Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ίσως μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει ως προς το Δομικό Τύπο.....

Λοιπόν, έχω ένα κτίσμα προ 1955 με στέγη από λαμαρίνα και κολλητά σε αυτό υπάρχει κτίσμα κατασκευής του 1995 το οποίο νομίζω έχει ως πλάκα δαπέδου  μία βάση από μπετόν και από πάνω έχει χτιστεί με τούβλα, δεν βλέπω υποστυλώματα...άρα θεωρώ φέρουσα τοιχοποιία (μπατική οπτοπλινθοδομή 20 εκ.) και από πάνω έχει ψευδοροφή και πιο πάνω στέγη από λαμαρίνα. Τα δύο κτίσματα είναι κολλητά ωστόσο το καθένα έχει τη δική του τοιχοποιία, το μεν παλιό έχει 50 εκ λιθοδομή το δε νεότερο 20 εκ. τοίχο.

Επιλέγω λοιπόν να κάνω ΔΕΔΟΤΑ μόνο στο νεότερο κτίσμα ως στατικά ανεξάρτητο και να σημειώσω ότι υπάρχει κίνδυνος κρούσης....σωστό?

Τώρα ως προς Δομικό Τύπο σκέφτομαι να διαλέξω ΤΟ...τι γνώμη έχετε?

Επίσης έχω βάλει με αναλυτικό την αντικατάσταση στέγης στο παλιό κτίσμα (κατηγορία 5), θεωρώ όμως ότι δεν  απαιτείται και για αυτό ΔΕΔΟΤΆ, σωστά?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή είναι και τα  2 κτίρια Υ. Αν βάλεις ΤΟ δεν προβλέπεται μείωση για την κρούση βάσει εντύπου ΔΕΔΟΤΑ. Προσωπικά για το κτίριο που αναφέρεις προς ΤΔ θα πήγαινα ευμενώς ή ΤΑ δυσμενώς λόγω λαμαρίνας και ουσιαστικά ανοικτής οροφής. Τώρα το στατικά ανεξάρτητα είναι και σχετικό εφόσον έχουμε επαφή. αλλά είναι μεγάλη κουβέντα. Επίσης και στα 2 κατ εμε θα κάνεις ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ

Προσωπικά, εφόσον είχα ένα πολυώροφο κτίριο με κανονισμό από ΩΣ σύγχρονο, και κατ' επέκταση απο ytong η φέρουσα τοιχοποιία τίποτα ισόγειες αποθήκες κακήν κακώς, έστω και δίχως ανεξάρτητο τοίχο, δλδ Π οι αποθήκες με έναν ψιλοαρμό 1-2 πόντους έστω το πάχος κονιάματος και λαμαρίνα ή ξυλινη στέγη στις αποθήκες, θα έκανα 2 ώστε να πάρει το Μ η κατοικία  και όχι το Υ ενω θα σημείωνα στην κατοικία τομ κίνδυνο κρούσης. Τώρα όμως μου χει τύχει κατοικία με κατ' επέκταση πάρκινγκ που ενώ έχω ανεξάρτητη τοιχοποιία σε επαφή,  η πλάκα ανωδομής του παρκινγκ είναι και εξώστης της κατοικίας, που το ψήνω για 1 ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ εφόσον και τα 2 είναι Υ αντι για 2 και τικάρισμα στον κίνδυνο κρούσης    

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε συνάδελφε για να καταλάβω...

1) θεωρείς ότι πρέπει να κάνω (α) 2 ΔΕΔΟΤΑ ( ένα για το κάθε κτίριο, (β) 1 ΔΕΔΟΤΑ και για τα δύο κτίρια μαζί ?

