Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Παύλο.

Απλώς στην απόφαση 7581 αναφέρει στο άρθρο 1 και την παράγραφο 2:

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου (ΔΕ. ΔΟ.Τ.Α.) απαιτείται για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας (μονοκατοικίες, διπλοκατοικίες, κτίρια διαμερισμάτων), ξενοδοχειακά καταλύματα (ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, ξενώνες) ή κτίρια που η χρήση τους δεν συμπεριλαμβάνεται στο άρθρο 2 της παρούσας, καθώς και για μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω επικρατούσες χρήσεις.

Προφανώς, μάλλον ο νόμος έχει μεγαλύτερη ισχύ από την απόφαση; 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω ένα αυθαίρετο που αποτελεί κατοικία στον β' όροφο οικοδομής. η κατοικία κατασκευάστηκε με μεταλλικό σκελετό και πάνελς και ξύλινη στέγη με επικάλυψη από κεραμίδια. ουσιαστικά κατασκευάστηκε στο δώμα μιας τυπικής διώροφης οικοδομής από Ω.Σ. έχει ύψος περίπου 3 και καλύπτει όλο το δώμα ~100τ.μ.    

το ερώτημα μου είναι στο δε.δο.τα στο δομικό τύπο κτηρίου ποιο επιλέγω? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2018 at 1:21 ΠΜ, Pavlos33 said:

Aυτά έχουν ξεκαθαρίσει στα προηγούμενα χρόνια. Κατηγορία 1 και 2 απαλλάσσεται απο ΔΕΔΟΤΑ. Κερδίζει ο Νόμος.

Είναι σίγουρο αυτό ε? Μην μπλέξουμε μετά...

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 12:07 ΠΜ, anavatis said:

καλησπέρα. έχω ένα αυθαίρετο που αποτελεί κατοικία στον β' όροφο οικοδομής. η κατοικία κατασκευάστηκε με μεταλλικό σκελετό και πάνελς και ξύλινη στέγη με επικάλυψη από κεραμίδια. ουσιαστικά κατασκευάστηκε στο δώμα μιας τυπικής διώροφης οικοδομής από Ω.Σ. έχει ύψος περίπου 3 και καλύπτει όλο το δώμα ~100τ.μ.    

το ερώτημα μου είναι στο δε.δο.τα στο δομικό τύπο κτηρίου ποιο επιλέγω? 

καμιά απάντηση σε αυτό το ερώτημα? (εγώ είμαι κατηγορία 5)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε ακίνητο εκτός σχεδίου όλες οι κατασκευές είναι αυθαίρετες και τακτοποιούνται με τον Ν.4178/2013. Υπάρχει κτίσμα-κατοικία, ανεξάρτητο κτίσμα-αποθήκη (οροφή και πλευρική κάλυψη με λαμαρίνα) που δε γειτνιάζει με την κατοικία, καθώς και άλλες κατασκευές στον περιβάλλοντα χώρο, όπως στέγαστρα, κλπ.. Ένα από αυτά αποτελεί στέγαστρο της βεράντας της κατοικίας.

Πώς θα ενεργούσατε ως προς τη σύνταξη του ΔΕΔΟΤΑ; Θα συνταχθεί ένα για την κατοικία και ένα δεύτερο για την αποθήκη; Στο πεδίο 5 - χρήση κτιρίου - τι θα βάζατε ως επικρατούσα για την αποθήκη; Το στέγαστρο που στηρίζεται στην κατοικία θα ληφθεί υπόψη; Έχει νόημα να ληφθούν υπόψη οι υπόλοιπες κατασκευές;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

διάβασα όλο το τόπικ και βλέπω πως αναφέρετε επανειλημμένα πως για αυθαιρεσίες Κατηγορίας 1, 2 και 3 δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ. Στο ΦΕΚ όμως 405/β/2014 το οποίο είναι μεταγενέστερο του Ν4178 αναφέρει πως ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας. Παράλληλα στο έντυπο του ΔΕΔΟΤΑ - ΕΝΟΤΗΤΑ Α - 7. ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ  έχει να επιλέξεις από Κατηγορία 1 εώς 5. Αν το ΔΕΔΟΤΑ δεν ήταν για τις Κατηγορίες 1, 2 και 3 γιατί στο Δελτίο να υπάρχει αυτή η επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, θα πας στο αρ.9 του 4178 και εκεί θα δεις ότι για τις κατηγορίες 1-2-3 το ΔΕΔΟΤΑ δεν είναι στη λίστα των απαραίτητων δικαιολογητικών προς υποβολή.

Ούτε το σύστημα στο ζητάει, άρα...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Εσύ βλέπεις στο σώμα του ΦΕΚ να λέει κάπου ότι απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ για κατ. 1+2+3; Το ότι το έχει ως επιλογή στο έντυπο δεν λέει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.