΚ, για την ενότητα Η, στο νο.38:
..."Βεβαίως μπορεί να γίνει χρήση και των σχετικών και πιο αναλυτικών προβλέψεων για την "ένταση" λειτουργίας
και τη "σπουδαιότητα" κατά την πρόταση ΟΑΣΠ."...
 
Έχει βρει κανείς αυτές τις αναλυτικές προβλέψεις σε πρόταση ΟΑΣΠ;;;;
σε ποια πρόταση αναφέρεται ο ποιητής;
Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

Ν.4178/13:ο στατικός αποφασίζει στον έλεγχο επάρκειας αυθαιρέτου αν θα κάνει στατικά με παλιό κανονισμό

 

Το αναφέρουμε και πάλι, διότι είναι και πάμπολλοι οι ερωτώντες προς το ΥΠΕΚΑ/ΔΟΚΚ, που δεν έχουν σαφή ενημέρωση και εσφαλμένα λαμβάνουν λάθος πληροδφόρηση από τις ΥΔΟΜ της επαρχίας ότι πρέπει να κάνουν υποχρεωτικά στατική αποτίμηση με ΚΑΝ.ΕΠΕ..

Ο μελετητής έχει τη δυνατότητα να κάνει στατικό έλεγχο με τον κανονισμό της περιόδου κατασκευής του κτιρίου. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό είναι ανακουφιστικό διότι αν οι αυθαιρεσίες δεν είναι εκτεταμένες και η όπλιση που έχει επιλεγεί είναι ανάλογη του "υπάρχοντος" όλα "βαίνουν καλώς". Επομένως για  ένα κτήριο το οποίο έχει κατασκευαστεί το έτος 1974, με τον Αντισεισμό Κανονισμό του 1959 και με Κανονισμό Σκυροδέματος εκείνον του 1954, είναι στην ευχέρεια του μελετητή να το επιλύσει με αυτούς τους κανονισμούς. Αυτά ξεκαθάρισε Υ.Α. του ΥΠΕΚΑ σχετικά με το ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α..
 
Προσοχή όμως: αν ο έλεγχος απαιτήσει ενισχύσεις (με άλλα λόγια υπάρχει σαφώς ένδειξη ανεπάρκειας) τότε υποχρεωτικά χρησιμοποιούμε Κανονισμό Επεμβάσεων, διότι απαιτούνται επεμβάσεις.

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=234&catid=211&artid=11722

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

 

Έχω μια απορία στην συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ.  Στο σημείο 28 του εντύπου εξετάζουμε αν υπάρχει κίνδυνος κρούσης μεταξύ γειτονικών κτιρίων. Σε δυο γειτονικά κτίρια που ο αντισεισμικός αρμός έχει τηρηθεί (και στα δυο) θα έχουμε κίνδυνο κρούσης των υποστυλωμάτων τους αν έχουμε έντονες ανισοσταθμιες στις πλάκες των ορόφων; Ή επειδή έχουμε τον απαραίτητο αρμό δεν υπάρχει ο κίνδυνος κρούσης;

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

 
1)Σε εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή. Το κυρίως κτίριο  κατοικίας έχει κατασκευαστεί τμήμα του ισόγειο με φέρουσα τοιχοποιία και στέγη, ενώ μετέπειτα κατασκευάστηκε διώροφη προσθήκη στο υπάρχον με σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα και σκεπή.Επίσης σε απόσταση από το κυρίως κτίριο της κατοικίας, κατασκευάστηκε υπόστεγο και υπαίθριο στεγασμένο BBQ.Για το κυρίως κτίριο θα συμπληρωθεί ένα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. που βέβαια δεν υπάρχει Δομικός Τύπος αντίστοιχος, αλλά κατά τις υποδείξεις του ΦΕΚ405 "...κτίρια για τα οποία δημιουργούνται αμφιβολίες ως προς το Δομικό Τύπο τους κατατάσσονται στον πλησιέστερο ή το δυσμενέστερο...". Για τις κατασκευές που βρίσκονται σε απόσταση από το κτίριο, θα πρέπει να συμπληρωθεί άλλο ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ;. Οι κατηγορίες στα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. του ν4014/11, και συγκεκριμένα κατ.1,περιελάμβανε μικροκατασκευές.Στο ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ./ν4178, δεν διευκρινίζεται πώς πρέπει να αντιμετωπιστούν τέτοιες περιπτώσεις.
2)Στην "ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΤΟΨΗΣ"του ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ.συμπεριλαμβάνονται και οι λοιπές παραβάσεις τύπου υπόστεγα, ημιυπαίθριοι.. ή  μόνον οι "κλειστοί χώροι" ;

3)Σε οριζόντια ιδιοκτησία, η συμπλήρωση του ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. αναφέρεται αποκλειστικά στην οριζόντια ιδιοκτησία ή στο σύνολο του κτιρίου; Σε αυτή την περίπτωση τι συμπληρώνουμε στο πεδίο "Αριθμός ορόφων";Αν αναφέρεται το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. της οριζοντίου σε ολόκληρο το κτίριο, πώς μπορώ να ξέρω τι επιπλέον αυθαίρετη δόμηση έχουν οι υπόλοιπες για να συμπληρώσω τα στοιχεία που μου ζητούνται;

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις αυθαιρέτων, στις οποίες οι κατασκευές είναι λυόμενα, κατασκευασμένα με τοίχους που έχουν στον πυρήνα τους ξύλινες κατακόρυφες διατομές (5cm x 7cm) ανά κάποια απόσταση και εξωτερικά περιβάλλονται είτε από ΗΡΑΚΛΙΤ, είτε από τσιμεντοσανίδα, με τελική επίστρωση από σοβά, ενώ φέρουν ξύλινη στέγη τι αντιστοίχιση μπορούμε να κάνουμε με το Δομικό Τύπου του Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα επέλεγα τίποτα, άλλωστε δε παίρνεις βαθμό στον πίνακα, διότι είναι ψιλό αυθαίρετο τελείως ο οργανισμός κι άρα είσαι δυσμενή περίπτωση.

 

Κάποιος άλλος άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ...

 

Στο παράδειγμα του ΦΕΚ με το ΔΕΔΟΤΑ έχουν κάνει λάθος ή εγώ έχω χαζέψει ?! Το άθροισμα είναι 4,8 και όχι 4,3 ?!!!

 

post-86-0-89140700-1397646801_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.