Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αν εντοπίσουμε σε κατοικία κάποια αλλαγή σε κολώνα- διάσταση ή θέση, το αναφέρουμε στο ΔΕΔΟΤΑ στα σχόλια ? Επίσης το δείχνουμε στα σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι,διαβαζω εδω και 2 ωρες όλα τα σχόλια που εχετε παραθεσει αλλα εχω κάποιες ερωτησεις που δεν μου έχουν διευκρινιστει.

Βασικα εδω και σχεδον 1,5 χρονια εχω μετακομισει στο εξωτερικο οποτε προσπαθω να κλεισω τα αυθαιρετα μου με τα ΔΕΔΟΤΑ και μετα απο τόσο καιρο νιώθω σαν πρωτοετης στη σχολη.Οποτε οποιος θα μπορούσε να με βοηθησει θα το εκτιμούσα πολύ.

 

1)οταν αυθαιρεσια υπάγεται στην κατηγορία 1 των ΔΕΔΟΤΑ πρεπει να υπολογίσω Αρχικη Δομική Βαθμολογία και Τελική ή οχι γιατι στο εντυπο της κατηγορίας 1 σταματαει η συμπλήρωση στην κατηγορία εδαφους?

2)Γαι να προκύψει η Α.Δ.Β, στην παράμετρο ένταση λειτουργίας (0 -1.2) τι συμπληρώνω?

3)η Τελική Δομικη Βαθμολογια προκύπτει απο την ΑΔΒ αφαιροντας 1 μοναδα όπως ανεφερε πιο πάνω ενας συναδελφος?

 

ευχαριστω εκ των προτερων και καλή δυναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ημιυπόγειο του 1960 σε 3ώροφη οικοδομή μπρος και πίσω ημιυπόγειο,  κατασκευάστηκε μπροστά ημιυπόγειο και στον πίσω ακάλυπτο χαμηλότερηστάθμη διαμορφωμένου εδάφους και αντί για παράθυρα έβγαλε πόρτες για πρόσβαση στην αυλή (συνήθης περίπτωση πίσω ή πλάγια να έχει διαφορετική στάθμη ο ακάλυπτος απότι στην άδεια, σχεδόν όλες οι οικοδομές της Θεσσαλονίκης οι παλιές το έχουν αυτό και στις υπόλοιπες πόλεις νομίζω). Το ημιυπόγειο θεωρείται όροφος στο ΔΕΔΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δες την περιγραφή της ενότητας Δ για το ΔΕΔΟΤΑ στο σχετικό ΦΕΚ, στη σελίδα 5229.

 

Εκεί αναφέρει ότι για να θεωρηθεί ο χώρος υπόγειος θα πρέπει να είναι κατά το μεγαλύτερος μέρος εντός του εδάφου, επαρκώς εγκιβωτισμένος και να έχει επαρκές διάφραγμα στην οροφή του.

 

Οπότε αν οπτικά βλέπεις ότι το μεγαλύτερο μέρος του ημιυπογείου είναι εντός του εδάφους τότε το καταχωρείς ως υπόγειο. Λογικά θα είναι και εγκιβωτισμένος και στον οροφή θα έχει πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω τακτοποιήσει ένα ανεξάρτητο τοιχείο σε περιβάλλοντα χώρο κτιρίου Υπηρεσιών ως προς την υπέρβαση του ύψους του.(Κατηγορίας 4). Είναι η μοναδική αυθαιρεσία με αναλυτικό προϋπολογισμό. Το σύστημα μου ζητάει ΔΕΔΟΤΑ και Τεχνική έκθεση η/μ.

Για τί πράγμα τα συντάσσω αφού δεν αφορά η τακτοποίηση κτίριο και δεν υπάρχει τίποτε σχετικό με η/μ;Μπορώ να βάλω μια τεχνική έκθεση στη θέση των παραπάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μόνο μία παράβαση με αναλυτικό οπότε βάσει νόμου κάποια δικαιολογητικά δεν απαιτούνται.

Το σύστημα μπερδεύεται και επειδή έχεις δηλώσει χρήση 'υπηρεσίες' ζητάει τ.ε. για τα η/μ ενώ δεν απαιτείται. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για το ΔΕΔΟΤΑ.

 

Στα πεδία των αρχείων που δεν απαιτούνται ανέβασε ενημερωτικό σημείωμα ότι τα αντίστοιχα δικαιλογητικά δεν απαιτούνται με αναφορά στα σχετικά σημεία του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μόνο μία παράβαση με αναλυτικό οπότε βάσει νόμου κάποια δικαιολογητικά δεν απαιτούνται.

Το σύστημα μπερδεύεται και επειδή έχεις δηλώσει χρήση 'υπηρεσίες' ζητάει τ.ε. για τα η/μ ενώ δεν απαιτείται. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για το ΔΕΔΟΤΑ.

 

Στα πεδία των αρχείων που δεν απαιτούνται ανέβασε ενημερωτικό σημείωμα ότι τα αντίστοιχα δικαιλογητικά δεν απαιτούνται με αναφορά στα σχετικά σημεία του νόμου.

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό μήνα! Διαβάζω όλες τις απαντήσεις για τη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ

αλλά δυστυχώς τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο.Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!!

 

Έχω σε ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, 2 αποθήκες και μια ξύλινη πέργκολα.

1) Αποθήκη-1 είναι κατηγορία 3 Ε=12τμ <15τμ και ύψος 2,20μ<2,50μ

2) Αποθήκη-2 είναι κατηγορία 4 Ε=8τμ είναι προκάτ με μεταλλικά πανέλα

3) Ξύλινη πέργκολα είναι Λοιπή Παράβαση

 

Ως χρήση στον 4178 βάζω Υπηρεσίες ή Άλλη Κατοικία, ?

ΔΕΔΟΤΑ συντάσσω μόνο για την Αποθήκη-2, αφού η Αποθήκη-1 είναι κατηγορία 3?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το νο.2 έχω την εντύπωση ότι η κατηγορία ειναι 5 και όχι 4 όπως λες, με το σκεπτικό ότι στο γήπεδο δεν υπάρχει οικ. άδεια.

 

Δεν χρειάζεται να εκπονήσεις ΔΕΔΟΤΑ για τις κατασκευές που αναφέρεις καθότι η χρήση αυτών δεν περιλαμβάνεται στο άρθρο 1 του ΦΕΚ 405/Β/20-2-14.

 

Τελικά μετά από προσεκτικότερο διάβασμα του ΦΕΚ η αποθήκη χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ. Ειναι στις εξαιρέσεις του άρθρου 2, άρα απλά δεν χρειάζεται ΜΣΕ.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δει ο συνάδελφος μήπως τον συμφέρει να βάλει μαζί τις αποθήκες κατηγορία 5 ώστε να μην έχει ξεχωριστό πρόστιμο για την κατηγορία 3 τα 500 Ε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.