Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Για κατηγορία 1 που δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ για πληρότητα, δεν το κάνουμε καθόλου και δεν το ανεβάζουμε ; Μήπως πρέπει να συμπληρωθεί και να ανέβει άσχετα αν το ζητάει ή όχι το σύστημα ;

 

Ο νόμος είναι σαφής.

Για Κατηγορία 1 δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ.

Η εφαρμογή του ΤΕΕ μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει.... Απλώς έτσι τους ...βόλεψε!

Ανεβάζουμε ένα Α4 με το "κομμάτι" εκείνο του νόμου που λέει για τα απαιτούμενα της Κατηγορίας 1 και τους λέμε απλώς ...."να πάνε να κουρευτούνε"!

 

 

Σε δηλωση 4014 που μεταφερθηκε στον 4178 δεν μου ζητειται υποβολη νεου ΔΕΔΟΤΑ στα υπολειπομενα αρχεια. (ειχα ολοκληρωσει την Β' φαση 4014)

Αν ομως παω στην καρτελα "ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ", υπαρχει η επιλογη  "Ενημερωση τρωτοτητας".

Πατησα το κουμπι και αυτοματα στα υπολοιπομενα αρχεια μου εμφανισε "Ν.4178/13 άρθρο 11 § 8.α & ΥΑ 7581, 20/02/14"  (ενω πριν ειχε σαν σημειο αναφορας τον Ν.4014)

 

Υποχρεουμαι να υποβαλω νεο ΔΕΔΟΤΑ, παρ'οτι δεν μου το εμφανιζε σαν προαπαιτουμενο δικαιολογητικο στα "υπολοιπομενα αρχεια"?

 

Επίσης κι εδώ η ΥΑ είναι σαφής.

Ισχύει το ΔΕΔΟΤΑ που υποβλήθηκε για τον 4014.

Οπότε ανεβάζουμε πάλι το ίδιο αρχείο και ξανά - μανά τους λέμε να ".....πάνε να κουρευτούν"!

Αναφέροντας βεβαίως και τα σχετικά στα σχόλια της δήλωσης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ ευχαριστω για την απαντηση.

Η παρ. 4 του αρθ.30 του Ν.4178 ειναι σαφης (λεει οτι δεν χρειαζεται νεο ΔΕΔΟΤΑ).

 

Απλα εγω εχω προσθεσει 1 λοιπη παραβαση. (η οποια ειναι ασχετη με την στατικη συμπεριφορα του κτηριου).

Νομιζω οτι εχω 2 επιλογες για να ειμαι 100% κατοχυρωμενος:

1) Να αφησω το παλιο ΔΕΔΟΤΑ (αναφεροντας οτι η λοιπη παραβαση που προσθεσα δεν επηρεαζει την οριζ. ιδιοκτησια μου κλπ.)

2) Να ανεβασω νεο ΔΕΔΟΤΑ διχως να το πληρωθω...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι σαφής.

Για Κατηγορία 1 δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ.

 

Ο πιο μεταγενέστερος νόμος όμως (ΦΕΚ 405/Β/20-2-2014)

λέει πως ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που λόγω χρήσης δεν απαιτούν μελέτη στατική επάρκειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας το να το λέει.....

Δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι, σε Κατηγορία 1, Κατηγορία 2 και Κατηγορία 3 (συγκεκριμένα) απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ.

Εγώ δεν πρόκειται να κάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το ΦΕΚ 405/Β/20-2-2014, στο άρθρο 1 Παρ2 αναφέρει “ξενοδοχειακά καταλύματα (ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, ξενώνες)” ενώ στο άρθρο 2 Κατηγορία ΙΙ παρ x. “Ξενοδοχείων και λοιπών τουριστικών εγκαταστάσεων.

 

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, ξενώνες (που ουσιαστικά ανήκουν στην κατηγορία των τουριστικών εγκαταστάσεων) δεν απαιτούν στατική επάρκεια παρά μόνο ΔΕΔΟΤΑ, μήπως κατανοώ κάτι λάθος ή ο νομοθέτης παριστάνει την πυθία;

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το ΦΕΚ 405/Β/20-2-2014, στο άρθρο 1 Παρ2 αναφέρει “ξενοδοχειακά καταλύματα (ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, ξενώνες)” ενώ στο άρθρο 2 Κατηγορία ΙΙ παρ x. “Ξενοδοχείων και λοιπών τουριστικών εγκαταστάσεων.

