Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Εντελως αυθαιρετη κατοικια και ανεξαρτητο ανοικτο μεταλλικο στεγαστρο εντος του γηπεδου.

Θα κανατε και για το στεγαστρο, ΔΕΔΟΤΑ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το ΔΕΔΟΤΑ συντάσσεται για κτίριο ως σύνολο.

 

Και οδηγούμαστε σε μια απορία που έχω μήνες τώρα. Εάν τακτοποιήσω διαμέρισμα πολυκατοικίας, το ΔΕΔΟΤΑ συντάσσεται για ολόκληρη την πολυκατοικία. Δεν είναι παράλογο να πληρώνει μόνο ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης για το ΔΕΔΟΤΑ ολοκληρης της πολυκατοικίας? Επιπρόσθετα, δεν είναι παράλογο να ξαναπληρώνει ο ιδιοκτήτης ενός άλλου διαμερίσματος για την κατάρτιση νέου ΔΕΔΟΤΑ πάλι για ολόκληρη την πολυκατοικία? Και τρίτον, ο μελετητής ΔΕΔΟΤΑ δεν πρέπει να λάβει υπόψιν του τυχόν παραβάσεις και στα άλλα διαμερίσματα? Άρα δεν πρέπει να κάνει αυτοψίες κλπ. και σε αυτά? Πώς όμως, εφόσον ο εντολέας του δεν έχει λόγο παρα μόνο στο δικό του διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά, αλλά δυστυχώς ο νόμος δεν τα λαμβάνει υπόψην του.

Το ΔΕΔΟΤΑ συντάσσεται στηριζόμενο σε "....ταχύ οπτικό έλεγχο", δηλαδή, "...στα γρήγορα για να τελειώνουμε και να πούμε ότι, κάτι κάναμε"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορώ να ρωτήσω όταν έχουμε μόνο μια λοιπή παράβαση ( μεταλλικό στέγαστρο π.χ.) στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο ενός

συγκροτήματος οικοδομών, τι υποβάλουμε για  ΔΕΔΟΤΑ ;

Κάνουμε για το μεταλλικό στέγαστρο μόνο ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μπορείς να κάνεις ΔΕΔΟΤΑ μόνο για το στέγαστρο.

 

Εμένα μου έχει τύχει και δήλωση με λοιπες παραβάσεις τύπου περίφραξη, διαμορφώσεις, bbq και τέτοια αλλά το σύστημα ζητούσε ΔΕΔΟΤΑ για πληρότητα.

Οπότε έγραψα μια παράγραφο ότι η δήλωση αφορά τέτοιου είδους κατασκευές οπότε δεν έχει νόημα το ΔΕΔΟΤΑ και ανέβασα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

To όλο θέμα είναι γιατί όπως είναι στημένο το σύστημα-κώδικας και με βάση τον νόμο οπου σε περίπτωση λοιπών παραβάσεων

μόνο  στο αντίστοιχο φ/κ επιλέγεται κατηγορία 4 η 5 σου ζητάει ΔΕΔΟΤΑ.

Αν έχεις μόνο ενα μεταλλικό στέγαστρο θεωρητικά ναί μπορείς να κάνεις ΔΕΔΟΤΑ. 

Αν όμως έχεις πέρα απο  το στεγαστρο πχ  και ενα μπάρμπεκιου τότε κάνεις 2 ΔΕΔΟΤΑ??Είναι λίγο παράλογο...

Οπότε συγκλίνω και εγώ πρός την κάποιου τύπου δήλωση που αναφέρει παραπάνω η danai.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που στο κτίριο έχω τρεις χρήσεις (κατοικία 35%, καταστήματα 30%, γραφεία 35% ) δηλ. ΕΦΟΣΟΝ καμμία χρήση δεν ξεπερνά το 50% ώστε να θεωρείται κρατούσα χρήση από τις αναφερόμενες στο άρθρο 2,

 

μπορώ να πάω με ΔΕΔΟΤΑ και όχι με στατική επάρκεια???

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι τα γραφεία (στην περίπτωσή μου 5 μικρά γραφεία - ανεξάρτητες Ο.Ι από 15,00 - 20,00 τ.μ. το καθένα), εμπίπτουν στο άρθρο 1 παραγρ. 2, δηλ. ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται στις χρήσεις του άρθρου 2 της απόφασης 7581, άρα δεν τα προσθέτω ώστε μαζί με τα καταστήματα να έχουν 30%+35% = 65% > 50%.

 

Σκέπτομαι σωστά?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.