2) Με την ερμηνεία σου σε κτίσμα χωρίς υποστυλώματα , με φέρουσα τοιχοποιία, δεν μπορούμε να επιλέγουμε κίνδυνο κρούσης, σωστά? Άρα είτε βάλω ΤΔ, ΤΑ ή ΤΟ και πάλι δεν μπορώ να επιλέξω κίνδυνο κρούσης...σωστά

3) πάντως σκέφτομαι ότι ο δομικός τύπος ΤΔ μου ταιριάζει καλύτερα επειδή λέει για συγχρονου τύπου τοιχοσώματα...εγω έχω τούβλα και όχι πέτρα, άρα....ίσως και να μου κάνει...κι έτι μου βγαίνει Μ, όπως κι αν επιλέξω ΤΟ. Αν βάλω όμως ΤΑ μου βγαίνει Υ....!

Όσο για την δική σου περίπτωση θα έκανα 1 ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

1) Κοίτα εφόσον έχεις 2 κτίρια σε επαφή με διαφορετική θεμελίωση-τοιχοποιία μπορείς να πας για 2 ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ ένα για το καθένα. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι είναι δυναμικά ανεξάρτητα

δεδομένου ότι δεν υφίσταται αρμός αλλά αυτό για να κριθεί μακροσκοπικά ζήσε Μαη μου...Άλλωστε ολόκληρα τετράγωνα σε σεισμικό γεγονός δύναται να δουλευουν ως ένα ενιαίο σύστημα

λόγω αλληλεπίδρασης με τα καλά του και τα κακά του. Απο τη στιγμή που η αντικατάσταση στέγης (λογικα αναλυτικός) υπαγεται στο αρθρο 18 απαιτεί ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ το οποίο προφανώς θα γίνει για την κατοικία.

2) Εαν δεις το εντυπο, σε περιπτώσεις κτιρίων απο τοιχοποιία το τικάρισμα στο κίνδυνο κρούσης δεν αφαιρεί  βαθμολογία. Μπορεις να το αναφέρεις σαν πρόσθετη τρωτότητα για να κανεις μείωση βαθμολογίας

αλλα προσωπικά δε θα επελεγα το αντιστοιχο πεδίο.

3) Δε νομίζω όπως το αναφέρεις οτι εχεις οπλισμένη φέρουσα ώστε να επιλέξεις ΤΟ. Επίσης δε ξέρω κατά πόσο ειναι εξασφαλισμένο το διάφραγμα στην στέγη από λαμαρίνα, ενώ μου φαίνεται οπως το ακούω

και λίγο κακότεχνη κατασκευή χωρίς άδεια κλπ. Οπότε μου μυρίζει Υ. 

4)Οσον αφορά το δικό μου ακόμα το σκέφτομαι. Ενώ εκανα 1 ενιαίο ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ, προβληματίζομαι ότι ίσως πρέπει να κάνω 2 ένα για την κατοικία 1 για το κατ΄επέκταση πάρκινγκ και να επιλέξω 

τον κίνδυνο κρούσης στην κατοικία. Και αυτό γιατί έχω 2 ανεξάρτητα και σε διαφορετικές στάθμες θεμελιωμένα κτίρια σε επαφή....

Βεβαια υφίσταται και στέγαστρο εδραζόμενο τόσο στο πάρκινγκ όσο και στην κατοικία....Δε ξέρω αν κάποιος έχει κάποια άποψη επί αυτού δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα παρακαλούσα για τη βοήθειά σας, μιας και είμαι νέα μηχανικός και έχω μπερδευτεί. Σε κτίριο που έχει από την οικοδομική του άδεια χρήση κατοικίας, αλλά μέρος του λειτουργεί σαν τουριστικό κατάλυμα τι επιλέγουμε στη δήλωση στο σύστημα ως επικρατούσα χρήση; Η ίδια χρήση που θα επιλέξουμε για τη δήλωση θα επιλεγεί και στο ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δες στο διορθωμένο παράρτημα του 4178. Λέει ότι επιλέγεις ως χρήση "άλλη κατοικία" και για κτίρια κατοικίας με βάση την οικοδομική άδεια που λειτουργούν ως τουριστικές εγκαταστάσεις.

 

Στο ΔΕΔΟΤΑ θα γράψεις την επικρατούσα χρήση του κτιρίου.

 

Αυτά τα 2 μπορεί και να μην ταυτίζονται!