 

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, ξενώνες (που ουσιαστικά ανήκουν στην κατηγορία των τουριστικών εγκαταστάσεων) δεν απαιτούν στατική επάρκεια παρά μόνο ΔΕΔΟΤΑ, μήπως κατανοώ κάτι λάθος ή ο νομοθέτης παριστάνει την πυθία;

 

Άλλο τα ξενοδοχεία και άλλο τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, διαμερίσματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ένα για το καθένα.

 

 

 

Σχετικά με την στατική επάρκεια τελικά από που λαμβάνουμε πληροφορίες;

·         Δείγματα σύμφωνα με ΚΑΠΕΠΕ 

·         Δείγματα κατα την κρίση μας 

·         Δεν λαμβάνουμε καθόλου δείγματα και κάνουμε παραδοχές

 

Γνώμη μου είναι η κουρτίνα ένα γιατί τα άλλα μελλοντικά είναι ζονγκ 

 

Πρέπει να κάνουμε ένα δεδοτα για κάθε αυτοτελές κτίριο? Εγώ σε μια περίπτωση έχω ξεχωριστό αποθηκάκι και ξεχωριστό λουτρό, άρα πρέπει να κάνω 3 δεδοτα???????

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα ξενοδοχεία και άλλο τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, διαμερίσματα κλπ.

 

Προφανώς είναι διαφορετικές κατηγορίες, στον τουρισμό έχουμε δύο κατηγορίες, τα ξενοδοχεία (Ξενοδοχεία κλασικού τύπου, ξενοδοχεία τύπου Μοτέλ, Ξενοδοχεία τύπου επιπλωμένων διαμερισμάτων και ξενοδοχεία μικτού τύπου) όπως και τα καταλύματα (ενοικιαζόμενα δωμάτια, ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα και μικτή μορφή ενοικιαζόμενων δωματίων και διαμερισμάτων).

 

Όταν αναφέρει "Ξενοδοχείων και λοιπών τουριστικών εγκαταστάσεων" τα μόνα που δεν αναφέρονται και αποτελούν λοιπά είναι καταλύματα, γιατί όλα τα άλλα λέγονται ξενοδοχεία,  εγώ δεν βλέπω πολλά λοιπά εδώ... τους ενοχλούσε τόσο πολύ να αναφέρουν αυτά τα λοιπά; Γράφεις ένα κείμενο τόσων σελίδων και σε ενοχλούν οι δύο σειρές;

 

Και γιατί να έχουμε διαφορετική αντιμετώπιση σε ένα ξενοδοχείο ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων και σε ένα κατάλυμα ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων. ετικές κατηγορίες. Η ερώτηση ήταν ρητορική για τους λόγους ότι στον τουρισμό έχουμε δύο κατηγορίες, τα ξενοδοχεία (Ξενοδοχεία κλασικού τύπου, ξενοδοχεία τύπου Μοτέλ, Ξενοδοχία τύπου επιπλομένων διαμερισμάτων και ξενοδοχία μικτού τύπου) όπως και τα καταλήματα (ενικιαζόμενα δωμάτια, ενοικιαζόμενα επιπλομένα διαμερίσματα και μικτή μορφή ενοικιαζόμενων δωματίων και διαμερισμάτων). Ολα τα παραπάνω ανοίκουν στις τουριστικές εγκαταστάσεις, Όταν αναφέρει "Ξενοδοχείων και λοιπών τουριστικών εγκαταστάσεων" τα μόνα που δεν αναφέρονται είναι τα μοτέλ και τα ενοικιαζόμενα δομώτια, εγώ δεν βλέπς πολλά λοιπά εδω... 

 

Οσον αφορα το τι πρέπει να γίνει σχετικά με την στατική τους επάρκεια, δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές των Ξενοδοχείων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων και των καταλημάτων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων". 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.