Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε δύο δηλώσεις κατοικιών, έχοντας κάνει οριστική υπαγωγή δεν μου ζητάει στα αρχεία δομική τρωτότητα. Είμαι υποχρεωμένη να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος της φόρμας που δεν έχει ως απαίτηση για πληρότητα κάποια σχέδια ή έγγραφα ακόμα και όταν προβλέπονται.

Συνεπώς, όπως ανέφερε και ο letom, εξετάζεις τι απαιτεί ο νόμος για τη κατηγορία του ακινήτου και ανεβάζεις τα αντίστοιχα αρχεία.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με βάση το νόμο για κατηγορία 1 και 2, δεν θα πρέπει να ζητάει στην πληρότητα ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. Αν το ζητάει,  ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται για τις δυο συγκεκριμένες κατηγορίες αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατηγορία 2 και πρόκειται για κατοικία, άρα δεν απαιτείται? σε ποιο σημείο λέει ότι για κατηγορία 1+2 δεν απαιτείται?

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 9 του ν.4178/13 παρ. Α και Β στην λίστα των δικαιολογητικών δεν είναι μέσα το ΔΕΔΟΤΑ. Άρα το σύστημα κάνει εφαρμογή του νόμου και αν "ανιχνεύσει" κατ. 1 ή 2 δεν ζητάει ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Στην περιπτωση που εχω μια τακτοποιηση Ο.Ι. βασιζομενη στο άρθρο 3, παρ. 1ii του Ν.4178/13 (μη συμπεριλαμβανομέννων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου), συμπληρώνω την Ενότητα Δ του ΔΕΔΟΤΑ με βάση το σύνολο του κτιριου?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την παρ. 4 της απόφασης 7581/ ΦΕΚ 405-Β-20-3-2014 περί ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α η σύνταξη του δελτίου γίνεται για το σύνολο του κτιρίου.

Δες μήπως είσαι στην κατηγορία αυθαιρεσιών που δεν προβλέπεται ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ από το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.