πχ αν τακτοποιείς μια οριζόντια ιδιοκτησία ισόγειο κατάστημα στη δήλωση θα βάλεις ως χρήση υπηρεσίες.

Αν όμως πρόκειται για μια 5όροφη οικοδομή με κατάστημα στο ισόγειο και διαμερίσματα στους ορόφου τότε η επικρατούσα χρήση του κτιρίου σου που αφορά το ΔΕΔΟΤΑ θα είναι κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

danai αν και oftopic επειδή το συζητούσα με συνάδερφο. Τακτοποιώ πχ αυθαίρετο κλείσιμο ισογείου πιλοτής που έγινε κατάστημα σε 5όροφο-όλοι οι άλλοι όροφοι κατοικίες. Στην δήλωση βάζω και επικρατούσα 

και χρήση  άλλη κατοικία και στο ΦΚ υπηρεσίες ? αυτό δε νομίζω να μπορεί να υποβληθεί όπως και στις βεβαιώσεις. Ή βάζω και στα δύο υπηρεσίες? Αν έχω σύσταση καταλαβαίνω ότι στη δήλωση θα μπει και 

στα δύο υπηρεσίες αν πχ το ισόγειο είναι ανεξάρτητη Ο.Ι ομως θα γίνει ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ με βάση τις οδηγίες. Αν όμως δεν έχω σύσταση και είναι όλο μια ιδιοκτησία? 

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δεν σου επιτρέπει να έχεις άλλη επιλογή χρήσης στην κεντρική σελίδα και άλλο στο ΦΚ. Αν το δοκιμάσεις και επιλέξεις πχ στην επικρατούσα κατοικία και στο ΦΚ υπηρεσίες θα δεις ότι θα σου βγάλει μήνυμα λάθους.

Δηλαδή η επικρατούσα χρήση που βάζεις πρέπει να συμπίπτει τουλάχιστον με 1 φύλλο καταγραφής.

 

Στην περίπτωση που η δήλωση αφορά ξχωριστή ιδιοκτησία (πχ ισόγειο κατάστημα) επιλέγεις επικρατούσα χρήση (της ιδιοκτησίας) υπηρεσίες και στο ΦΚ πάλι υπηρεσίες.

 

Αν δεν υπάρχει σύσταση όπως λές τότε η δήλωση αφορά όλο το κτίριο όποτε έχεις πχ ισόγειο κατάστημα και 5 όρόφους διαμερίσματα. Επικρατούσα χρήση κατοικία και μετά στο κάθε φύλλο ανάλογα πχ "υπηρεσίες" στο 1 ΦΚ για τις αυθαιρεσίες του καταστήματος, "κατοικία" στο 2 ΦΚ για τον ημιυπαίθριο του διαμερίσματος στον 2ο κοκ..

 

Στην ειδική περίπτωση όμως που τακτοποιείς μεν ολόκληρο το παραπάνω κτίριο αλλά τυγχάνει η μοναδική αυθαιρεσία που έχεις να αφορά το κατάστημα, το σύστημα όπως σου είπα δεν θα σου επιτρέψει να έχεις επικρατούσα χρήση κατοικία και 1 μονο ΦΚ με άλλη χρήση (υπηρεσίες). Εκεί αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις και στα 2 υπηρεσίες για να γίνει σωστά ο υπολογισμός του προστίμου. Γιατι ο συντελεστής του προστίμου παίρνεται από τη χρήση που βάζεις στο ΦΚ ενώ η επκρατούσα που βάζεις χρησιμοποιείται μόνο για στατιστικούς λόγους και δεν παίζει κανένα σοβαρό ρόλο οπότε εδώ αναγκαστικά την αλλάζεις.

 

Όσον αφορά το ΔΕΔΟΤΑ νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι αφορά την πραγματική επικρατούσα χρήση του κτιρίου ανεξάρτητα από το ιδιοκτησιακό και από το τι τακτοποιείς. Οπότε στην περίπτωση που αναφερόμασταν θα επιλέγαμε ξεκάθαρα κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.